Oddaj butelki zwrotne!

Siedzicie w domu? Czas przejrzeć strych i piwnicę w poszukiwaniu butelek zwrotnych - długie zimowe wieczory to idealny moment na takie poszukiwania. Tym bardziej, że cały czas można oddać butelki bez paragonu w ramach akcji „Daj butelce drugie życie”.

Już blisko 7 tys. sklepów w całej Polsce uczestniczy w akcji „Daj butelce drugie życie” zainicjowanej przez Grupę Żywiec, dzięki czemu można w nich oddawać butelki zwrotne bez paragonu. Według klientów wymóg posiadania paragonu stanowił dotychczas największą przeszkodę w oddawaniu butelek, zwłaszcza dla osób, które robiły piwne zakupy w więcej niż jednym sklepie. W ramach tych działań udało się już przywrócić do obiegu aż 55 milionów butelek zwrotnych od piwa, a to przecież dopiero początek!

Aktualną mapę sklepów można sprawdzić na stronie zwrocbutelke.pl. Można w nich oddać butelki zwrotne następujących marek: Żywiec, Warka, Warka Radler, Namysłów Pils, Tatra, Specjal, Królewskie, Leżajsk, Brackie, Żatecky Pils oraz EB. Dodatkowo w listopadzie i grudniu w miastach mieszczących browary wchodzące w skład Grupy Żywiec pojawiły się mobilne strefy zachęcające do ekologicznych wyborów i oddawania butelek zwrotnych.

Butelkę po piwie lepiej zwrócić niż segregować

Piwo, to nie tylko napój, ale także opakowanie – najczęściej butelka. Zamiast wyrzucać butelkę lepiej ją zwrócić do sklepu, odzyskać kaucję i dzięki temu pomóc środowisku.
Czytaj dalej

A jest to idea, którą zdecydowanie warto promować! Butelka zwrotna to jedyne w pełni ekologiczne opakowanie stosowane w przemyśle spożywczym – jest to rozwiązanie, które nie generuje w ogóle odpadów, które muszą podlegać później dalszej obróbce lub składowaniu! Gdy butelka zwrotna zjawia się w browarze jest ona dokładnie myta, dezynfekowana i ponownie napełniana piwem, by jak najszybciej znów trafić do rąk klientów!

Warto wiedzieć, że jedna butelka zwrotna, która wraca do browaru, to aż 10 razy mniej dwutlenku węgla w atmosferze w porównaniu z wyprodukowaniem nowej butelki! Dodatkowo butelka taka może pokonać drogę z browaru do klienta i z powrotem nawet do 25 razy, co może potrwać nawet 5 lat, jeśli po drodze nie zostanie nieopatrznie wyrzucona lub nie ulegnie uszkodzeniu. Co ważne butelki zwrotne są wykonane z większej ilości szkła, a ich ścianki są grubsze niż w wypadku butelek bezzwrotnych, co oznacza, że są one bardziej odporne – szansa na bezszkodową jazdę na linii browar – sklep jest więc naprawdę duża.

Także dla sklepów butelka zwrotna to dobry sojusznik – po jednorazowej wizycie klient zobowiązany jest dzięki niej do powrotu, a piwo stanowi zazwyczaj jedynie część jego zakupów. Takie opakowanie popularnego i regularnie kupowanego napoju to zachęta do lojalności oraz szansa na wspieranie niewielkich, lojalnych sklepów, ponieważ to tam konsumenci wybierają ten typ opakowań chętniej niż w dużych dyskontach i supermarketach. Dzięki usunięciu z równania kosztów opakowania mniejsi sprzedawcy mogą poprzez piwo w butelkach zwrotnych walczyć o klientów nie tylko odległością czy doskonałą obsługą klienta, ale także ceną, co zazwyczaj zarezerwowane jest dla największych rynkowych graczy!

Butelki zwrotne wspierają więc nie tylko środowisko naturalne, ale także lokalną gospodarkę. Tym bardziej warto więc zadbać by pozostały one w obiegu jak najdłużej. Następnym razem odnieś więc butelki zwrotne do sklepu a nie wyrzucaj do kosza na szkło, bo to nie to samo!