150 autorskich piw w Warszawie

Już 16 czerwca 2018 w Warszawie odbędzie się jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w formule płacisz raz i degustujesz do woli - festiwal piwowarów domowych oraz konkurs na najlepsze piwo uwarzone w domu.

O szczegóły tej niezwykłej imprezy zapytaliśmy Mateusza Puśleckiego oraz Artura Kamińskiego z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Czego mogą się spodziewać uczestnicy wydarzenia? Jak będzie ono wyglądać?

Mateusz Puślecki:
Przede wszystkim ponad 150 autorskich piw, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez 60 najlepszych piwowarów domowych w Polsce. To pierwsza taka impreza łącząca świat beer geeków ze światem piwowarstwa domowego. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo przygotowujemy nie tylko degustacje, ale i wykłady na scenie głównej, coś zarówno dla tych początkujących, jak i zaawansowanych. Mamy nadzieję, że 16 czerwca 2018 r. na zawsze odmieni scenę piwną w naszym kraju, a wydarzenie stanie się kluczową imprezą związaną z piwem.

Artur Kamiński:
Dodatkowo każdy uczestnik tego wydarzenia otrzyma unikalne szkło degustacyjne oraz kod umożliwiający głosowanie (za pomocą aplikacji przygotowanej przez serwis Birofilia.org) na najlepsze piwo domowe festiwalu oraz na najlepiej urządzone stoisko. Piwowarzy wykazują się z dużym zaangażowaniem, więc możemy spodziewać się klimatycznych projektów, które będą podkreślały indywidualne cechy browarów domowych. Jako, że festiwal ma formułę konferencji, to nie zabraknie możliwości wymiany receptur, skorzystania z doświadczeń bardziej zaawansowanych użytkowników, poznania nowych technik, sprzętu do warzenia piwa w domu, ale przede wszystkim spotkania i zabawy w bardzo przyjaznym gronie osób podzielających tę samą pasję.

MP:
Wszystkie te atrakcje zapewnione są w cenie biletu na nasze wydarzenie. Za udział w panelach dyskusyjnych, wykładach oraz degustacjach nie będzie pobierana żadna dodatkowa opłata. Dodatkowo płatne będzie tylko jedzenie w parkujących na terenie imprezy food truckach, będzie także istniała możliwość nabycia różnych akcesoriów związanych z festiwalem, PSPD oraz warzeniem piwa w domu.

700_450_grand_champion_szklo.png

Unikalna formuła Festiwalu Piwowarów Domowych w Polsce wykorzystywana jest chyba po raz pierwszy – skąd pochodzi pomysł

AK:
Pomysł zrodził się kilka lat temu, kiedy razem z Dawidem Kulbickim uczestniczyliśmy w norweskim festiwalu Publikums Favoritt. Odbywa się on co roku w styczniu w Oslo. Stwierdziliśmy, że takiej imprezy nie ma w Polsce, a bardzo by się przydała. Chodzi głównie o to, żeby promować piwowarstwo domowe.

MP:
Chcemy pokazać, że jest nas wielu i jednocześnie podziękować za zaangażowanie piwowarom zapraszając ich właśnie na taką imprezę. To spotkanie będzie służyło przede wszystkim integracji środowiska, ale i pogłębianiu wiedzy dzięki wykładom na scenie i rozmowom przy stanowiskach, pomiędzy piwowarami – to jest cenny i inspirujący warsztat. Ta impreza to swoisty hołd dla piwa domowego, bo bez niego nie byłoby piwnej rewolucji w Polsce.
 

Top 3 piwne miejsca we Wrocławiu

Wrocław to miasto pełne atrakcji i zabytków, gdzie żaden turysta nie może się nudzić! Jeśli nie obca jest Ci turystyka kulinarna lub po męczącym dniu zwiedzania pragniesz...
Czytaj dalej

Kto będzie się najlepiej bawił podczas Festiwalu? Do kogo kierowana jest ta impreza? Piwowarzy domowi? Zawodowi? A może po prostu piwni pasjonaci?

MP:
Impreza jest skierowana do wszystkich pełnoletnich pasjonatów piwa. Każdy znajdzie coś dla siebie: beer geek – znakomite i różnorodne piwa, których rynek rzemieślniczy nie jest w stanie zaoferować w takiej różnorodności. Piwowar domowy – z jednej strony zaprezentuje swoje piwa i umiejętności, a z drugiej strony gość imprezy pozna różne podejście do tworzenia piwa. Wyniesie coś dla siebie i wykorzysta po powrocie do domu podczas swojego warzenia.

