Czeski Pils i Flanders Red Ale

Macie ochotę na piwowarskie wyzwanie? Poniższe receptury, które dziś dla Was przygotowaliśmy z pewnością zapewnią wam doskonałe piwo i ogromną satysfakcję, gdy uda się je wykonać własnoręcznie w domu.

Poradnik domowego warzenia piwa z zacieraniem możecie znaleźć w przewodniku jaki dla Was przygotowaliśmy. Jeśli potrzebujecie najpierw skompletować sprzęt i surowce potrzebne do warzenia piwa, to sprawdźcie naszą listę 10. niezbędnych elementów dla każdego piwowara.

Natomiast jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z domowym warzeniem piwa i poniższe receptury są dla Was zbyt dużym wyzwaniem, to spróbujcie najpierw uwarzyć AIPA lub Hefe Weizen.

Autorem naszych receptur jest Marcin Kamiński, na co dzień przewodnik po Muzeum Browaru w Żywcu. Po godzinach piwowar domowy, autor zwycięskiej receptury na Irish Red Ale w Konkursie Piw Pracowniczych Grupy Żywiec 2019. Jego receptury zostały docenione także przez jury Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2020 – w kategorii Żytnie IPA zajął 2. miejsce na 55 zgłoszonych piw, a w kategorii Belgian Tripel 5. miejsce spośród 57 zgłoszonych piw.

 

Receptura – „Desitka“ 10 Blg
Desitka to rodzaj czeskiego pilsa o niskiej zawartości ekstraktu i alkoholu, wyraźnej goryczce i ziołowo-korzennym aromacie, który nadaje chmiel Żatecki.

Słody:
Pilzneński: 3,2 kg
Monachijski I: 0,4 kg
Carapils – 0,25 kg

Chmiele:
Premiant (CZ)
Saaz (Żatecki)

Drożdże:
FM30 (Bohemska Rapsodia)
Wyeast 2278 Czech Pils (płynne).
Zaleca się wcześniejsze przygotowanie startera lub użycie gęstwy.

Zacieranie: dekokcyjne
55°C – 10 min
63°C – 20 min

Odbieramy 1/3 zacieru. W oddzielnym naczyniu podgrzewamy zacier do temperatury 72°C i przetrzymujemy przez 20 minut. Następnie gotujemy dekokt przez 15 minut. Zwracamy dekokt do glównego naczynia. Ustalamy temperaturę na poziomie 72°C i przetrzymujemy przez 20 minut. Finalnie podgrzewamy zacier do temperatury 76°C, czekamy 5 min i przenosimy zacier do filtracji.

Czas gotowania:
80 min.

Chmielenie:
Premiant 30 g – w 1 minucie gotowania
Saaz (Żatecki) 20 g – na 15 min przed końcem
Saaz (Żatecki) 20 g – na 5 min przed końcem

Fermentacja:
Burzliwa: 10°C – 14 dni
Cicha: 6°C – 14 dni

Rozlew:
Optymalnie z udziałem 110 g glukozy, w temperaturze 10°C. Warto skorzystać jednak z dostępnych kalkulatorów liczących właściwą ilość surowca do refermentacji.

Warzenie piwa z zacieraniem

Piwowarstwo domowe może być hobby na lata. Zdecydowanie warto spróbować! Jeśli jeszcze nie warzyliście samodzielnie piwa, na start proponujemy klasyczne piwo górnej fermentacji - English Pale Ale.
Czytaj dalej

Flanders Red Ale – 16,5 Blg
Piwo fermentacji spontanicznej, pochodzące z Belgii, zwane najbardziej „winnym“ z piw.

Słody:
Pale Ale – 4 kg
Carared – 1 kg
Słód melanoidynowy – 0,4 kg
Płatki pszenne – 0,8 kg
Słód ciemny Carafa II – 0,05 kg
Cukier kandyzowany biały – 0,25 kg

Chmiele:
Fuggles – 7 g

Drożdże:
Fermentacja podstawowa: suche drożdże Safbrew S-33
Wyeast 3763 Roeselare blend

Zacieranie: infuzyjne
67-68°C – 60 min

Czas gotowania:
60 min.

Chmielenie:
Fuggles – 7 g w 1 min. gotowania

Fermentacja:
18-22°C (ok. 14-18 dni)

Po fermentacji burzliwej przelewamy młode piwo i zaszczepiamy blend Roeselare. Przetrzymujemy w pokojowej temperaturze.  Rozlewamy piwo po min. 12 miesiącach, najlepiej do szklanego balona Na etapie dojrzewania dodać możemy też płatki dębowe macerowane w czerwonym winie. Polecam Porto.

Podczas procesu produkcji tego piwa unikamy natleniania. Nie zaglądamy do środka, gaz odprowadzamy przy pomocy rurki fermentacyjnej. Ostrożnie przy rozlewie. Natlenienie tego typu piw skutkuje powstaniem mocnych nut octowych. Są one cechą charakterystyczną Flanders Red Ale lecz nie mogą zdominować bukietu piwa.

Rozlew:
z udziałem 80 g glukozy. Można dodać też łyżeczkę świeżej gęstwy drożdżowej.

Smacznego!