Muzeum, w którym zasmakujesz
Nie lubisz sztywnych klimatów tradycyjnych muzeów, gdzie niczego nie wolno dotykać, a na samą myśl o wyciągnięciu aparatu obsługa wyprasza Cię z sali? Nowoczesne i jedyne w swoim rodzaju muzeum Browaru w Żywcu jest właśnie dla Ciebie!
Interesuje Cię historia browarnictwa? Marzysz o tym, by przenieść się w czasie?
Muzeum Browaru Żywiec jest nowoczesnym muzeum pełnym historii i ukrytych tajemnic. Położone jest w dawnych piwnicach leżakowych Arcyksiążęcego Browaru Żywiec, Po modernizacji w 2016 roku zaskakuje interesującą formą, interaktywnością i przystępnością podanych informacji.
Po przekroczeniu wrót muzeum wkraczamy w świat piwa naznaczony 160 letnią historią browaru. Poznajemy tu historię założycieli browaru, żywieckiego piwa. Trasę zwiedzania muzeum otwiera Sala Dlaczego Żywiec, w której dowiadujemy się dlaczego arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg wybrał to miejsce na budowę swojego browaru. Znalazł tu źródło krystalicznie czystej wody oraz pozostałe surowce potrzebne do produkcji piwa. Sercem tej części ekspozycji, jest makieta browaru z początku XX wieku, który zrekonstruowano z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Po modernizacji makieta potrafi ożyć w jednej chwili, a uliczki mogą zapełnić się mieszkańcami – wystarczy spojrzeć na nią przez specjalny peryskop.
Kilka kroków dalej Wehikuł czasu przenosi zwiedzających na dawną uliczkę galicyjską z replikami m.in. pracowni architektów browaru, gdzie kreślono pierwsze plany zakładu czy też drukarni, w której drukowano etykiety żywieckiego piwa.
Z XIX wiecznej uliczki trafiamy do Karczmy Galicyjskiej. Przysiadając tu na moment i słuchając karczmarza, można poczuć niezwykłą atmosferę, która w owych czasach towarzyszyła bywalcom tego niezwykłego miejsca.
Po jego opowieściach, w każdym budzi się ciekawość i chęć poznania jak powstaje tak wspaniały napój, które zaspokoją przewodnicy w kolejnych salach ekspozycyjnych przekazując wiedzę o surowcach i sposobach produkcji piwa.
Osoby, które zawsze chciały się przenieść w czasie, z pewnością ucieszy Restauracja Żywiecka, w której na tle filmu ze spotkania towarzyskiego z lat trzydziestych minionego wieku, można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i przez chwilę poczuć się, jakbyśmy naprawdę tam z nimi byli!
Intryguje Was legenda związana z symbolem tańczącej pary na etykiecie piwa Żywiec? Chcecie dowiedzieć się więcej o historii żywieckiego browaru? Interesują Was dzieje browaru w trakcie II wojny światowej? A może ciekawi Was czy Niemcy, którzy okupowali browar zmienili receptury warzonego piwa? Po odpowiedzi zapraszamy do Muzeum Browaru Żywiec!
Przy muzeum znajduje się sklepik z pamiątkami oraz sala degustacyjna, gdzie piwo smakuje najlepiej. W cenę biletu na zwiedzanie, wliczona jest degustacja piwa Żywiec wprost z browaru lub w przypadku osób niepełnoletnich soku.
Muzeum jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage).
Wraz z innymi obiektami tworzy kawał dobrej historii, jednak nie spodziewajcie się tu muzealnej nudy, bo zamiast szklanych, gablot zewsząd oklejonych napisami “zakaz fotografowania” i “nie dotykać” znajdziecie oryginalne eksponaty z XIX i XX wieku, w nowoczesnej oprawie! Wszystkiego można dotknąć, a przewodnicy nie tylko nie zakazują, ale wręcz zachęcają do robienia sobie pamiątkowych zdjęć. Więc nastawcie się na smakowitą dawkę wiedzy i nie zapomnijcie aparatów!
Rezerwacja terminów zwiedzania muzeum i browaru dostępna jest przez internet lub telefon.
Do zobaczenia w Żywcu!