Dzień św. PatrykaIrlandia

Dzień Świętego Patryka to narodowe i religijne irlandzkie święto obchodzone co roku 17 marca. Dzień św. Patryka obchodzi się dzisiaj nie tylko na zielonej wyspie, ale stało się ono świętem międzynarodowym, lubianym także w Polsce.

Parady, tańce i radość, zielone stroje oraz symbol dnia św. Patryka – listek koniczyny oraz oczywiście coraz bardziej modne ostatnio zielone piwo...

Mimo, że Irlandczycy spędzają ten dzień raczej pijąc dzban św. Patryka, czyli litr whiskey z naczynia ze specyficznym, podłużnym dziubkiem, to piwo także na stałe wpisało się w tradycję tego dnia. Jakie trunki w dniu świętego Patryka dostaniemy do spożycia w Irlandii? Bardzo możliwe że wcale nie będzie to słynne zielone piwo, a raczej jeden z najpopularniejszych trunków na wyspie – ale lub stout.

Trudno powiedzieć skąd wzięło się zielone piwo, ale prawdopodobnie odpowiedzialność za to ponoszą amerykańscy specjaliści od marketingu. Od wielu lat obchody święta w Stanach Zjednoczonych są coraz bardziej huczne i przede wszystkim publiczne, nie tylko w pubach, lecz też na ulicach - festyny, parady i korowody w największych amerykańskich miastach oraz widowiskowa akcja „global greening” powodują, że Dzień św. Patryka znalazł swoje stałe miejsce wśród światowych świąt. Teraz cały świat wita wiosnę na zielono i każdy chce być Irlandczykiem!

Nie wiecie jak świętować Dzień św. Patryka? Opcji jest naprawdę wiele! Sprawdźcie swoje ulubione puby i kluby – większość z nich organizuje tematyczne wieczory z irlandzką muzyką, kuchnią i piwem zapraszając do wspólnego świętowania. W wielu z nich znajdziecie w tym dniu specjalne irlandzkie menu i wyjątkowe trunki wprost z zielonej wyspy.

Nie chce się Wam wychodzić z domu? Zróbcie piwną imprezę u siebie! Zaproście swoich znajomych i przyjaciół na wiosenne beer party… albo po prostu otwórzcie swojego ulubionego stouta i rozkoszujcie się jego smakiem tak jak lubicie na cześć św. Patryka.

Chociaż Polskę i Irlandię dzielą tysiące kilometrów, jest coś, co łączy oba kraje. To Dzień Świętego Patryka. Warto wtedy wypić chociaż jedno (może nie zielone) piwo na powitanie wiosny!

08 marca 2020 Birofilia.org