Browar Piwna GdańskPiwna 50/51, 80-831 Gdańsk

Jedne z najlepszych piw w Polsce, do tego wyśmienite dania z dziczyzny i świetna zabawa na wieczorach tematycznych - tak właśnie wygląda codzienność w Browarze Piwna w Gdańsku.

Browar Piwna mieści się w starej kamienicy na historycznej ul. Piwnej w sercu gdańskiej starówki. Poprzednia nazwa ulicy - Jopengasse sugeruje, że właśnie na niej mieściły się miejsca, gdzie można było nabyć piwo jopejskie. Jopenbier – gęsty, piwny syrop stosowany był raczej jako środek rozgrzewający i napotny, wykorzystywano go także w kuchni jako przyprawę do zup i sosów. Ze względu na swoją gęstość nadawał się bardziej na osobliwy medykament niż trunek serwowany w karczmach i oberżach.

Rzemieślniczy browar na ul. Piwnej, co prawda nie ma w swoim menu piwa jopejskiego, serwuje gościom bardziej współczesne i pijalne rodzaje złotego trunku. W sali restauracyjno-pubowej z nalewaków zawsze można dostać trzy rodzaje piwa. Oprócz klasycznych stylów takich jak pils, pszeniczne, dunkel, marcowe czy porter bałtycki, w zależności od pory roku i fantazji piwowara z kranów leją się piwa o nazwach nawiązujących do największych literackich dzieł fantastyki np. Kudłaty Elf, Pyskaty Troll, Zniewieściały Czarnoksiężnik, Rubaszny Krasnolud czy Szczerbaty Smok.

Browar oferuje dwa pomieszczenia, jedno mniejsze z wystrojem typowego pubu z kilkoma stolikami, barem i ustawioną tuż przy wejściu kadzią warzelną, wyprodukowaną ze stali nierdzewnej. Sercem browaru jest przestrzeń znajdująca się piętro niżej, gdzie przy dźwiękach muzyki spokojnie leżakuje piwo w kilkunastu tankach.

Browar czynnie wspiera i propaguje piwa rzemieślnicze, dzięki temu można umówić się na indywidualne zwiedzanie browaru i poznanie produkcji piwa „od kuchni”, szczęśliwcy będą mogli poznać nawet głównego piwowara - Wojciecha Piaseckiego-Wieliczko, nagrodzonego dwukrotnie pierwszym miejscem w Konkursie Piw Rzemieślniczych - Birofilia 2013 i Birofilia 2014.

A jeśli mowa o kuchni to można tutaj naprawdę porządnie zjeść. Serwowane są dania kuchni regionalnej (kaszubskiej) i rzadko spotykana w restauracjach dziczyzna. Jeżeli prawdziwy birofil zamarzy sobie domowy pasztet z dzika, golonkę, a na dokładkę śledzie po kaszubsku, a wszystko suto podlane piwem to znalazł idealne miejsce dla siebie!

Browar Piwna powinien znaleźć się na każdej piwnej mapie - warto odwiedzić go kilkukrotnie, by spróbować różnych rodzajów piw, w tym tych spoza stałej oferty, warzonych przez jednego z najlepszych rzemieślniczych piwowarów w Polsce.

08 listopada 2016 Birofilia.org