AK:
Wreszcie osoba nie mająca pojęcia o piwie i jego różnorodności będzie mogła przekonać się, jak ciekawa i bogata jest historia oraz świat piwa. Degustujący będą zaskoczeni kwestią smaku, aromatu serwowanych piw, ale także atmosfery i tego, jak pozytywnym środowiskiem jesteśmy. I wreszcie, wbrew panującym stereotypom, ludzie przekonają się, że warzenie piwa w domu to nie jest jakaś magiczna sztuka, a prosta czynność związana tak naprawdę z gotowaniem. Jednym słowem piwni pasjonaci i piwni specjaliści będą mogli spotkać się w tym samym miejscu i doskonale spędzić czas.

grand_champion_nalewanie_2012.jpg

Czy będzie możliwość spontanicznego pojawiania się na Festiwalu i zakupienia biletów bezpośrednio przed wejściem?

MP:
Impreza jest ze względów bezpieczeństwa zamknięta. Nie będzie możliwości zakupienia biletu przed wejściem. Bilety można cały czas nabyć, aż do dnia imprezy – wyłącznie przez serwis ticketclub

AK:Tak duża impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia naszych partnerów, a przede wszystkim dużego zaangażowania Grupy Żywiec, która od lat wspiera ruch piwowarów domowych i nasze stowarzyszenie. Należy wspomnieć, że coroczny zwycięzca konkursu piw domowych – Grand Champion – od kilku lat warzony jest w Browarze Zamkowym w Cieszynie. Nasza współpraca rozwija się dynamicznie, czego dowodem jest ten festiwal. Jednocześnie równie mocno wspierają nas także inne firmy związane ze sceną piwowarów domowych, a są nimi: sklep Browamator, słodownia Viking Malt, producent drożdży piwowarskich Fermentum Mobile, producent chmieli PolishHops oraz producent elektrycznego sprzętu do warzenia piwa w domu – Grainfather.
 

820_450_new_englad_ipa.png

 

Jakie ilości trunku przygotowywane są na każde stoisko, czy są w tym zakresie odgórne limity?

MP:
Piwowarzy domowi zadeklarowali po 2-3 różne rodzaje swojego piwa w ilości ok. 20-25 litrów, czyli standardową porcję piwa warzoną w domu. Takie ilości wystarczą na spokojną degustację, choć zapewne niektóre “sztosy” szybko się skończą.

AK:
Formuła festiwalu jest tak pomyślana, aby zachęcić do poruszania się po całym terenie i próbowania wielu piw domowych. Chcemy, aby ludzie mogli odkryć ich tajemnicę i poznać sposób wytwarzania podczas rozmów z piwowarami domowymi. To oni są głównymi bohaterami tego wydarzenia. Piwowarzy domowi będą starać się przyciągać do siebie gości imprezy, bo to właśnie od ich głosów zależy, które piwo zdobędzie tytuł najlepszego i laur konsumenta. Najlepsze piwo festiwalu będzie uwarzone przez Browar Zamkowy w Cieszynie i wejdzie do szerokiej sprzedaży w sklepach w całym kraju.

700_450_grand_champion_2016_premiera.png

Jakie inne atrakcje przewiduje festiwal?

MP:
Obok samych degustacji i wykładów będziemy także ogłaszać wyniki najważniejszego i najbardziej prestiżowego konkursu piw domowych w Polsce. Właśnie podczas festiwalu poznamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych, a zwycięski piwowar otrzyma zaszczytny tytuł Mistrza Polski. Dodatkowo poznamy także zwycięzców konkursu cydrów domowych „Pomona”.

AK:
Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych to tak naprawdę kontynuacja dotychczasowego konkursu Grand Champion mającego swoją XVI letnią tradycję. Uznaliśmy jednak, że nasze stowarzyszenie jest już na tyle duże i posiada swoją renomę, że z całą powagą możemy nadać tytuł Mistrza Polski i w ten sposób podkreślić rangę najlepszego piwa.

MP:
Jednym słowem serdecznie zapraszamy na festiwal jakiego w Polsce jeszcze nie było. Jest to najtańszy festiwal w formule płacisz raz, degustujesz do woli, który dodatkowo zapewnia dużą wartość merytoryczną i umożliwia wymianę doświadczeń z najlepszymi piwowarami domowymi w kraju.

Dziękujemy za rozmowę!

 

Fotografie: PSPD