Muzeum Piwa w Pradze

Status

Funkcjonuje

http://beermuseum.cz/

Adres

Beer Museum , Husova Husova 241/7, 110 00 Praha 1

Poczuj klimat czeskich pubów z dawnych lat, zasmakuj w historii i opowieściach o piwie.

Muzeum Piwa (Beer Museum) w Pradze to miejsce, w którym nie da się nudzić! Wyjątkowe, realistyczne ekspozycje opowiadają o historii i tradycji czeskiego piwa, zdradzając sekrety czeskich i praskich piwowarów. Warto tu zajrzeć zarówno na początku swojej piwnej przygody, jak i w jej trakcie, by poznać dzieje browarnictwa jednego z najbardziej piwnych narodów na świecie.

Nieszablonowe muzeum zlokalizowane jest w XIII-wiecznym romańskim domu, ze świetnie zachowanymi, starymi piwnicami. Do budynku przy ul. Husova 7 wchodzi się od strony Starego Miasta. Zwiedzanie rozpoczyna się od zapoznania z historią czeskiego piwowarstwa, stopniowo ogląda się ekspozycje dotyczące składników potrzebnych do uwarzenia piwa. Można dotknąć i poczuć zapach różnych słodów i chmieli a dzięki multimedialnemu modelowi browaru dowiedzieć się, jak wygląda produkcja piwa. Po drodze można zapoznać się z przedmiotami pochodzącymi z wiekowych browarów, wyszynków i kolekcji birofilów.  Ciekawostką jest schemat „piwnego drzewa”, które podobnie jak drzewo genealogiczne pokazuje różne stopnie powiązania pomiędzy stylami i gatunkami piwa, warzonymi w różnych częściach świata. Świetnie wyeksponowana jest też gablota, w której umieszczone są butelki przedstawiające wszystkie piwa z czeskich browarów (z pominięciem browarów rzemieślniczych), pokazuje ona bogactwo i ciągle żywe tradycje piwowarskie u naszych południowych sąsiadów. 

550_muzeum_piwa_praga.png

Historyczne pomieszczenia, wiarygodna prezentacje wideo, a do tego realistyczne manekiny usadowione w piwnicach Muzeum, sprawiają wrażenie cofnięcia się w czasie przynajmniej o dwa stulecia. Cztery metry pod obecną powierzchnią praskich ulic znajdują się dwie sale pubowe stylizowane na gospodę z XIX wieku oraz piwiarnię z czasów komunistycznych. Zwiedzanie zakończone jest degustacją dostępną jedynie dla osób pełnoletnich.

Budweis – Czeskie Budziejowice

Czeskie Budziejowice to jeden z najważniejszych punktów na piwnej mapie Europy. To stąd pochodzi Budweiser o nazwę którego trwa już ponad 100 letni spór.
Czytaj dalej

Przaśne stoliki wprost z lat 80-tych ubiegłego wieku zapraszają do spróbowania aż czterech różnych piw charakterystycznych dla Czech w cenie biletu! Trunki pochodzą z małych, lokalnych browarów, podawane są w szkle degustacyjnym, w stylizowanych, drucianych nosidłach. Miła obsługa informuje o aktualnie dostępnych trunkach, a dodatkowo opowiada różne anegdotki okraszone czeskim humorem.

550_praga_muzeum.png

Bardzo dobrym, interaktywnym pomysłem jest tworzenie własnych suwenirów przez gości Muzeum. Na jego terenie udostępnione są urządzenia do nalewania piwa i kapslowania butelek. Każdy ze zwiedzających może samodzielnie zabutelkować piwo oraz stworzyć własną etykietę, która jest drukowana i przyklejana na butelkę. Oryginalna pamiątka przywieziona z Pragi z pewnością spodoba się miłośnikom dobrego piwa i kolekcjonerom, może też stanowić doskonały prezent z podróży do Czech dla każdego znajomego birofila.

Muzeum otwarte jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 20:00. Zwiedzanie zajmuje około 45 min, trzeba doliczyć indywidualny czas na kosztowanie piwa. Cena biletu wraz z degustacją wynosi 280 CZK, czyli około 46 zł. Koszt biletu wraz ze stworzeniem własnego suweniru i certyfikatem to 480 CZK (około 79 zł).