Budweis – Czeskie Budziejowice

Status

Historyczne

http://c-budejovice.cz

Adres

Czeskie Budziejowice

Czeskie Budziejowice to jeden z najważniejszych punktów na piwnej mapie Europy. To stąd pochodzi Budweiser o nazwę którego trwa już ponad 100 letni spór.

Czeskie Budziejowice to niemal stutysięczne miasto, ósme co do wielkości w kraju, położone w południowej części Republiki Czeskiej, niedaleko granicy austriackiej. Jednak w tym wypadku statystyki schodzą na dalszy plan – liczy się tu przede wszystkim piwo!

Czechy słyną z miłości do złotego trunku, przodują w rankingu rocznego spożycia na głowę mieszkańca z niebagatelną wartością niemal 150 litrów na osobę, o połowę więcej niż w Polsce zajmującej w zestawieniu miejsce piąte. A Czeskie Budziejowice to jeden z najważniejszych punktów na piwnej mapie kraju. A do tego wiąże się z tym miejscem niezwykła historia piwnej wojny stuletniej! Jeśli słyszeliście o piwie Budweiser, to warto, żebyście wiedzieli, że jego nazwa oznacza tyle co budziejowicki, czy pochodzący z Budziejowic. Spór prawny z tym związany toczy się pomiędzy producentami piwa z Europy oraz Ameryki od 1907 roku. I końca nie widać!

Współcześnie natomiast Budziejowice to, tak jak wszystkie czeskie miasta, mnóstwo knajpek, barów i pubów, ogromny wybór piw, a od 2016 roku także najstarszy i największy piwny konkurs w Czechach – Zlatá pivní pečeť, który miał już 26. edycję oraz towarzyszący temu wydarzeniu Międzynarodowy Festiwal Piwa.