Stout owsiany – piwo, które smakuje jak czekolada

Kto by pomyślał, że owsianka może się przydać w piwowarstwie! Okazuje się, że to nieodłączny element ciekawego piwnego stylu - stoutu owsianego, czyli oatmeal stout.

W dawnym piwowarstwie owies używany był dość powszechnie, ponieważ to mało wymagające zboże, które z powodzeniem może być hodowane tam, gdzie bardziej szlachetne gatunki nie dają sobie rady. Wówczas jednak piwa z dodatkiem owsa były jasne, na przykład stosuje się go cały czas przy produkcji jasnych piw pszenicznych typu witbier, obok słodu jęczmiennego i pszenicy. Jednak dopiero połączenie owsa i palonego słodu daje spektakularne rezultaty! Dziś najbardziej znanym stylem gdzie używa się tego zboża jest stout owsiany.

Stout to piwo ciemne, górnej fermentacji, powstaje z użyciem palonych słodów, czasem również prażonego jęczmienia niesłodowanego, którym zawdzięcza zarówno kolor – od ciemnobrązowego, nawet do czarnego – jak i wyjątkowy smak. To właśnie w efekcie palenia słodu pojawiają się w gotowym piwie charakterystyczne posmaki kawy, czekolady, karmelu, toffi, orzechów, a niekiedy także subtelna kwaskowość .

Drugi nieodzowny składnik tego piwnego stylu to owies – ziarno ma inny skład niż najczęściej wykorzystywany jęczmień i pszenica – zawiera mniej węglowodanów, a więcej białek oraz tłuszczów, co powoduje zmianę parametrów powstającego trunku – przekłada się to na większą treściwość, kremowość i oleistosć. Piwo z dodatkiem tego zboża jest gęste i jedwabiste, zazwyczaj nie jest klarowne. Dodatek owsa wpływa też pozytywnie na pienistość piwa i trwałość piany. Przy produkcji stosuje się płatki owsiane, takie same, z jakich przygotowuje się pożywną owsiankę! Co ciekawe obecnie w przemyśle piwowarskim powszechnie stosuje się płatki owsiane, a nie słód jak w wypadku innych zbóż.

To właśnie połączenie cech pochodzących z dwóch nietypowych dodatków decyduje o charakterze tego piwa – grająca główne skrzypce kremowa konsystencja z posmakiem palonych ziaren, co przywodzi na myśl czekoladę i cappuccino, oraz dopełniająca całość słodycz pochodząca ze słodu, a także dodatek chmielu. Goryczka powinna być dobrze zbalansowana ze słodowością.

Ten piwny styl wywodzi się z Anglii, gdzie ciemne piwa zdobyły sobie rzesze wielbicieli. Jeśli chodzi o odczucia smakowe plasuje się pomiędzy klasycznym dry stoutem, a słodką wersją tego stylu – sweet stoutem. Ważne jest jednak, że wrażenie słodyczy pochodzi w tym wypadku od słodu i owsa, a nie z dodatku cukru – np. laktozy w wypadku milk stoutu.

Oatmeal stout ze względu na swój charakterystyczny smak i konsystencję polecany jest przede wszystkim do deserów, ze względu na dużą treściwość stanowi idealne dopełnienie długich zimowych wieczorów, jednak sprawdzi się także latem. Warto wypróbować popularne i szybkie w przygotowaniu Stout Floats – deser lodowy dla niespodziewanych gości i miłośników piwa.