Dzień św. Patryka

Adres

Irlandia

Data wydarzenia

17 marca, 2020 - 17 marca, 2020

Dzień Świętego Patryka to narodowe i religijne irlandzkie święto obchodzone co roku 17 marca. Dzień św. Patryka obchodzi się dzisiaj nie tylko na zielonej wyspie, ale stało się ono świętem międzynarodowym, lubianym także w Polsce.

Parady, tańce i radość, zielone stroje oraz symbol dnia św. Patryka – listek koniczyny oraz oczywiście coraz bardziej modne ostatnio zielone piwo…

Mimo, że Irlandczycy spędzają ten dzień raczej pijąc dzban św. Patryka, czyli litr whiskey z naczynia ze specyficznym, podłużnym dziubkiem, to piwo także na stałe wpisało się w tradycję tego dnia. Jakie trunki w dniu świętego Patryka dostaniemy do spożycia w Irlandii? Bardzo możliwe że wcale nie będzie to słynne zielone piwo, a raczej jeden z najpopularniejszych trunków na wyspie – ale lub stout.

Trudno powiedzieć skąd wzięło się zielone piwo, ale prawdopodobnie odpowiedzialność za to ponoszą amerykańscy specjaliści od marketingu. Od wielu lat obchody święta w Stanach Zjednoczonych są coraz bardziej huczne i przede wszystkim publiczne, nie tylko w pubach, lecz też na ulicach – festyny, parady i korowody w największych amerykańskich miastach oraz widowiskowa akcja „global greening” powodują, że Dzień św. Patryka znalazł swoje stałe miejsce wśród światowych świąt. Teraz cały świat wita wiosnę na zielono i każdy chce być Irlandczykiem!

Piwne mity: zielone piwo

Żaden Irlandczyk nie napiłby się zielonego piwa, bo Dzień Św. Patryka świętuje się pijąc dzban św. Patryka, czyli litr whiskey. Dla tych, którzy nie mają takiej mocnej...
Czytaj dalej

Nie wiecie jak świętować Dzień św. Patryka? Opcji jest naprawdę wiele! Sprawdźcie swoje ulubione puby i kluby – większość z nich organizuje tematyczne wieczory z irlandzką muzyką, kuchnią i piwem zapraszając do wspólnego świętowania. W wielu z nich znajdziecie w tym dniu specjalne irlandzkie menu i wyjątkowe trunki wprost z zielonej wyspy.

Nie chce się Wam wychodzić z domu? Zróbcie piwną imprezę u siebie! Zaproście swoich znajomych i przyjaciół na wiosenne beer party… albo po prostu otwórzcie swojego ulubionego stouta i rozkoszujcie się jego smakiem tak jak lubicie na cześć św. Patryka.

Chociaż Polskę i Irlandię dzielą tysiące kilometrów, jest coś, co łączy oba kraje. To Dzień Świętego Patryka. Warto wtedy wypić chociaż jedno (może nie zielone) piwo na powitanie wiosny!