Milenialsi a piwo – raport Birofilia.org

Już za 2 lata pokolenie Y będzie stanowiło 40% konsumentów. Rewolucja Milenialsów zmienia obraz wielu segmentów rynku - w tym także branży piwnej.

Postanowiliśmy sprawdzić, co to oznacza dla piwa. Na naszym profilu na Facebooku przepytaliśmy pond 2 tysiące piwnych fanów. Z tego ponad 1200 osób stanowili Milenialsi, czyli młodzi w wieku od 18 do 25 lat. Poniżej to, czego się dowiedzieliśmy. Dla bardziej dociekliwych przygotowaliśmy raport do pobrania w pliku PDF – najdziecie go na dole strony.

dane_raport_birofilia_1.png

Milenialsi
Pokolenie Y na nowo definiuje zachowania i trendy konsumenckie – młodzi dorośli żyją i myślą zupełnie inaczej niż wcześniejsze generacje. Ich świat też jest inny: stale zrośnięty z technologią, pełen najróżniejszych aplikacji, interaktywny i wymagający ciągłej aktywności. Wśród najważniejszych trendów można wskazać ogrom czasu spędzanego przed monitorami czy na komunikacji ze znajomymi online, a mniej realnych spotkań, randek, wyjść do lokali i sklepów, które to coraz częściej zastępowane są ofertą internetową, np. zakupów z dowozem czy zamawiania jedzenia w sieci. Z pewnością będzie to wymagać zmian w podejściu wielu branż do tego nowego typu klientów – wpływ nowych trendów zaczyna już być zauważalny m. in. w gastronomii, handlu, wśród producentów alkoholi, czy w szerszym ujęciu napojów.

Przede wszystkim młodzi przyzwyczajeni są do różnorodności i chętnie korzystają z możliwości wyboru – coraz mniej chętnie sięgają po mocne alkohole, na rzecz słabszych, w bardziej intensywny sposób korzystają też ze zróżnicowanej oferty napojów, zarówno tych z procentami, jak i bez. Szukają przede wszystkim tego, co im smakuje i nie boją się eksperymentów, zwracają też baczniejszą uwagę na skład i aspekty zdrowotne swojej konsumpcji.

 

dane_raport_birofilia.png

Mężczyźni
Dla 4/5 młodych mężczyzn alkoholem pierwszego wyboru jest piwo, z kolei wśród młodych kobiet radlery są bardziej popularne od wina! Tendencje te skutkują rozwojem oraz coraz większym zróżnicowaniem i poszerzeniem piwnej oferty. Przybywa browarów, przede wszystkim niewielkich, restauracyjnych i lokalnych, przybywa też piwnych odmian i rodzajów – tylko w 2017 roku na polskim rynku zadebiutowało ponad 1600 nowych piw, z czego aż 1/2 wzbogacona była o różnego rodzaju dodatki.

Milenialsi dysponują jednak bardziej ograniczonym budżetem niż starsze generacje – ponad połowa osób w wieku 18-25 lat deklaruje, że dobre piwo nie powinno kosztować więcej niż 5 złotych. To właśnie cena niedopasowana do możliwości tej grupy konsumentów oraz brak ich lojalności może się okazać znaczącym utrudnieniem dla piw z browarów kraftowych. Jedno jest jednak pewne – piwo nie jest już dla tego pokolenia synonimem jasnego pełnego, jak to miało miejsce dotychczas. Obecnie paleta barw jest znacznie szersza – do prawie białych piw pszenicznych, poprzez trunki żółte, pomarańczowe i brązowe, aż po czarne portery i stouty albo kolorowe piwa smakowe i miksy piwne. Jest z czego wybierać!

dane_raport_birofilia_2.png

Zmieniają się też preferencje dotyczące miejsca konsumpcji piwa – młodzi dorośli najchętniej wybierają plener, a piwo to dla nich nie tylko smak i aromat, ale też pretekst do spotkań i wspólnej zabawy przy grillu, na koncercie czy nad rzeką. Milenialsi piją za to znacznie mniej niż starsi konsumenci w domowym zaciszu. Być może z tego właśnie powodu czeka nas wkrótce kolejna rewolucja – wielki powrót budek z piwem, jednak tym razem już w nowej, sezonowej odsłonie i w miejscach, gdzie miejska młodzież wypoczywa w ciepłe dni.

Desperados

Desperados - pierwsze na świecie piwo o smaku tequili. Wyjątkowy smak, który rozkręci każdą imprezę i nada charakter codzienności. Z nim każda chwila staje się intensywna i...
Czytaj dalej

Kobiety
W pokoleniu Milenialsów należy też zwrócić uwagę na kobiety – młode, odważne, wykształcone, samodzielne i niezależne finansowo. Stanowią one obecnie ważną grupę konsumentów, dla których powstaje specjalna, dedykowana oferta, zwłaszcza piwa niskoalkoholowe oraz trunki o niewielkiej goryczce, dosładzane lub mieszane ze smakowymi syropami i sokami owocowymi. Co ciekawe, o ile niemal 40% młodych mężczyzn deklaruje, że lubią eksperymentować, o tyle dla prawie połowy młodych kobiet największe znaczenie przy zakupach ma dostępność ich ulubionej marki. Różne są też preferencje obu płci w Internecie – mężczyźni za najbardziej piwny serwis uważają YouTube, prawie 60% z nich śledzi przynajmniej jedną piwną markę w mediach społecznościowych, a co dziesiąty czyta piwne blogi. Kobiety natomiast z piwem kojarzą przede wszystkim Instagram i Snapchat. Kluczowa jest jednak różnica w powodach picia piwa – najczęściej wybieraną przez kobiety odpowiedzią jest relaks i fajne spędzanie czasu (36%), mężczyźni natomiast piją piwo przede wszystkim ze względu na smak i aromat (43%).

dane_raport_birofilia_3.png

Trzeba przyznać, że nowe trendy związane z młodym pokoleniem konsumentów dopiero wkraczają na rynek piwa, jednak wiele wskazuje na to, że te tendencje z czasem będą się umacniać, a to może znacząco wpłynąć zarówno na producentów, jak i dystrybutorów piwa. Warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy Milenialsami, a wcześniejszymi generacjami, bo kto się nie przystosuje do oczekiwań tej rosnącej grupy, może nie przetrwać na rynku. Przykładem tego może być – właśnie ogłoszona – nowa oferta Żywca, tzw. „Strefa Zero” wprowadzająca na sezon 2018 największe w Polsce portfolio piwnych napojów bezalkoholowych (już nie piwa ;). Według firmy jest to właśnie odpowiedź na potrzeby i preferencje Milenialsów. Do wyboru będziemy mieć zatem Heinekena 0.0 (obok obecnego już wcześniej niskoalkoholowego Heinekena 3), Żywca Bezalkoholowego oraz 3 warianty miksów piwnych bez procentów: Warkę Radler o smaku cytrynowym, jabłko-mięta oraz grapefruit-pomarańcza. Wydaje się, że to właśnie ruch, którego celem jest docenienie różnic pomiędzy młodymi dorosłymi, a wcześniejszymi generacjami.

Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów zobaczcie nasz raport „Milenialsi a piwo”.

pobierz_raport.png