XII Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych

Jak co roku na początku września Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych zaprasza wszystkich piwowarów do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu. Konkurs odbędzie się już po raz dwunasty!

W tym roku jedno z największych wydarzeń piwowarskich w Polsce nie odbędzie się jak to zwykle miało miejsce w Browarze Zamkowym Cieszyn ze względu na zmianę właściciela. Zarząd PSPD zdecydował o przeniesieniu konkursu do swojej siedziby w Warszawie.

Jak co roku piwowarzy mogą startować aż w trzech kategoriach - dwóch klasycznych stylach przygotowując piwo Jasne Pełne lub Porter Bałtycki, a także trzeciej określonej jako #piwnystylroku, którym w tej edycji został Saison.

Pierwsza z kategorii to Czeski Pils/Jasne Pełne – Světlý Ležák [11-12,5⁰ Blg]. Codzienne jasne piwo dolnej fermentacji o bogatym, złożonym, lecz zrównoważonym słodowo-chmielowym smaku i aromacie. Orzeźwiające, gładkie, z wyczuwalną goryczką. To piwo, który każdy zna, każdy lubi, każdemu będzie smakować ze względu na sesyjny, codziennych charakter oraz dobre zbilansowanie nut słodowych i chmielowych.

Drugą jest Porter Bałtycki [18–22⁰ Blg] Mocny i intensywny ciemny lager, o bogatym bukiecie, tradycyjnie produkowany w krajach nadbałtyckich. Ze względu na dość dużą zawartość alkoholu rozgrzewa i rozlewa się ciepłem w ciele, jest treściwe, gęste, aromatyczne. Stworzone do tego, by cieszyć się nim powoli, celebrować jego degustacje w długie zimowe wieczory.

Trzecią kategorią jest Saison [12-16° Blg]. Jest to tradycyjne piwo górnej fermentacji warzone w belgijskich gospodarstwach rolnych dla pracowników sezonowych, doskonale orzeźwiające w upalne letnie dni. Odświeżające, mocno odfermentowane, silnie nagazowane, często o podwyższonej kwasowości i wytrawnym finiszu.

Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 3 września. Konkurs przeprowadzony zostanie zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki dla Konkursów Piw Domowych PSPD, a wyniki Konkursu będą zaliczone do klasyfikacji Pucharu PSPD 2022/2023. Ocenę piwa przeprowadzi Komisja Sędziowska, w skład której wejdą sędziowie certyfikowani przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych pod kierownictwem Łukasza Wróblewskiego.

Organizatorem konkursu jest PSPD.

25 sierpnia 2022 Birofilia.org