Stout Dayul. Browarna 88, 234-300 Żywiec

Stout Day to ruchome święto i w roku 2022 obchodzony będzie 3 listopada. Warto poświęcić jeden dzień, by odkryć tajniki tego niezwykłego piwnego stylu, który miał tak duży wpływ na wzrost popularności piw rzemieślniczych.

Stout to piwo ciemne, górnej fermentacji, które swoje właściwości, zarówno kolor - od ciemnobrązowego, nawet do czarnego - jak i wyjątkowy smak, zyskuje dzięki wykorzystaniu palonych słodów, czasem również prażonego jęczmienia niesłodowanego. To właśnie w efekcie palenia słodu pojawiają się w piwie charakterystyczne posmaki kawy, czekolady, karmelu, toffi, orzechów, a niekiedy także subtelna kwaskowość.

Stout to piwo do delektowania się, mocne, o bogatym smaku i aromacie, często wybierane przez ludzi, którzy nie przepadają za piwem jasnym pełnym. Warto też pamiętać, że to idealne piwo na rozgrzewkę – doskonałe na długie jesienne i zimowe wieczory.

Stout to nie tylko konkretny typ ciemnego trunku, ale raczej szeroka kategoria piw, w której można wyłonić wiele interesujących podkategorii, które każdy miłośnik ciemnego piwa powinien znać. Oto najważniejsze z nich:

Imperial stout
zwany także „Russian Imperial Stout” – ciemne, bardzo mocne piwo warzone od XVIII wieku specjalnie dla cara Rosji, ulubione piwo carycy Katarzyny.

Milk stout
zwany także sweet stoutem lub cream stoutem –  dzięki dodatkowi laktozy (cukru mlecznego) jest bardziej słodkie, a także bardziej kaloryczne niż stout klasyczny

Stout owsiany
warzone z dodatkiem owsa piwo o łagodnym aromacie palonych zbóż, które wzbogacone są o kawowe oraz kremowe nuty, balansuje pomiędzy słodkim a wytrawnym stoutem

Chocolate stout
piwo z czekoladową nutą w smaku

Coffee stout
charakteryzuje się kawowymi nutami w smaku

Jak świętować Stout Day?
Idea International Stout Day powstała w Stanach Zjednoczonych, a do Polski dotarła kilka lat temu. W najlepszych piwnych lokalach organizowane są specjalne wydarzenia, których celem jest celebrowanie tego wyjątkowego stylu piwa!

Stout Day to idealna okazja, by poeksperymentować z tym wspaniałym piwnym stylem w lokalnym pubie, multitapie, browarze lub restauracji. Sprawdź czy w Twojej okolicy nie są organizowane specjalne wydarzenia związane z tym dniem. Możesz też na początku listopada zaprosić przyjaciół do siebie na tematyczne zimowe beer party z aromatycznym stoutem w roli głównej. Warto, by każdy z uczestników przyniósł ze sobą butelkę lub dwie swojej ulubionej odmiany tego piwnego stylu, a obowiązkowym punktem wieczoru powinna być wołowina, która doskonale pasuje do tego piwa, a także desery z wykorzystaniem kakao i czekolady, oraz oczywiście stout floats.

Stout Day to idealny pretekst, by sięgnąć po nowe dla siebie smaki i poszerzyć piwne horyzonty celebrując jeden z tradycyjnych piwnych stylów w całym jego bogactwie!

02 października 2022 Birofilia.org