Specjal PUB

Status

Funkcjonuje

https://www.facebook.com/specjalpub

Adres

Wybrzeże Gdańskie 15, Elbląg

Elbląski browar obchodził niedawno jubileusz 140-lecia powstania, zawsze istniał tu dobry klimat dla produkcji piwa. Pragnieniem elbląskich browarników było, aby na najwyższym poziomie była także konsumpcja piwa w mieście. Stąd pomysł, na Specjal Pub.

Spotkanie inauguracyjne w sprawie koncepcji budowy pubu odbyło się 23 sierpnia 2010 roku w Urzędzie Miejskim, a z zaproponowanych przez urząd lokalizacji, ta na Wyspie Spichrzów wywołała najwięcej pozytywnych emocji i ostatecznie, w listopadzie tego roku Zarząd Grupy Żywiec podjął uchwałę o inwestycji na terenie Wyspy Spichrzów w Elblągu. Po pokonaniu proceduralno-formalnych wyzwań, a  w styczniu 2013 roku rozpoczęto budowę. Zakończenie prac budowlanych nastąpiło w grudniu 2013 roku, a na początku stycznia 2014 budynek pubu został przekazany operatorowi.

Co ciekawe budynek stanowi niemal idealne odwzorowanie wcześniej istniejących budynków – w miejscu, na którym wybudowany został pub, w dawnych czasach stała Stara, a później Nowa Giełda. Budynek Starej Giełdy został wybudowany w 1744 roku przy okazji budowy Mostu Wysokiego. Spełniała ona funkcję giełdy zbożowej. Budynek Starej Giełdy uległ z czasem ruinie i w 1789 roku został rozebrany, a na jego miejscu wkrótce wybudowano Nową Giełdę, która została otwarta w 1790 roku.  Do 1867 roku budynek spełniał funkcję giełdy. Kolejne lata historii budynku związane są ze zmianami właścicieli i przeznaczenia. Od 1894 roku właścicielem budynku Nowej Giełdy oraz przyległych spichlerzy został kupiec Carl Steppuhn, który przeznaczył budynek na sklep. Budynek Nowej Giełdy, jak i cała elbląska starówka, został zniszczony w wyniku działań wojennych w 1945 roku. Dzięki inicjatywie Romana Korzeniowskiego, dyrektora Browaru w Elblągu, udało się przywrócić nieco blasku historycznemu centrum. Specjal Pub znajduje się w sercu Elbląga, więc na pewno będzie Wam tam po drodze.

Ze względu na bliskość wody i specjalną konstrukcję na której został wzniesiony budynek, podczas otwarcia wzięto przykład z tradycji nadawania imion statkom i Specjal Pub otrzymał swe imię przy akompaniamencie tłukącej się butelki z alkoholem! Budynek składa się z 3 oddzielnych kondygnacji, z których każda ma nieco inną charakterystykę – znajdzie się tu miejsce do obejrzenia meczu, spotkania z przyjaciółmi czy na niedzielny obiad z rodziną. Ponad poziomem mostu, przy którym położony jest budynek, znajduje się zaledwie jedna kondygnacja, pozostałe dwie położone są poniżej, więc zupełnie nietypowo zwiedzanie zaczynamy od samej góry. Budynek jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dodatkową atrakcją jest fakt, że Specjal Pub znajduje się przy moście zwodzonym – podnoszenie środkowego przęsła odbywa co 2 godziny codziennie od 7:00 do 21:00, jeśli tylko rzeka nie jest skuta lodem.