Dzień Piwa Puszkowanego

Adres

https://birofilia.org/

Data wydarzenia

24 stycznia, 2019 - 24 stycznia, 2019

24 stycznia 1935 roku po raz pierwszy w historii do sprzedaży trafiło 2000 puszek z piwem! Na pamiątkę tego wydarzenia co roku w drugiej połowie stycznia obchodzimy Dzień Piwa Puszkowanego!

Pierwsze piwo puszkowane zostało wyprodukowane w USA w 1933 roku przez Gottfrieda Kruegera – piwowara niemieckiego pochodzenia. Potem dwa lata trwały eksperymenty by w 1935 roku, dokładnie 24 stycznia trafić ono mogło na sklepowe półki. Były to Krueger’s Cream Ale oraz Krueger’s Fines Beer z niedużego browaru Gottfried Krueger Brewing Company z Newark. Wykorzystano wyprodukowane przez American Can Co puszki pokryte specjalną powłoką, która nie wchodziła w reakcję z napojami. Puszki ważyły około 100 gramów – około 4 razy więcej niż obecnie wykorzystywane opakowania – i miały pojemność 0,33 ml. Dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku zaczęto produkować puszki aluminiowe, zaś zawleczki ułatwiające otwieranie pojawiły się w latach siedemdziesiątych.

Pierwsze produkowane w Polsce piwo puszkowane zostało wypuszczone na rynek dopiero w 1991 roku przez firmę Legpol (wciąż w puszkach produkowanych za granicą), zaś produkcję puszek w Polsce rozpoczęto w 1994 roku – wtedy właśnie powstała Fabryka Puszek Napojowych Can-Pack.

Warto docenić puszki. Po pierwsze puszki z piwem szybciej się schładzają i zajmują mniej miejsca w lodówce. Są też łatwiejsze w recyklingu. Po drugie puszki nie można stłuc i są lżejsze dlatego można je zabrać ze sobą wszędzie! Warto też wspomnieć o tym że puszki znakomicie chronią piwo przed światłem i powietrzem, które powodują utlenianie się piwa i pogarszanie jego walorów smakowych i aromatu! Dlatego piwo puszkowane jest naprawdę dobre! Pamiętajcie jednak, że puszka to tylko opakowanie, a nie sposób podania – aby piwo smakowało wyśmienicie trzeba przelać je z puszki do szklanki, kufla albo pokalu!

Co to jest piwo jasne pełne?

Klasyczne piwo jasne pełne pite jest od pokoleń. Czy jasne pełne to styl piwa? Jaki trunek kryje się pod tą nazwą?
Czytaj dalej

Jak świętować Dzień Piwa Puszkowanego? Opcji jest naprawdę dużo! Możecie wykorzystać ten dzień na relaks ze swoim ulubionym piwem lub skorzystać z okazji i spróbować czegoś całkiem nowego – tym razem liczy się przede wszystkim opakowanie! Nie chce się Wam wychodzić z domu? To zróbcie piwną imprezę u siebie! Zaproście swoich znajomych i przyjaciół i urządźcie zimowe beer party z puszką w roli głównej! Obecnie w sklepach dostępny jest naprawdę duży wybór piw w puszkach, także nowofalowych i kraftowych, więc z zaopatrzeniem nie powinno być problemu.

W tym dniu warto też pomyśleć o kolekcjonerach puszek po piwie – jeśli znacie kogoś, kto zbiera puszki, warto powiększyć jego kolekcję przynosząc mu w prezencie coś wyjątkowego! Jeśli nie, to pamiętajcie, żeby puszkę po piwie wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady, by mogła zostać poddana recyclingowi dostarczając surowca do produkcji kolejnych opakowań.