Namysłów na zielono i brązowo

Po raz pierwszy w historii w sklepach pojawiło się piwo Namysłów w zielonych i brązowych butelkach. O tym, czym one się od siebie różnią rozmawiamy z Barbarą Surmiak, Specjalistką ds. Marketingu z Browaru Namysłów.

Skąd nowe kolory butelek?
Z początkiem września wprowadziliśmy do obiegu piwo Namysłów w butelkach zwrotnych. W tej chwili jest ono dostępne na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Butelka zwrotna to produkt kierowany głównie do handlu tradycyjnego – zakupujemy to opakowanie w sklepach, które są blisko domu i tam z reguły dokonujemy zwrotów. To głównie w małych sklepikach szukamy piwa w butelce zwrotnej, dużo rzadziej w dyskontach.

Czym różni się butelka zwrotna od bezzwrotnej?
To bardzo proste – butelka zwrotna piwa Namysłów Pils jest brązowa, a butelka bezzwrotna jest zielona. W środku znajduje się dokładnie to samo piwo – rozlewamy je na tej samej linii, z tej samej kadzi. Oba produkty niczym się nie różnią poza opakowaniem. Dzięki temu, że mamy opakowanie zwrotne, byliśmy w stanie zaproponować konsumentom piwo w niższej cenie – rekomendowana cena półkowa piwa Namysłów Pils w butelce zwrotnej to 2,69 zł, natomiast w butelce bezzwrotnej to 3,09 zł. Jesteśmy więc w stanie napić się tego samego piwa, tej samej jakości, ale w niższej cenie dzięki butelce zwrotnej, która dodatkowo jest bardziej ekologicznym opakowaniem niż butelka bezzwrotna.

600_namyslow_butelka_zwrotna.png

Dlaczego Namysłów wprowadził butelki zwrotne właśnie teraz?
Połączenie Browaru Namysłów z Grupą Żywiec otworzyło przed nami nowe możliwości i dzięki temu mogliśmy wprowadzić butelkę zwrotną. W tej chwili 73% wolumenu piwa w butelkach sprzedaje się właśnie w butelce zwrotnej, w związku z czym jest to naprawdę odpowiedź na potrzeby konsumenta. Chcieliśmy zadbać, żeby w pierwszej kolejności osoby mieszkające blisko browaru, z naszego regionu, mogły sięgnąć po piwo w butelce zwrotnej od marki Namysłów. Jest to podyktowane też czynnikami logistycznymi. W przyszłości mamy nadzieję rozszerzyć tę dystrybucję, na razie będziemy obserwować rynek i zobaczymy, jak produkt zostanie przyjęty.

Co to są otwarte kadzie?

Otwarte kadzie fermentacyjne niegdyś znajdowały się w każdym browarze, a dziś stanowią rzadkość, zastąpione masowo przez tanki ze stali nierdzewnej. Czym są otwarte kadzie i dlaczego piwowarzy...
Czytaj dalej

Butelka zwrotna to najbardziej ekologiczne opakowanie. Czy to także ma znacznie dla browaru i konsumentów?
Butelka zwrotna może krążyć w obiegu nawet 25 razy – dla środowiska to duże odciążenie, a emisja CO2 jeżeli chodzi o butelkę zwrotną w porównaniu do bezzwrotnej jest 6 razy niższa.

Na nasze pytanie – na ile ważne jest żeby producent dbał o środowisko oferując opakowania przyjazne dla środowiska generujące mniej odpadów – aż 87% respondentów odpowiedziała, że jest to dla nich ważna sprawa.

Jeżeli chodzi o ekologię poszliśmy jeszcze o krok dalej – obecnie Namysłów Pils w butelkach zwrotnych nie jest dystrybuowany w swoich własnych skrzynkach z oznaczeniem Browaru Namysłów. Wykorzystaliśmy inne skrzynki, które mieliśmy w naszych magazynach ponieważ doszliśmy do wniosku, że skoro mamy taką inicjatywę, żeby zadbać o środowisko i o swój region, to dobrze by było także te zalegające w magazynach opakowania wykorzystać po raz kolejny. Zamiast je utylizować i kupować nowe skrzynki, wykorzystaliśmy je po raz wtóry.

Na co jeszcze zwracają obecnie uwagę świadomi konsumenci?
Rośnie lokalny patriotyzm – aż 50% z nas próbuje produktów wytwarzanych w swojej okolicy i chętnie pogłębiamy wiedzę o nich i sposobach ich wytwarzania. Konsumenci doceniają swój region i znaczenie lokalnego pochodzenia składników. Staramy się pozyskać jak najwięcej składników z regionu. Tak więc mamy lokalną, naszą wodę ze stacji uzdatniania, mamy jęczmień z regionu, mamy też własną stację propagacji drożdży, dzięki czemu nasze drożdże są produkowane wyłącznie tu, w Namysłowie i bardzo o nie dbamy. Traktujemy je troszkę jak domowe zwierzątka i przyglądamy się ich pracy w otwartej kadzi – to też jest bardzo fajne, bo możemy po prostu obserwować, jak nasze piwo dojrzewa, jak się zmienia. Nie dzieli nas ściana ze stali nierdzewnej. Jesteśmy naocznymi świadkami tego procesu. Lokalnie wytwarzamy piwo z miejscowych składników z dużą dbałością o jakość i teraz lokalnie proponujemy to piwo w butelce zwrotnej.

Dziękujemy!