Butelki zwrotne są eko!

Butelki zwrotne niegdyś obecne na każdym kroku, dzisiaj są wykorzystywane niemal wyłącznie w browarnictwie. I bardzo dobrze, bo to najbardziej ekologiczne ze wszystkich opakowań!

Dlaczego? Bo butelka zwrotna potrafi wrócić do browaru od kilku do nawet 25 razy i nie traci w tym czasie nic ze swoich właściwości. Wystarczy ją dobrze sprawdzić, umyć i od razu nadaje się do ponownego napełnienia piwem. W ten sposób nie powstają żadne odpady, które trzeba byłoby składować na wysypiskach, a nasze najbliższe otoczenie może odetchnąć.

Niestety tylko część butelek ma szansę na drugie życie, bo niezbyt chętnie oddajemy je z powrotem do sklepów. Przeciętny Polak wypija rocznie niemal 100 litrów piwa, co oznacza że na wysypiska statystycznie trafia nawet 15 butelek miesięcznie – przyjmując, że wybieracie piwo w butelkach a nie w puszkach ;)

Nie wszystko jednak stracone! Jeśli chcecie cieszyć się smakiem piwa i jednocześnie dbać o to, aby do środowiska nie trafiały niepotrzebne odpady – warto przy okazji kolejnych piwnych zakupów zabrać ze sobą puste butelki. Wystarczy sprawdzić na etykiecie czy butelka, która została właśnie opróżniona ma oznaczenie „Butelka zwrotna”.

700_butelki_zwrotne_eko.png

Browary starają się ułatwiać życie konsumentom i poza regularnymi kampaniami informacyjnymi stosują całkiem konkretne zachęty związane z recyklingiem – podnosząc wysokość kaucji, by zwrot butelek był jeszcze bardziej opłacalny. Dzięki temu mniej szklanych opakowań zaśmieca nasze pola i lasy, bo po imprezie zwyczajnie bardziej opłaca się zabrać je ze sobą z powrotem niż zostawić, a jak wiadomo nic nie motywuje tak mocno jak pieniądze ;)

Według danych opublikowanych przez Grupę Żywiec pod koniec 2018 roku dzięki nowej, wyższej kaucji (teraz jest to 50 groszy za butelkę) udało się odzyskać 20 milionów butelek więcej! Według browaru pozwoliło to na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla aż o 5500 ton! To sukces nas wszystkich, ale przede wszystkim wielka ulga dla natury, nie tylko dlatego, że wokół jest czyściej, ale także dlatego, że do wyprodukowania szkła potrzeba bardzo dużo energii oraz piasku, a jeśli opakowań nie trzeba wyprodukować, a jedynie ponownie napełnić, to zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych a piasek może przydać się gdzie indziej.

Jeśli dotychczas wydawało się Wam, że wyrzucenie zwrotnej butelki do kosza przeznaczonego na szkło jest równie ekologiczne co zaniesienie jej z powrotem do sklepu, to czas zweryfikować to dość popularne założenie

– aż 40% konsumentów, którzy nie oddają butelek zwrotnych twierdzi, że zawsze wyrzuca je do odpowiedniego kosza przeznaczonego do selektywnej zbiórki odpadów. To jednak rozwiązanie zdecydowanie gorsze z punktu widzenia ekologii – do ich ponownego wykorzystania niezbędne jest zużycie dodatkowej energii na transport, a następnie przetopienie stłuczki na nowe butelki.

Piwne mity: kolor butelki

W jakie butelki nalewane są piwa, czy istnieje różnica w smaku trunku w zależności od typu i koloru butelki, w której jest przechowywane?
Czytaj dalej

Według ostatnich dostępnych danych, w 2016 w Polsce roku szkło stanowiło największy odsetek selektywnie zebranych odpadów w gminach, jednak wciąż dotyczy to zaledwie 15% tego surowca, który trafił następnie do recyclingu. Jest to tym bardziej zasmucające, że szkło można przetwarzać niemal nieskończoną ilość razy w przeciwieństwie do innych materiałów np. tworzywa sztucznego. Stłuczka stanowić może maksymalnie około 80%  składu nowej butelki, więc za każdym razem trzeba dodać trochę nowego, nieprzetwarzanego wcześniej surowca, ale jej dodatek powoduje, że produkcja jest nieco tańsza niż zupełnie nowego szkła, bo łatwiej i szybciej można stopić niezbędne składniki.

700_buelki_eko_linia.png

Mamy nadzieję, że następnym razem zastanowicie się dwa razy zanim wyrzucając butelkę zwrotną, pozbędziecie się pieniędzy i przyczynicie się do zanieczyszczenia środowiska.

 


Źródło danych: „Butelka w obiegu zamkniętym, lipiec 2018” (Raport z badania na zlec. Grupy Żywiec).