Irish Red Ale

W tym wypadku piwo to wcale nie złoty trunek, a czerwony! Irish Red Ale to tegoroczny zwycięzca Konkursu Piw Pracowniczych Grupy Żywiec. Zdecydowane warto dowiedzieć się o tym stylu czegoś więcej!

Konkurs Piw Pracowniczych 2019 w Grupie Żywiec wygrało piwo uwarzone w dość nietypowym i rzadkim u nas stylu – Irish Red Ale. Przygotowane przez Marcina Kamińskiego, na co dzień przewodnika po Muzeum Browaru w Żywcu, który po godzinach warzy piwo w domu. Dzięki możliwości przygotowania receptury pochodzącej z piwowarstwa domowego w większej skali Browaru Zamkowego w Cieszynie zwycięskiego trunku mają szanse spróbować miłośnicy piwa w całej Polsce.

500_irish_red_ale.png

Irish Red Ale to łagodne, pijalne i cieszące oko piwo o niezwykłej, czerwonej barwie – idealna propozycja dla tych, którzy poszukują na co dzień przede wszystkim przyjemności picia piwa, niekoniecznie okraszonej za każdym razem wyjątkową intensywnością czy niezwykłymi aromatami. IRA to piwo, które rozprawia się raz na zawsze z nazywaniem tego trunku złotym, bo taki opis nijak do niego nie pasuje. Co ciekawe to właśnie kolor jest najważniejszym wyróżnikiem i cechą charakterystyczną tego stylu. Piwa klasyfikowane jako Irish Red Ale są bardzo zróżnicowane. Nie mają jednego ścisłego profilu smakowo-aromatycznego, brakuje wybitnych, definiujących ten styl przykładów ze sklepowych półek, nawet w rodzimej Irlandii. Ogólne wytyczne mówią o balansie przesuniętym raczej w stronę słodowości, lecz z wytrawnym finiszem, obecności posmaków toffi czy herbatników. Charakteryzują się oszczędnym wykorzystaniem chmielu, który jest słabo wyczuwalny. I to właściwie tyle.

Jednak to kolor jest najważniejszy, a jego uzyskanie wcale nie jest takie łatwe, bo przecież w piwowarstwie nie używa się barwników, a odcień piwa zależy od zastosowanych w zasypie słodów. W wypadku Irish Red Ale największą sztuką jest stworzenie takiej mieszanki, która zamiast brązowego czy bursztynowego odcienia, pozwoli otrzymać barwę od miedzianej aż po głęboką czerwień. Im ciemniejszy i bardziej intensywny będzie uzyskany w wyniku tej mieszanki kolor, tym lepiej. W recepturze pojawiają się także niewielkie ilości prażonego jęczmienia, który odpowiada za wytrawne nuty pojawiające się w tym stylu i dodatkowo poprawia kolor. Dodatkową zaletą Irish Red Ale jest też to, że to piwo bardzo widowiskowe, które pięknie prezentuje się w szkle, gdy jego intensywna barwa jest dodatkowo skontrastowana z jasną pianą.

Informatyk, który w pracy warzy piwo – to możliwe!

Taką szansę dostają pracownicy Grupy Żywiec w odbywającym się raz do roku Konkursie Piw Pracowniczych.
Czytaj dalej

Autor zwycięskiej receptury, tak charakteryzuje swoje piwo:

Ale to piwo górnej fermentacji, red w nazwie pochodzi natomiast od nietypowej barwy, bo to piwo najczęściej ma ciemnoczerwony odcień. Irish Red Ale to łagodne piwo, w którym przeważają nuty słodowe, karmelowe, pojawiają się też aromaty toffi, a także mogą wystąpić subtelne nuty maślane oraz owocowe. Chmiel nie jest podstawą tego stylu, a goryczka nie jest intensywna. Irish Red Ale to smaczne, zrównoważone, sesyjne piwo.

Całą rozmowę z Marcinem o jego piwie można przeczytać w tekście Irish Red Ale z Cieszyna.

Miłośników piwa czeka więc prawdziwa rozkosz dla podniebienia i poszerzanie piwnych horyzontów – zdecydowanie warto spróbować zwycięskiego piwa Konkursu Piw Pracowniczych Grupy Żywiec 2019! Zwłaszcza, że nieczęsto mamy w Polsce okazję, by sięgnąć po Irish Red Ale.