Idealny piwny lokal według Birofila

Spytaliśmy naszą społeczność: Co to znaczy dobry, piwny lokal? Birofile wskazali 5 kryteriów, które pozwolą na pierwszy rzut oka ocenić jakość pubu czy multitapu. To także ściąga dla właścicieli lokali oraz tych, którzy marzą o otwarciu piwnej miejscówki.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ciągu roku od poprzedniego badania birofile stali się bardziej wymagającymi i świadomymi konsumentami – wiemy więcej, a przez to nasze potrzeby rosną. Warto przypomnieć sobie Badanie piwnych lokali 2017 i porównać uzyskane wówczas wyniki z tegorocznymi.

Można napisać wiele o piwnych stylach, wiedzy barmanów i obsługi, sposobach podawania trunku i długo dyskutować, jaka temperatura jest optymalna dla danego stylu. Jednak, najważniejszym wnioskiem wynikającym z Waszych doświadczeń i odpowiedzi w badaniu 2018 jest to, że piwo pije się w towarzystwie. Dla połowy piwoszy, dobry piwny lokal to, taki w którym zawsze można spotkać znajomych, a 43% z Was lubi wspólnie z przyjaciółmi odwiedzać i poznawać nowe miejsca – tym z Was na pewno przyda się nasza mapa piwnych miejsc. Jeśli więc widzicie, że w lokalu jest tłoczno i nie ma gdzie usiąść – to znak, że to fajne piwne miejsce.

Dobry, piwny lokal to miejsce z klimatem, chętnie odwiedzane przez birofilów. Odpowiednie piwo, cena i sposób podawania oraz kompetentna obsługa sprawi, że lokal zapełni się zadowolonymi klientami, którzy przyciągną tam kolejnych miłośników piwa i chętnie zadomowią się na dłużej.
 

piwo_700.png

Po pierwsze: Co najmniej 8 piwnych stylów, w  tym minimum 4 w kranie

W dobrym piwnym lokalu nie może oczywiście zabraknąć rzemieślniczego piwa. Birofile są w tej kwestii niezwykle wymagający – spodziewacie się bogatej i zróżnicowanej oferty. Aż 4 na 5 piwoszy oczekuje, że w dobrym lokalu będzie minimum 5 piwnych stylów. prawie połowa respondentów chce po przekroczeniu progu pubu lub multitapu zastać tam co najmniej 8 piwnych stylów, w tym minimum 4 lane.

Zagwarantowanie dużego wyboru to dopiero pierwszy krok w zapewnieniu satysfakcji amatorom złotego trunku. No właśnie, czy na pewno „złotego”? Okazuje się, że nie do końca ;) W porównaniu z Waszymi oczekiwaniami z początku piwnego sezonu w 2017 roku sporo się zmieniło.
 

styl_700.png

Po drugie: Obowiązkowe style – IPA, APA, Jasne pełne, Saison, Witbier, Pszeniczne, Stout, Porter

Początek sezonu 2018 pokazuje jak bardzo zmienia się piwny rynek w Polsce i rosną Wasze wymagania względem piwnych miejsc. W ubiegłym roku stylem, którego nie mogło zabraknąć w żadnym pubie, który chciałby uchodzić za miejsce warte Birofila, było jasne pełne – uznało tak 40% z Was. W tym roku wybór najbardziej piwnej społeczności w Polsce nie pozostawia wątpliwości – IPA i APA to obowiązkowe piwne style w każdym dobrym, piwnym lokalu. Co drugi Briofil oczekuje, że z kranów będą lały się piwa w tych stylach. To zresztą nie koniec nowości, bo na lidera ubiegłorocznego rankingu stylów wskazało tylko 20% z Was. Lagery i pilsy zostały zdetronizowane przez nowofalowe trunki. Ponadto oferta Waszych ulubionych piwnych miejscówek powinna obejmować delikatne, letnie style takie jak: Saison, Witbier czy Pszeniczne oraz zimowe Stouty i Portery.

Popularność IPY i APY jest nieznacznie większa wśród piwoszy z metropolii, czyli największych polskich miast powyżej 500 tys. mieszkańców, a nieco mniejsza wśród Millenialsów (osoby w wieku 18-25 lat). Jednak obie te grupy sygnalizują, że są to dla nich najważniejsze style. Z pewnością jest to świetna wskazówka do budowania odpowiedniej oferty. Ważne jest, by te style były dostępne nie tylko w dużych miastach, ale również w miejscach, do których mieszczuchy wybierają się na wakacje, czy długie wiosenne lub letnie weekendy. Dopasowanie menu do gustów wymagających piwoszy, będzie się zresztą opłacać. 66% Birofilów, którzy wskazują na IPA/APA, jako styl, którego nie może zabraknąć na ladzie dobrego, piwnego lokalu nie zwraca uwagi na cenę. Za dobre piwo zapłacą każdą kwotę.

Od czego zacząć przygodę z piwami rzemieślniczymi?

