Top 5 piwnych atrakcji Dolnego Śląska

W wakacyjnym nastroju zapraszamy na zwiedzanie Dolnego Śląska piwnym szlakiem. Sprawdźcie jakie miejsca koniecznie musi odwiedzić w tym rejonie każdy birofil!

550_470_piwne_atrakcje_dolnego_slaska_jednlinka.png

5. Browar i Hostel Jedlinka
W niedawno odnowionym kompleksie pałacowym Jedlinka z XVIII w. można poczuć bogactwo ówczesnych terenów uzdrowiskowych. W Pałacu można spędzić noc, a w browarze zaplanować wspaniały wieczór przy świetnym piwie. Przy okazji pobytu można zwiedzić zarówno pałac jak i browar (po uprzednim umówieniu się). Po wejściu do tego drugiego w przeszklonym holu witają gości cztery unitanki, idąc dalej do restauracji można obejrzeć warzelnię. Wnętrze restauracji jest duże, urządzone minimalistycznie i surowo. Można tam spróbować cztery rodzaje piwa, które są w stałej ofercie: Czerwonego Barona, Pszenicznego Pana, Jaśnie Księcia i Marcową Damę, sezonowo dostępny jest również Jedliński Koźlak. Piękna okolica i świetne piwo z pewnością zasługują, by je odwiedzić i spędzić trochę czasie w Jedlinie Zdroju.

 

550_470_piwne_atrakcje_dolnego_slaska.png

4. Łaźnia Piwna w Pałacu Brzeźno
Łaźnie Piwne zaczynają stawać się coraz bardziej popularne w Europie. Kąpiele w piwie są naturalnym zabiegiem kosmetycznym, świetnie wpływającym na skórę, włosy i paznokcie. Nie każdy jednak lubi intensywny zapach piwa, dlatego świetną alternatywą jest kąpiel w suszu piwnym, czyli miksturze opartej na bazie szyszek chmielu, drożdży piwowarskich oraz słodu. W strefie SPA Pałacu Brzeźno można zażyć relaksującej kąpieli, która wygładzi i ujędrni skórę, nawilży ją i nasyci witaminami z grupy B. Cały zabieg trwa niecałą godzinę, w jego trakcie podawane jest do degustacji świetne, rzemieślnicze piwo, a na koniec uczestników czeka krótki masaż relaksacyjny.

Top 3 piwne miejsca we Wrocławiu

Wrocław to miasto pełne atrakcji i zabytków, gdzie żaden turysta nie może się nudzić! Jeśli nie obca jest Ci turystyka kulinarna lub po męczącym dniu zwiedzania pragniesz...
Czytaj dalej
 
550_lwowek_slaski.png

3. Browar Lwówek i Muzeum Dolnośląskiego Browarnictwa
Za jeden z najstarszych browarów mieszczańskich na Dolnym Śląsku uważany jest browar w Lwówku Śląskim. W 1209 roku miasto otrzymało przywilej warzenia piwa, w pierwszej połowie XVI wieku ulice miasta wręcz ociekały trunkiem – w jego granicach działało aż 456 browarów w domach mieszczańskich! W 1580 rozpoczął swoją działalność browar protestanckiego zakonu rycerskiego – Ewangelickiego Zakonu Joannitów. Przez 300 lat piwo było warzone w jednym miejscu aż do pożaru, strata nie była ogromna, bo niestety historyczny browar nie słynął z dobrej jakości piwa ;) W 1861 roku przejął go Julius Hohberg, który zmodernizował i rozbudował browar, od tego czasu tutejszy trunek był tak dobry, że konkurował z wyśmienitymi piwami warzonymi w Świdnicy i we Wrocławiu. Obecnie Browar Lwówek działa prężnie, a w swoich podziemiach mieści jedyne na Dolnym Śląsku muzeum browarnictwa. Muzeum Dolnośląskiego Browarnictwa to ponad 400 eksponatów, w tym butelki, etykiety, kufle, szyldy, urządzenia piwowarskie, beczki i skrzynki. Przy okazji odwiedzin muzeum można również zwiedzać specjalną ścieżkę dydaktyczną, prowadzącą przez warzelnię, leżakownię, aż do rozlewni piwa. Miejsce polecane jest szczególnie dla kolekcjonerów birofiliów i miłośników znakomitego piwa.

 

f1f14325_spiz_wroclaw_6.jpg

2. Spiż – najstarszy browar restauracyjny w Polsce
Miłośnicy tradycji i dobrego piwa z pewnością nie przejdą obojętnie obok najstarszego w Polsce browaru restauracyjnego. Samo serce wrocławskiego Rynku zaprasza do Spiżu. Nie trzeba się domyślać, że to obowiązkowy punkt do zwiedzenia każdego piwnego turysty. Za znakomitą, ponad 25 letnią historią minibrowaru stoi Bogdan Spiż. Założyciel browaru jest piwowarem z wykształcenia i zamiłowania, pierwszą warkę uwarzył na oczach zaproszonych gości 27 czerwca 1992 roku. Spiż mieści się w zabytkowych piwnicach Ratusza Wrocławskiego, można tam dotknąć średniowiecznych murów, które są pozostałością po kramach kupieckich dawnego Wrocławia, zobaczyć kocioł warzelniczy, kadź filtracyjną i ciąg technologiczny browaru. Na miejscu zawsze znajdziemy świeże, świetne piwo w pięciu stylach. A do każdej porcji piwa dodawane są darmowe przekąski w postaci chleba ze smalcem. Idealne miejsce dla łasuchów!

 

550_470_browar_miedzianka.png

1. Miedzianka
Pięknie położony u stóp Rudaw Janowickich Browar Miedzianka zaskakuje urokliwą lokalizacją, gustownym wystrojem i świetnymi piwami. Jest to idealne miejsce dla zmęczonych górskich wędrowców, można tutaj odpocząć, spróbować tradycyjnych, regionalnych potraw i wypić świetne piwo. W Miedziance, dziś maleńkiej wsi, kiedyś prężnie działającej miejscowości, stał słynny browar obecnie popadający w ruinę. Wieś ma za sobą 800 lat tradycji górniczej, mężczyźni wydobywający uran lubili raczyć się po pracy świetnym piwem, jeszcze 40 lat temu można było zgłosić się na nauki do lokalnego piwowara. Obecnie stary browar znalazł sobie godnego, bardziej nowoczesnego, następcę. Browar Miedzianka to gustownie urządzony, nowoczesny budynek, nawiązujący swoim stylem do zabudowy sudeckiej. Dużo w nim bieli i drewna. Zaprojektowany tak, by przy piwie można było podziwiać cały ciąg produkcyjny. Warto przyjechać tutaj na jedno lub kilka piw o wdzięcznych nazwach nawiązujących do historii miejsca oraz okolicznych szczytów górskich. Jest to jeden z najładniej położonych browarów restauracyjnych na Dolnym Śląsku z przemiłą obsługą i ciekawymi smakami piw.

Jeżeli zawitaliśmy na Dolny Śląsk warto również odwiedzić naszych południowych sąsiadów Czechów, którzy utrzymali tradycję produkcji piwa w małych lokalnych browarach. Część z nich można zwiedzić i skosztować piwa nieco innego niż te popularne w Polsce.