Piwne mity: kolor butelki

W jakie butelki nalewane są piwa, czy istnieje różnica w smaku trunku w zależności od typu i koloru butelki, w której jest przechowywane?

Patrząc na sklepowe półki z piwem zazwyczaj zauważamy dwa kolory butelek zielony i brązowy, zdarza się dostrzec napoje piwne lub cydry w butelkach przezroczystych. Wiecie dlaczego tak się dzieje i co wpływa na taki a nie inny podział? Albo dlaczego w Polsce zielone butelki kojarzą się z piwem wysokiej jakości?

 

Brązowa butelka
Najczęściej piwo trafia do ciemnego szkła – piwne butelki mają zazwyczaj kolor brązowy, który fachowo nazywany jest amber, chociaż trudno ten odcień uznać za bursztynowy. Takie opakowanie pozwala zachować smak i aromat, a trunek przechowywany w takich butelkach, w pozycji pionowej zapewnianej przez skrzynki powszechnie wykorzystywane w handlu, zachowuje właściwości takie, jakie miał w chwili produkcji. Piwo, a właściwie zawarte w nim związki pochodzące z chmielu wchodzą w reakcje ze światłem słonecznym, a ciemne, mniej przepuszczalne szkło niemal całkowicie eliminuje rozkład pod wpływem światła, który może następować, gdy piwo jest wystawione na jego działanie. Część ekspertów twierdzi że najlepszym opakowaniem na piwo jest lekka i wytrzymała puszka, której zawartość nie ma żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym od momentu zamknięcia jej w browarze do chwili, kiedy otwierana jest przez piwosza tuż przed konsumpcją, jednak klienci chętnie wybierają piwo w butelkach. więc większość producentów pozostawia im wybór przy sklepowej półce, często oferując to samo piwo zarówno w brązowych butelkach, jak i w puszkach.

 

Zielona butelka
Zarówno światło jak i tlen mogą mieć szkodliwy wpływ na piwo. Jeśli ekspozycja na te czynniki jest mocna w piwie zachodzą nieodwracalne reakcje. Piwo przechowywane w zielonych butelkach jest bardziej narażone na niekorzystne działanie tych czynników, zwłaszcza jeśli ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest duża lub długotrwała. W ograniczonym zakresie promienie słoneczne dodają piwu charakteru – zmienia się smak i aromat trunku. Jeśli jednak oddziaływanie tych czynników jest zbyt duże pojawiają się efekty niepożądane, przede wszystkim charakterystyczny aromat kojarzony z nikotyną, marihuaną, a za oceanem ze skunksem. Dzieje się tak ponieważ do wnętrza zielonych butelek przedostaje się więcej promieni słonecznych niż do brązowych. Światło przyspiesza reakcje chemiczne w piwie, powodując fotolizę. Związki chmielu rozpadają się, przez co powstają mniej atrakcyjne aromaty, za które odpowiada pojawiający się wówczas izopentenylomerkaptan. Wyczuwalny, intensywny aromat merkaptanu jest wadą piwa, jednak może on wzmacniać inne aromaty obecne w trunku, poza tym taki zapach niektórym dobrze się kojarzy, ponieważ dawniej w zielonych butelkach sprzedawane było tylko piwo z importu, lepszej jakości niż lokalne. Dlatego też niektórzy producenci zamykają swoje napoje w zielone butelki, by celowo wywoływać ten efekt.

Beerweek Festival

Morze kraftowych piw, przyjazna atmosfera, strefa relaksu, degustacji trunków, kino letnie a przede wszystkim dużo rozmów przy piwie i o piwie. To wszystko w ostatni weekend maja...
Czytaj dalej

Przezroczysta butelka
Skoro wiadomo, że piwo musi być przechowywane w ciemnym opakowaniu, jaki jest sens nalewania trunku do butelek przezroczystych, które często są spotykane zagranicą? W większości takich butelek znajduje się piwo chmielone specjalnie do tego przystosowanymi ekstraktami chmielowymi, które są odporne na rozpad za sprawą światła.

Jeżeli natomiast widzimy cydr lub inny niskoalkoholowy napój w przezroczystej butelce, możemy z powodzeniem sięgać po taki trunek, ponieważ jeśli nie zawiera on chmielu, to oczywiście nie będą zachodzić reakcje z nim związane, przez co nie wytworzą się nieprzyjemne związki zapachowe. Przezroczyste butelki to także częste opakowanie dla radlerów i miksów piwnych, w których istotny jest wygląd trunku, bo taka butelka pozwala w pełni go docenić, co nie jest możliwe w przypadku opakowań brązowych lub zielonych. Należy jednak pamiętać, że przechowywany w takim opakowaniu, nagrzany na słońcu, lub przechowywany w pomieszczeniach o podwyższonej temperaturze np. przy kaloryferze, napój może szybciej ulec utlenieniu.