Masz znajomych, z którymi chciałbyś wybrać się na piwo, ale oni nie wiedzą co to kraft? Oto mini poradnik, który możesz im podsunąć jako wstęp do bogatego...
Czytaj dalej

Po trzecie: Birofile wiedzą, że dobre piwo w lokalu nie może kosztować mniej niż 10 zł

Nasza społeczność to wymagająca grupa, jednak dopasowanie oferty do jej oczekiwań może się opłacać. 77% osób biorących udział w naszym badaniu jest w stanie wydać na dobre piwo 10 zł lub więcej. Niespełna co czwarty piwosz oczekuje, że średnia cena dobrego piwa będzie poniżej 8 zł.

To znacząca zmiana w porównaniu do ubiegłego roku – w badaniu lokali 2017 ponad 40% respondentów wskazało, że odpowiednia cena za 0,5 l piwa to nie więcej niż 7 zł. Jednak rozwój piwnego rynku, edukacja konsumentów i w końcu większa różnorodność oraz dostępność piwnych stylów powoduje, że konsumenci skłonni są sięgać głębiej do swoich portfeli. W tym roku aż 44% respondentów odpowiedziało, że za dobre piwo są w stanie zapłacić każdą cenę, podczas gdy rok wcześniej taką odpowiedź wskazał zaledwie co czwarty pytany.
 

podawanie_700.png

Po czwarte: odpowiednia temperatura, szkło dopasowane do piwnego stylu i kompetentna obsługa

Myliłby się ten, kto uznałby, że różnorodność stylów i odpowiednia cena to przepis na sukces fajnego, piwnego miejsca. Miłośnicy dobrego piwa oczekują czegoś więcej – lubią gdy ich ulubiony trunek jest odpowiednio serwowany. Trzy najważniejsze elementy podawania piwa, na jakie zwracają uwagę piwosze oceniając lokal, to: odpowiednia temperatura piwa dostosowana do konkretnego gatunku, właściwy rodzaj szkła dopasowany do piwnego stylu, tak by najlepiej podkreślało walory trunku oraz kompetentna obsługa. Na te trzy rzeczy, za każdym razem zwraca uwagę 3/4 Birofilów.

Bardziej wyrafinowani miłośnicy piwa mogą negatywnie wypunktować lokal za nieopłukanie szkła przed podaniem – 53% osób zawraca na to uwagę. Dla 40% piwoszy znaczenie ma także to, czy podczas nalewania, kran nie jest moczony w piwnej pianie.

[[newsletter]]

Po piąte: Najważniejszym czynnikiem POZA PIWEM, na który zwracają uwagę piwosze, jest jakość obsługi w lokalu

Dwie na trzy osoby spędzające czas w piwnych lokalach zwracają uwagę na to, czy obsługa lokalu jest w stanie opowiedzieć o piwach, jakie są w ofercie i doradzić podczas dokonywania wyboru przy barze. Ponadto, prawie połowa członków społeczności Birofilia.org oczekuje, że dobry piwny lokal, to taki, w którym obsługa jest miła i przyjazna. Inne elementy nie są aż tak istotne, jak ludzie odpowiadający za prowadzenie lokalu i serwowanie piwa. Co czwarty piwosz zwraca uwagę na to, czy toalety są schludne, czyste i odpowiednio wyposażone.

Powyższe 5 punktów to plan minimum dla każdego właściciela piwnego lokalu – nie ma szans, by znaleźć uznanie miłośników piwa, jeśli te podstawowe wymagania nie są spełnione. Bez tego ani rusz, chociaż zwracacie uwagę także na inne elementy – ważna jest choćby muzyka – 81% osób chce jej obecności, ale oczekuje, że nie będzie zagłuszała i przeszkadzała w rozmowach. Wniosek może nasunąć się sam, większość Birofilów przychodzi do piwnego lokalu nie tylko na piwo, ale także w celach towarzyskich. Myśląc o wystroju pubu czy multitapu powinniśmy skupić się nie na stylistyce, ale raczej zapewnieniu wygodnych miejsc do siedzenia i prowadzenia rozmów (40% odpowiedzi). Dobra informacja dla właścicieli jest taka, że zdecydowana większość piwoszy nie potrzebuje rozbudowanej karty dań. Wystarczą drobne przekąski lub niewielkie menu zawierające świeże potrawy przygotowywane na miejscu.

 

Badanie „Co to znaczy dobry piwny lokal 2018” zostało przeprowadzone w dniach 12-19 kwietnia 2018 wśród pełnoletnich fanów profilu Birofilia.org na Facebooku. Formularz pozwalał na jednokrotne wypełnienie ankiety na jednym urządzeniu i był dostępny tylko dla użytkowników skierowanych na stronę przez odpowiedni link. Zabraliśmy łącznie 258 kompletnych wypełnień kwestionariusza.

Badanie „Co to znaczy dobry piwny lokal 2017” – zostało przeprowadzone w dniach 4-9 kwietnia 2017 wśród pełnoletnich fanów profilu Birofilia.org na Facebooku. Formularz pozwalał na jednokrotne wypełnienie ankiety na jednym urządzeniu i był dostępny tylko dla użytkowników skierowanych na stronę przez odpowiedni link. Zabraliśmy łącznie 300 kompletnych wypełnień kwestionariusza.