U Tří růží, Praga

Status

Funkcjonuje

http://www.u3r.cz/cz/

Adres

Husova 10/232, 110 00 Staré Město, Praga

Co najlepszego może czekać na spragnionych turystów w Pradze? Oczywiście czeskie piwo!

A gdzie można wypić najlepsze z nich z stolicy Czech? W praskich minibrowarach, których jest mnóstwo! Na Starym Mieście koniecznie trzeba zajrzeć do miejsca o nazwie U trzech róż, czyli U Tří růží.

U Tří růží to minibrowar połączony z restauracją. Znajduje się na ulicy Husova, w pobliżu słynnego mostu Karola i praskiego rynku. W zasadzie już w chwili przekroczenia progu tego przybytku można poczuć bardzo oryginalną atmosferę. Na ścianach znajdują się malowidła dwóch  artystów: Jirija Bernarda i Pawła Jakla. Przedstawiają historię piwowarstwa w Czechach oraz opowiadają o dziejach samego browaru U Tří růží. Czekając na zamówienie można się w przyjemny sposób dokształcić.

Czego można się dowiedzieć o tym miejscu z obrazów na ścianach? Otóż już w XV wieku U Tří růží uzyskało zezwolenie na produkcję piwa i stało się jednym z browarów zakonu dominikanów. Do dzisiaj zachowały się fragmenty oryginalnych receptur, czym sam lokal mocno się chwali. Obecnie cały sprzęt używany na każdym etapie produkcji jest ukryty pod podłogą restauracji w średniowiecznych piwnicach.

Klasterni Pivivar Strahov

Gdzie w Pradze warto skosztować dobrego czeskiego piwa? Miejsc wartych uwagi jest mnóstwo, ale na żelaznej liście znajduje się z pewnością browar klasztorny Strahov.
Czytaj dalej

Do dyspozycji gości udostępnione są ciekawe pomieszczenia z kolebkowym sklepieniem. Zimą jest tam bardzo przytulnie, natomiast latem grube mury długo trzymają chłód, bez konieczności instalacji klimatyzacji. Sam budynek też ma długą historię – U Tří růží organizuje zwiedzanie zarówno wielowiekowej kamienicy jak i swojego browaru. Można wtedy zobaczyć olbrzymie kadzie i sprawdzić, jak warzenie piwa wyglądało wieki temu.

Obecnie U Tří růží jest w stanie wytworzyć około 1200-1500 hektolitrów piwa rocznie. Na kranach znajduje się zazwyczaj 4 lub 6 piw, w zależności od tego, co akurat browar wyprodukuje. Oczywiście spróbować można flagowego lagera, ale oprócz tego są także Vienna red, ciemny Lager, belgijska IPA i klasztorny specjał (sprzedawany jedynie w małych kuflach). Gdyby goście czuli niedosyt piwa, zawsze mogą zamówić z karty dań którąś z licznych pozycji, gdzie jednym ze składników jest właśnie złoty trunek.

Oprócz piwnych dań zjeść tu można przede wszystkim tradycyjną czeską kuchnię. Dostępne są również sałatki i burgery. Stosunkowo lekkie czeskie piwo pasuje idealnie do tych sycących potraw. Zawartość alkoholu jest w nim na tyle niska, że można śmiało sięgnąć po kolejne!