Ciemna Strona Cieszyna

Ciemne piwo o głębokim, brązowym kolorze z wiśniowymi refleksami, bogatym smaku i aromacie to gratka dla birofilów. Taka właśnie jest Ciemna Strona Cieszyna - intryguje i podsyca ciekawość!

Entuzjaści trunków od naszych zachodnich sąsiadów z pewnością znają smak klasycznego ciemnego lagera w stylu monachijskim. W Polsce piwa w tym stylu to wielka rzadkość, jednak niesłusznie, bo to tradycyjne niemieckie piwo sesyjne o bogatym i nie narzucającym się, niezbyt intensywnym, smaku. Munich Dunkel powstał w Monachium i bardzo szybko stał się popularny w całej Bawarii. Piwo w tym stylu posiada wyczuwalne nuty chlebowej skórki pochodzące od słodu monachijskiego, nie jest jednak słodko-mdlące, dzięki odpowiednio zbilansowanej dawce łagodnej chmielowej goryczki, która nie powinna zdominować bukietu smakowo-aromatycznego trunku. Jest ona zazwyczaj wyczuwalna na finiszu, przełamując wyraźną słodowość tego piwa. Często po pierwszym łyku można wyczuć w tym piwie przyjemne nuty karmelowe, czekoladowe, orzechowe czy toffi. Tradycyjnie Munich Dunkel podawany był w grubych ceramicznych kuflach, dzięki którym dłużej zachowywał swój wyjątkowy aromat.

kwadrat_ciemna_strona.jpg

Ciemna Strona Cieszyna godnie reprezentuje ten styl o wielowiekowej tradycji, nadając powszechnie spotykanemu lagerowi nową głębię i wyjątkowość. Piwo charakteryzuje się głęboką barwą z wyraźnymi wiśniowymi refleksami, dzięki czemu przypomina bardzo ciemny bursztyn. To właśnie od koloru monachijskiego ciemnego wzięła się nazwa pięknych, piwnych oczu, jako że dawniej wśród barw piwa dominowały właśnie takie ciemne odcienie, jasnych, bursztynowych i słomkowych barw było znacznie mniej niż współcześnie.

W aromacie Ciemnej Strony Cieszyna można wyczuć apetyczne pieczone ciasto, chleb, karmel i toffi, a to za sprawą połączenia czterech słodów: monachijskiego, jasnego pilzneńskiego, palonego i czekoladowego. Piwo cieszy kubki smakowe przyjemną zbożową słodyczą, jest sycące i pełne, słodowe nuty przełamuje goryczka pochodząca z chmielu Nothern Brewer. Trunek charakteryzuje kremowa, drobnopęcherzykowa, beżowa piana która głaszcze podniebienie.

700 lat browarnictwa w Elblągu

Pierwszy znany przywilej warzenia piwa w Elblągu pochodzi z roku 1309. Jednak piwo w Elblągu było warzone na pewno jeszcze wcześniej. To wyjątkowe miasto łączy browarnicze tradycje...
Czytaj dalej

Ciemna Strona Cieszyna to wyjątkowe piwo uwarzone na podstawie zwycięskiej receptury Konkursu Piw Pracowniczych 2017 Grupy Żywiec. Przepis na lager w stylu Monachijskie Ciemne został stworzony przez trzy osoby pracujące na co dzień w Browarze w Leżajsku. Genowefa Gancarz, Ewelina Konieczna i laureat Krzysztof Kałamarz dzięki swojej pasji do piwowarstwa domowego mogą podzielić się swoim piwem nie tylko z gronem najbliższych przyjaciół, ale także z konsumentami w całej Polsce. Trunek uwarzony został w Browarze Zamkowym Cieszyn i trafił na sklepowe półki w połowie grudnia. Piwo jest stylowe i bardzo pijalne, niewielka ilość alkoholu (5,5% obj.) sprawia, że świetnie sprawdzi się jako piwo sesyjne, perfekcyjnie komponuje się z daniami mięsnymi, dobrze pasuje także do deserów i słodkich dań z karmelową lub czekoladową nutą.