Piwa lekkie

Piwa lekkie wraz z trunkami bez procentów to jedne z najczęściej wymienianych trendów w podsumowaniach roku 2021. Warto przyjrzeć się im bliżej i dowiedzieć się co tak naprawdę oznacza określenie piwo lekkie.

Ludzie zawsze potrzebowali piw, które można było konsumować w większej ilości, w towarzystwie przyjaciół i bliskich, podczas spotkań towarzyskich, czy latem dla ugaszenia pragnienia. To dokładnie ten rodzaj piwa, przy którym chce się sięgnąć po kolejną butelkę i prawie nigdy na jednym się nie kończy. Teraz coraz więcej browarów zaczyna dostrzegać te potrzeby i wprowadza do swojej oferty właśnie piwa lekkie.

Z historycznego punktu widzenia browary warzyły 3 główne rodzaje piw – standardowe, a sezonowo także odchudzoną oraz wzmocnioną jego wersję w zależności od pogody i oczekiwań konsumentów. Piwa lekkie konsumowane są przede wszystkim w ciepłych porach roku, kiedy rozgrzewające właściwości alkoholu schodzą na dalszy plan, a ważniejsze staje się orzeźwienie i odświeżenie w czasie upałów. To dlatego we wszystkich krajach o bogatej piwnej historii i tradycji jest z czego wybierać w zakresie piw lekkich, dotyczy to także naszego kraju.

W Polsce za piwa lekkie uważa się te zawierające od 0,5% do 5,5%. Tylko tyle i aż tyle. W efekcie otrzymujemy jedną z najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie kategorii piwnych, ponieważ zawiera bardzo wiele skrajnie się od siebie różniących stylów i typów piw, o diametralnie różniących się cechach i właściwościach. Z tego powodu rynek dokonał dodatkowego podziału tej kategorii grupując ze sobą piwa, którym bliżej do bezalkoholowych, nazywając je niskoalkoholowymi albo słabymi oraz piwa, którym pod względem mocy bliżej do jasnego pełnego stosując wobec nich określenie lekkie. Widać więc że piwo lekkie to określenie mniej lub bardziej dokładne i musi być rozpatrywane w zależności od kontekstu, w którym występuje.

Cała prawda o kaloriach w piwie

Sięgając po piwo zazwyczaj nie myślimy o jego wpływie na nasze zdrowie i sylwetkę. Jednak wraz ze wzrostem naszej świadomości dietetycznej rośnie również zapotrzebowanie na informacje o...
Czytaj dalej

Chociaż kategoria piw niskoalkoholowych nie jest usankcjonowana prawnie przyjmuje się, że są to trunki zawierające od 0,5% alkoholu, co stanowi górną granicę dla piw bezalkoholowych do maksymalnie 3,5%, bo taka wartość jest dozwolona dla trunków alkoholowych serwowanych na imprezach masowych. Takie piwo doskonale gasi pragnienie, jest więc doskonałym wyborem na wszystkie okazje, które wiążą się z konsumpcją kilku butelek, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, jak choćby grill, wieczorne spotkania z przyjaciółmi czy urlop.

Z kolei piwa o zawartości alkoholu od 3,5% do 5,5% to tradycyjne style, w których alkoholu nigdy nie było dużo oraz lżejsze wersje znanych i lubianych marek. Naprawdę jest tu z czego wybierać, ponieważ ludzie zawsze potrzebowali sesyjnych piw, więc wiele stylów spełnia te wymagania. Są to lekkie lagery i ale stanowiące podstawę angielskich, belgijskich, czeskich i niemieckich stylów, takie jak: Common Beer, Bitter, Mild Ale, Golden Ale, Belgian Pale Ale, Blond Ale, Tmavé i Světlé Výčepní z Czech, Irlandzkie Red Ale, Wiedeński Lager, Leichtbier z Niemiec, czeska Desitka, Szkockie Ale. Lekkie mogą być nie tylko piwa jasne, ale też ciemne takie jak Irish Dry Stout, Schwarzbier czy ciemniejsze odmiany piw pszenicznych, lagerów i ale, a także piwa mniej typowe, o bardziej zróżnicowanej gamie smakowej i aromatycznej takie jak: polskie piwo Grodziskie, niemiecki Berliner Weisse, duński Hvidtøl, Gose, belgijski Lambic oraz cała gama piw pszenicznych.

Dobrym przykładem lżejszej wersji dobrze znanego konsumentom piwa jest Żywiec Jasne Lekkie, które swoją premierę miało na początku 2021 roku i na polskim rynku było jedną z pierwszych tego typu propozycji.

Warto wspomnieć jeszcze o piwach owocowych, smakowych i piwnych miksach, w tym radlerach, które stanowią ważną podgrupę wśród piw lekkich. Zawartość alkoholu nie jest w nich duża, szczególnie w sytuacjach, gdy piwo o standardowej mocy mieszane jest z sokami owocowymi lub w wypadku radlerów z lemoniadą na ich bazie, powoduje to automatycznie, że zawartość alkoholu w finalnym produkcie jest mniejsza. Piwa takie często mają słodki i owocowy smak, a piwna goryczka jest słabo wyczuwalna. Dobrymi przykładami są tutaj owocowe wersje Warki Radler, Desperados Lime czy Desperados Strawberry Margerita.

Piwa lekkie to kategoria łącząca to, co najlepsze w tradycyjnych stylach piwnych oraz innowacjach oferowanych przez browary żądnym nowości klientom. Nic dziwnego, że wśród tak ogromnej różnorodności wielu klientów znajduje swoje ulubione piwa, a kategoria ta rośnie tak dynamicznie.