Światowy Dzień Lagera ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec

10 grudnia świętujemy Światowy Dzień Lagera - jednego z najpopularniejszych stylów piwnych, tak lubianego nie tylko w Polsce.

Lager to gatunek piwa charakteryzujący się wykorzystaniem podczas procesu jego warzenia tzw. dolnej fermentacji. Istotą tego procesu jest zachowanie drożdży piwowarskich, które po przefermentowaniu brzeczki piwnej opadają na samo dno kadzi i tylko w tej części naczynia przebiega dalsza fermentacja. Charakterystyczna jest również niska temperatura, w jakiej działają drożdże przy produkcji piw lagerowych - wynosi ona zaledwie około 10-13 stopni Celsjusza. Również leżakowanie lagerów odbywa się w niskiej temperaturze. W efekcie uzyskujemy klarowne i orzeźwiające piwo o świeżym smaku. Do grupy lagerów należą m.in. pilznery, koźlaki, piwa marcowe, portery bałtyckie i inne.

Pierwsze skojarzenie dotyczące lagera? Piwo jasne pełne! Tymczasem nie zawsze tak jest - kategoria ta obejmuje bardzo wiele różnych piw - w tym m.in piwa miodowe czy ciemne. Dość ciekawą grupę lagerów stanowią piwa których nazwa pochodzi od miejsca powstawania – np. monachijskie czy lager wiedeński. Efektem eksperymentowania z lagerem i użycia do jego warzenia ciemnych słodów jest tak popularny lager ciemny – idealny jako zwieńczenie posiłku. Także intensywny i aromatyczny porter bałtycki to lager! Lager jest też bazą wielu piw owocowych oraz miksów piwnych tak lubianych szczególnie latem.

Ta różnorodność piw lagerowych sprawia, że każdy birofil znajdzie wśród nich coś dla siebie. To jeszcze jeden powód by świętować Światowy Dzień Lagera, który jest coraz popularniejszy także w Polsce.

Jak świętować Światowy Dzień Lagera?
Najprościej jak tylko się da – kup swoje ulubione piwo i delektuj się nim do obiadu lub kolacji. Ale jeśli to za mało i czujesz ochotę na więcej, sprawdź swoje ulubione puby i bary! Wiele lokali organizuje imprezy tematyczne obiecując świetną zabawę przy dobrym piwie. Organizowane są przeróżne konkursy, zabawy i pokazy browarników i barmanów. A więc kufle w górę i miłej zabawy!

Nie chcecie wychodzić z domu, ale pragniecie towarzystwa? Zorganizujcie dzień lagera u siebie! Zaproście przyjaciół i spróbujcie różnych lagerów poszerzając swoje piwne horyzonty i odkrywając nowe smaki! Warto poznać niezwykły potencjał lagerów i ich zaskakującą różnorodność!

 

05 grudnia 2022 Birofilia.org