Noworoczne postanowienia piwne
Uwielbiamy noworoczne postanowienia - jedni chcą zadbać o zdrowie i kondycję, niektórzy podróżować, a jeszcze inni spełniać marzenia. Każdy szanujący się birofil powinien powziąć noworoczne postanowienia piwne!
Wiadomo, że aby w nich wytrwać, ich realizacja musi być przyjemnością. Podpowiadamy jakie postanowienia może zapisać na swojej noworocznej liście miłośnik piwa i jak je zrealizować przez cały rok.
Na początek możemy zacząć zdobywać i kolekcjonować nowe smaki piwa. Świetnym pomysłem jest próbowanie w każdym tygodniu jednego nowego piwa lub piwnego stylu, z którym nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Rok ma 52 tygodnie, więc o taką ilość nowych smaków i aromatów wzbogacimy nasze kubki smakowe w ciągu rocznego wyzwania. Na degustację nowości możemy wybrać jeden dzień np. piątkowy czy sobotni wieczór i zrobić z tych kilku chwil prawdziwe święto! Przy okazji to świetny pretekst do spotkań z innymi miłośnikami piwa :) Nie przepadacie za piwnymi eksperymentami? Nic nie szkodzi, zawsze możecie próbować raz w tygodniu swój ulubiony rodzaj piwa, ale wybierać produkty z różnych browarów. Gwarantujemy, że każdy browar ma swoją tajemną recepturę i efekt końcowy w poszczególnych stylach zawsze będzie inny u różnych piwowarów.
Zdecydowaliście się na regularne próbowanie nowości? Może być to doskonały początek kolekcjonerskiej pasji ! Jeśli zdecydujemy się ostrożnie otwierać butelki tak by nie uszkodzić kapsli, to po roku możemy mieć sporą, zróżnicowaną kolekcję, a przy okazji wiele wspomnień zebranych w jednym miejscu. Możemy później tego typu kolekcję wyeksponować w ramce, ozdobić nią ścianę czy stolik i z dumą prezentować gościom.
Ambitniejszym zadaniem jest prowadzenie piwnego pamiętnika, w którym zapisywać będziemy wrażenia z degustacji nowych trunków. Na rynku dostępne są notesy, które pomagają usystematyzować wszystkie informacje i wrażenia związane z degustacją. Aby zawsze mieć swój piwny pamiętnik przy sobie warto skorzystać z jego cyfrowego odpowiednika – aplikacja Untapped sprawdzi się idealnie! Doskonałym uzupełnieniem piwnego pamiętnika jest piwny album – korzystając z profesjonalnego sprzętu fotograficznego lub choćby aparatu w telefonie warto robić zdjęcia etykiet lub butelek piwa, którego próbujemy po raz pierwszy. Można puścić wodzę fantazji i spróbować artystycznej fotografii! Zdjęcia dobrej jakości mogą posłużyć w grudniu do interesującego, wizualnego podsumowanie piwnego roku, np. w formie kolażu lub plakatu.
Lubicie podróżować, zwiedzać historyczne miejsca, a przy tym kochacie dobre trunki? Obie te pasje można połączyć – zarówno w Polsce jak i za granicą istnieje sporo browarów, które otwierają swoje wnętrza dla turystów, można wybrać się również do piwnych muzeów, np. do nowoczesnego, zmodernizowanego w 2016 roku, Muzeum Browaru w Żywcu. A może w ciągu roku udałoby się odwiedzić wszystkie polskie browary restauracyjne? Nie będzie to łatwe, bo z każdym rokiem powstają nowe browary, a najwięcej jest właśnie tych niewielkich producentów, którzy sprzedają swoje piwo na miejscu, we własnym barze czy restauracji. Oczywiście piwne podróże mogą dotyczyć dalszych rejonów, a nawet zakładać po prostu dołożenie do każdego wyjazdu jakiegoś piwnego elementu – choćby wizyty w pubie, czy kosztowania lokalnego trunku podczas zagranicznych wojaży.
Jeśli kochacie nie tylko podróże, ale także piwo i dobrą zabawę, to już teraz zaplanujcie cały rok piwnych imprez i festiwali, na których nie może Was zabraknąć. Warto się zastanowić, gdzie i kiedy odbywają się najlepsze wydarzenia, bo w nowym roku może nie starczyć urlopu na wszystkie piwne imprezy! Niestety w styczniu dokładne daty poszczególnych wydarzeń nie są jeszcze zazwyczja znane, więc nie zawsze można zarezerwować w kalendarzu konkretne dni, jednak większość festiwali odbywa się w podobnych terminach, jak w latach ubiegłych, można być więc w stanie gotowości i sprawdzać co jakiś czas szczegóły na naszej stronie.
Macie swoje pomysły na noworoczne, piwne postanowienia? Może już zrobiliście ich listę? Koniecznie pochwalcie się co się na niej znalazło!