HevelkaCENTRUM STOCZNIA GDAŃSKA

Największy na Pomorzu Festiwal Piw Rzemieślniczych odbędzie się już po raz trzeci!

W tym roku z Hali AmberExpo Hevelka przenosi się do CENTRUM STOCZNIA GDAŃSKA. Z pewnością i na tegorocznej edycji festiwalu przestrzenie festiwalowe będą pękać w szwach wypełnione po brzegi miłośnikami dobrego piwa oraz specjalistami w dziedzinie piwowarstwa. Hevelka odbędzie się w pierwszy weekend czerwca, czyli w dniach 2-3. Przez dwa dni festiwalu będzie można poznać sekrety warzenia piwa domowego, jak i piwa rzemieślniczego - to wszystko za sprawą strefy wiedzy, czyli warsztatów z piwowarami oraz wystąpień każdego z 24 browarów uczestniczących w wydarzeniu. W tym roku smakosze będą mieli z czego wybierać - do degustacji przygotowano ponad 150 różnych piw

Skąd nazwa Hevelka? Jest to interpretacja nazwiska sławnego astronoma, naukowca - Jana Heweliusza, który w połowie XVII w. został Starszym Gdańskiego Cechu Browarników. Jan był właścicielem dwóch browarów, które połączył w jeden budynek, a na dachu urządził obserwatorium astronomiczne. Jego najsłynniejszym wyrobem było piwo jopejskie w formie gęstego syropu piwnego, któremu przypisywano właściwości lecznicze i wzmacniające zdrowie.

Festiwal to także strefa zabawy, quizów i dobrej muzyki. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia znajdującej się nieopodal słodowni Malteurop.

 

Przy okazji degustacji piw i chłonięcia wiedzy o browarnictwie będzie można coś przegryźć. Na uczestników imprezy czekają foodtracki oraz wyprodukowane specjalnie na festiwal lody o smaku piwa! W zeszłym roku można było spróbować 4 rodzajów lodów: AIPA, Grodziskich, o smaku “Afro” (dry stout) z browaru Brodacz i wiśniowego Lindemansa Krieka, w tym roku czekamy z niecierpliwością na nowe aromatyczne i świetnie chłodzące piwno-lodowe smakołyki.

Na kolekcjonerów birofiliów czeka unikalna szklanka festiwalowa o nietypowym kształcie, zaprojektowana przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i wykonana w hucie szkła Krosno. Szkło jest szczególe, każda sztuka nieznacznie się od siebie różni ze względu na to, że wykonywane są ręcznie. Nie ma dwóch takich samych egzemplarzy, więc dla kolekcjonerów stanowić one będą piękny i wyjątkowy element ich birofilistycznych zbiorów.

Impreza jest biletowana - udział w jednym dniu to 15 zł, dwudniowy karnet kosztuje 25 zł, do tego można nabyć wejściówki wraz z gadżetami festiwalowymi (szkło, koszulki, ekortoby) i karnety grupowe np. dwudniowy karnet dla 10 osób za 199 zł.

01 czerwca 2017 Birofilia.org