Owidzki Festiwal Piw Rzemieślniczych „U Welesa”

Adres

Grodzisko Owidz, ul. Rycerska 1, 83-211 Owidz

https://www.facebook.com/events/223491491520083/

Data wydarzenia

4 maja, 2018 - 5 maja, 2018

Wyjątkowy, piwny festiwal, który oprócz szerzenia wiedzy o szlachetnym trunku ma na celu propagowanie wiadomości o kulturze i życiu Słowian.

Piwo było ważnym i popularnym trunkiem warzonym na terenie Polski już we wczesnym średniowieczu. Chociaż dzisiaj smakuje, a nawet wygląda zupełnie inaczej, niż to pite przed wiekami warto skosztować tego trunku w różnych stylach i odmianach. Nowe doznania dla kubków smakowych zapewni Owidzki Festiwal Piw Rzemieślniczych „U Welesa”. W zrekonstruowanym, średniowiecznym grodzisku, z pewnością „nowoczesne” piwo smakuje zupełnie inaczej niż w pubie. To niezwykle klimatyczne miejsce – Grodzisko Owidz otwiera swoje wrota dla wszystkich miłośników dobrego, rzemieślniczego piwa i osób, które chcą poznać bogaty świat piwa, dodatkowo ubarwiony opowieściami o życiu we wczesnym średniowieczu.

Specjal PUB

Pragnieniem elbląskich browarników było, aby w Elblągu powstało miejsce szczególne i nietypowe - Special Pub! Oto i on!
Czytaj dalej

W dniach 4 i 5 maja dziesięć browarów rzemieślniczych – Czarna Owca, Absztyfikant, Rzeka Piwa, Kociewski, Kościerzyna, Gościszewo, Spółdzielczy, StaroGdańskie oraz Wolny Browar Tczewsk – zaprezentuje swoje trunki na terenie grodziska przy ul. Rycerskiej 1. Festiwal zaczyna się w piątek o godzinie 16:00, od odszpuntowania beczki z premierowym owidzkim piwem pszenicznym „Welesowe”. Dodatkowo odbędzie się prapremiera Gryfa Tczewskiego. Uczestnikom festiwalu czas pomiędzy degustacją piwa umili koncert akustyczny oraz prelekcje na temat piw rzemieślniczych oraz lokalnej mitologii. Dodatkowo odbędzie się konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. W sobotę, festiwalowe atrakcje rozpoczną się o 14:00 od jarmarku rękodzieła i piw rzemieślniczych. Będzie można usmażyć kiełbaskę na grillu, wziąć udział w degustacji piw pod okiem specjalistów, a wieczorem pobawić się na potańcówce.

Przez dwa dni będzie można obejrzeć plenerową wystawę wielkoformatowych fotografii przyrodniczych zatytułowaną „Zwierzpospolita Polska”, posilić się w Karczmie Słowiańskiej „Na Podgrodziu”, zwiedzić zrekonstruowany wczesnośredniowieczny gród i Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

[[newsletter]]

Piwowarzy domowi (link do tekstu o PSPS) mają szansę stanąć w szranki w konkursie piw domowych, którego celem jest nawiązanie do piwowarskich tradycji Słowian. Konkursowe piwo powinno być uwarzone w stylu „współczesne albae cervevisiae”, czyli interpretacji pszenicznego piwa z dodatkiem ziół i przypraw warzonego na wzór Albae Cerevisiae. Trunek ten był przed wiekami popularny na Pomorzu. Zwycięzca konkursu uwarzy piwo według własnej receptury w Browarze Czarna Owca zdobywając w ten sposób chwałę i sławę wśród spragnionych podróżnych odwiedzających Karczmę Słowiańską „Na Podgrodziu”, gdzie będzie dostępne zwycięskie piwo.