Browar Namysłówul. Bolesława Chrobrego 26, 46-100 Namysłów

Jeden z najstarszych browarów w Polsce, z historią sięgającą blisko 700 lat, nosi tę samą nazwę co miasto, w którym się znajduje. Poznajcie Namysłów!

W Browarze Namysłów dobrze odnajdą się wielbiciele piwa, architektury i historii. Dla tych pierwszych niewątpliwą gratką jest zobaczenie miejsca, gdzie od czasów Zygmunta Starego produkuje się piwo. Pierwsze wzmianki o wybudowaniu browaru i rozpoczęciu produkcji sięgają 1536 roku, jednak piwna historia tego miejsca jest znacznie dłuższa.

Już w XIV wieku w Namysłowie istniały browary miejskie, a prawo miasta do warzenia piwa pochodzi z 1321 roku. Kiedy jednak wzniesiono zamek, postanowiono wybudować tuż obok niego warzelnię, słodownię i resztę budynków niezbędnych do produkowania złotego trunku. Dlatego zarówno zamek jak i sam browar są ze sobą ściśle związane. Współdzielą wojenne historie, m.in. zniszczenie podczas potopu szwedzkiego, ale także bardziej radosne momenty odbudowy i unowocześniania zarówno architektonicznego jak i przemysłowego. Przez długi czas właścicielami zamku i browaru byli Krzyżacy, by ostatecznie sprzedać go na początku XIX wieku.

Potencjał browaru Namysłów w bliższych współczesności czasach zauważył mistrz piwowarski August Haselbach, który kupił budynki za kwotę 6275 talarów w 1862 roku. To właśnie on kilkadziesiąt lat później dokupił również zamek i scalił z nim browar. Rodzina Haselbachów produkowała piwo niemalże do końca II wojny światowej. Uciekając przed Armią Czerwoną wywieźli wgłąb Niemiec nie tylko należące do nich wartościowe dzieła sztuki, ale także znaczną część urządzeń i przyrządów browarniczych oraz receptury piwowarskie. Nie zniechęciło to jednak polskich władz, które już pod koniec 1945 roku uruchomiły ponownie Browar Namysłów.

Wielbiciele architektury i historii w Browarze Namysłów też odnajdą coś dla siebie. Do czasów współczesnych przetrwały XIX-wieczne budynki browarnicze. Sam średniowieczny zamek nie jest obecnie wykorzystywany. Piękną trójskrzydłową bryłę można jednak oglądać z zewnątrz. Wrażenia potęguje świadomość, że w tym samym miejscu przed wiekami przechadzali się Władysław Jagiełło, czy Kazimierz Jagiellończyk. I zapewne robiąc to przy okazji sączyli namysłowskie piwo :)

Na zamkowym dziedzińcu nadal można podziwiać zabytkową studnię z piaskowca, liczącą sobie już ponad 400 lat. Jej cokół ozdobiony jest maszkaronami i motywami roślinnymi. Nad otworem znajduje się daszek z rzeźbionym fryzem i głowami lwów.

Jeśli macie ochotę zajrzeć do Namysłowa, to możecie to zrobić dzięki kamerze online, która pokazuje tradycyjna fermentację piwa w otwartych kadziach.

26 sierpnia 2019 Browar Namysłów