Browar MiedziankaMiedzianka 57b, 58-520 Janowice Wielkie

Pięknie położony u stóp Rudaw Janowickich Browar Miedzianka zaskakuje urokliwą lokalizacją, gustownym wystrojem i świetnymi piwami.

W małej, zagubionej w górach wiosce tętni życiem nowe miejsce, nowoczesny browar, który nazywa się tak samo jak miejscowość - Miedzianka. Jest to zarówno miejsce produkcji piwa, jak i restauracja oraz hotel w jednym, położony na urokliwej trasie, w naprawdę pięknym miejscu. Lokal ma własny parking, na którym często trzeba szukać wolnego miejsca, bo zazwyczaj goszczą tutaj turyści. Zaraz po opuszczeniu parkingu można wejść na obszerny taras, z którego roztacza się zachwycający widok na Rudawy Janowickie, a w pogodny dzień można zimą zobaczyć najwyższe ośnieżone szczyty Karkonoszy, a latem pięknie zieleniejącą się Śnieżkę.

Na horyzoncie, niemal zawsze widoczne z okien browaru, znajdują się dwa strome, położone blisko siebie szczyty, zajmujące poczesne miejsce w lokalnych podaniach i legendach. Na ich cześć w karcie trunków znajdziemy Cycucha Janowickiego i Cycucha Jabłkowego. Wdzięczne nazwy piw nawiązują do historii miejsca oraz okolicznych szczytów, rzek i miejscowości. Obecnie menu składa się z 8 propozycji, dodatkowo w sezonie można raczyć się tu piwem świątecznym lub radlerem. Wszystkie piwa są dostępne w bardzo przystępnych cenach na kranach i w butelkach, dzięki temu pyszne trunki możemy zabrać ze sobą, by przypominały nam o tym uroczym zakątku po powrocie do domu.

Właściciele Browaru Miedzianka cenią sobie historię i tradycję miejsca, w którym się znajdują. Kiedyś Miedzianka była miasteczkiem górników liczącym sobie ponad 800 lat tradycji, obecnie w tym miejscu pozostała tylko niewielka wioska. Koncept powstania browaru w takim miejscu narodził się z tradycji picia dobrego piwa przez mężczyzn wydobywających uran z okolicznych gór. Naprzeciwko obecnie istniejącego kompleksu stał kiedyś stary, dziś popadający w ruinę dawny browar, jednak jeszcze 40 lat temu można było zgłosić się na nauki do lokalnego piwowara. Aktualnie Browar Miedzianka utrzymany jest w nowoczesnym stylu, a bryła budynku nawiązuje do tradycyjnej zabudowy sudeckiej - z akcentami z ciemnego drewna i ostrym, spadzistym dachem. Jednak wnętrze jest jasne i słoneczne, a to dzięki dużym przeszkleniom i otwartej przestrzeni. W Browarze panuje minimalistyczny, nowoczesny wystrój z elementami eko. Jednak najważniejsze, jest to, że popijając piwo goście mogą śledzić proces powstawania tego znakomitego trunku. W dodatku obsługa z radością zaprosi chętnych gości do zwiedzania browaru i wysłuchania opowieści o tym jak powstaje piwo.

Warto przyjechać tutaj na kufelek lub dwa, zboczyć odrobinę z zaplanowanej trasy czy szlaku turystycznego i posiedzieć z przyjaciółmi na tarasie przy piwie podziwiając widok. Nie ulega wątpliwości, że jest to jeden z najładniej położonych browarów restauracyjnych na Dolnym Śląsku z przemiłą i kompetentną obsługą oraz ciekawymi smakami piw. Jeśli w trakcie odpoczynku zmorzy nas trud wędrówki górskiej lub nie zabraliśmy ze sobą kierowcy, właściciele obiektu z przyjemnością ugoszczą miłośników dobrego piwa w pokojach hotelowych.

 

Fotografie: Browar Miedzianka

26 stycznia 2018 Birofilia.org