Cieszyński Koźlak Dubeltowy
Browar Zamkowy Cieszyn wraca z pierwszym kultowym Grand Championem Birofilia 2009 według receptury Jana Krysiaka.
Marzeniem każdego piwowara domowego jest zobaczyć swoje piwo na półce sklepowej, aby jak najwięcej fanów piwa mogło go spróbować. Już blisko dekadę temu to marzenie spełniło się Janowi Krysiakowi. Jego piwo w stylu dopplebock okazało się najlepsze w Konkursie Piwo Domowych podczas Festiwalu Birofilia 2009. Bracki Koźlak Dubeltowy według receptury Jana Krysiaka to było pierwsze piwo domowe, które w uznaniu kunsztu piwowara w nagrodę zostało uwarzone na większą skalę w Browarze Zamkowym Cieszyn i wprowadzone do ogólnopolskiej sprzedaży przez Grupę Żywiec.
W tym roku Browar Zamkowy Cieszyn powraca z tym kultowym trunkiem w limitowanej edycji Cieszyńskiego Koźlaka Dubeltowego według receptury zwycięzcy tytułu Grand Championa Birofilia 2009 i VII Konkursu Piw Domowych.
Tradycyjny, bawarski piwny styl sięga swoją historią do początków XVII wieku, kiedy włoscy mnisi przebywający na terenie chłodnego Einbeck postanowili rozgrzać się treściwym, mocnym jak na ówczesne czasy, miejscowym piwem. Pożywny trunek dolnej fermentacji od nazwy miejscowości przyjął nazwę Bock, czyli po polsku kozioł, koźlak. Braciszkowie, którzy żyli w duchu surowych zasad, jak np. nakaz spożywania w trakcie postu jedynie potraw płynnych, musieli warzyć wysokokaloryczne piwo, które, jako jedyne, dostarczało im odpowiednią ilość energii do pracy i modlitwy. Zakon Braci Mniejszych uwarzył pierwszego, własnego koźlaka w 1629 roku. Okazało się, że był on jeszcze bardziej treściwy, tęgi i mocny. Później nazwano nowe piwo koźlakiem dubeltowym, od podwójnej krzepy trunku.
Pan Jan, wydobywając z tego stylu to, co najlepsze, uwarzył w zaciszu swojego domu esencjonalny trunek jedynie w kilku egzemplarzach. Jak sam mówił „zwyczajnie lubi dobre piwa”, dlatego zdecydował się wziąć udział w konkursie. Zwycięska receptura wyrazistego piwa pod nadzorem piwowara domowego została przełożona z małej skali domowej na znacznie większą przez Browar Zamkowy Cieszyn. Nie obyło się bez przeszkód – surowce, których użył pasjonat okazały się dostępne w Polsce w bardzo małych ilościach, dlatego trzeba było sprowadzać je aż ze Stanów Zjednoczonych, Belgii i Anglii. Zebranie ich wszystkich zajęło 3 tygodnie, ale warto było czekać. Ze współpracy głównego piwowara Browaru Zamkowego Cieszyn Dominika Szczodrego i Jana Krysiaka powstało kultowe piwo nazwane Brackim Koźlakiem Dubeltowym. Do sklepów trafiło w limitowanej edycji 70 000 butelek o pojemności 330 ml w Mikołajki 6 grudnia 2009 roku.
Bracki Koźlak Dubeltowy uwarzony został przy zastosowaniu zacierania dekokcyjnego i fermentacji w otwartych kadziach. Tak samo robili to bawarscy mnisi w XVII w. Jasny słód pilzneński, monachijski i wiedeński zapewniły solidne ciało trunku, a dzięki dodatkowi słodu Caraamber piwowarzy otrzymali piękną, głęboką, bursztynową barwę piwa i lekko karmelowy aromat. Pełnia słodowych aromatów i wysoka zawartość alkoholu (8,9 % obj.) doskonale rozgrzewa w chłodne, jesienne wieczory. Gęsta, drobnopęcherzykowa, biała piana ma kremową konsystencję, dzięki temu długo utrzymuje się w szkle. Wyraźna słodowość w aromacie i smaku zbalansowana jest goryczką chmielu z odmian Marynka i Hallertau Hersbrucker, a przyjemną klarowność napoju otrzymano dzięki dodatkowi mchu irlandzkiego.
Browar Zamkowy Cieszyn w 2018 postanowił przypomnieć miłośnikom dobrego piwa smak limitowanej edycji koźlaka, dlatego uwarzył reedycję trunku pod nazwą Cieszyński Koźlak Dubeltowy. Piwo swoją premierę będzie miało na Cieszyńskiej Jesieni Piwnej, a następnie butelki z podpisem Jana Krysiaka trafią do dobrych sklepów piwnych i lokali gastronomicznych w całej Polsce. Grono piwnych pasjonatów będzie miało zatem szansę nadrobić zaległości i poznać jeden z najlepszych trunków sprzed czasów piwnej rewolucji w Polsce.