Grand Champion 2020

4 lipca w Pruszkowie odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie piwowarstwa domowego w Polsce, czyli ogłoszenie wyników Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2020.

W tym roku w Mistrzostwach Polski Piwowarów Domowych pobito kilka rekordów, m.in. związanych z liczbą uczestników. Do konkursu zgłoszono aż 792 piwa, czyli o 25% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Piwa oceniało 37 sędziów w 16 kategoriach. Ze względu na pandemię zdecydowano się na przesunięcie początkowego terminu i miejsca oraz rezygnację z masowego charakteru imprezy jaką w latach poprzednich był Festiwal Piwowarów Domowych, którego zwieńczeniem było ogłoszenie Grand Championa. W tym roku uczestnikami wydarzenia byli głównie piwowarzy zgłaszający swoje piwa do oceny, którzy podczas wydarzania musieli się liczyć z różnego rodzaju działaniami zabezpieczającymi przeciw koronawirusowi. Jednak mimo przeciwności, MPPD udały się bardzo dobrze.

500_andrzej_poturalski_grand_champion_2020.png

Impreza miała miejsce w Browarze Otwarte Bramy w Pruszkowie. Dodatkowego smaczku dodawało dawne przeznaczenie budynku, w którym kiedyś mieściła się fabryka kredek. Trzeba przyznać, że klimat tego miejsca pozytywnie wpływał na atmosferę całego wydarzenia.

Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19, ogłoszenie wyników Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych 2020 w tym roku nie było niestety połączone z Festiwalem Piwowarów Domowych, jak miało to miejsce poprzednio.

Jednak zaproszeni piwowarzy zadbali o to, żeby tradycyjna strefa piwowarów domowych powstała i każdy chętny mógł przynieść swoje piwa do degustacji i zaprezentować je szerszej publiczności. Dzięki temu uczestnicy mogli poszerzyć swoje piwne horyzonty, wymienić doświadczenia i poznać opinie innych pasjonatów na temat swojego piwa.

500_puchar_PSPD_2020.png

Podczas części oficjalnej ogłoszono wyniki w każdej kategorii oraz wybrano Mistrza Polski Piwowarów Domowych i tym samym Grand Championa PSPD 2020. Grand Champion wybierany jest cyklicznie od roku 2003 i stanowi jedno z największych wyróżnień w świecie piwowarów domowych. Decyzja o wskazaniu najlepszego domowego piwa w danym roku jest zadaniem niesłychanie trudnym, a dyskusje prowadzące do finalnego werdyktu są zawsze długie i burzliwe.

W tym roku najlepszym piwem został wybrany owsiany stout "Casual Monday" autorstwa Andrzeja Poturalskiego. Zgodnie z zasadami konkursu, zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną oraz szansę uwarzenia piwa wg własnej receptury w Browarze Zamkowym Cieszyn pod okiem tamtejszego głównego piwowara Dominika Szczodrego. To unikalna na skalę europejską możliwość, dlatego walka o tytuł była jak zwykle zacięta, a finałowa stawka złożona ze zwycięzców poszczególnych kategorii prezentowała niezwykle wysoki poziom.

---

Fotografie: PSPD.

16 lipca 2020 Birofilia.org