Jarmark Chmielo-WikliniarskiStadion Miejski i Plac Niepodległości, 64-300 Nowy Tomyśl

Jeżeli lubisz kultywować stare tradycje, a klimat święta plonów nie jest Ci obcy, to Jarmark Chmielo-Wikliniarski w Nowym Tomyślu jest właśnie dla Ciebie.

Dożynki zazwyczaj kojarzone są z ludowym, tradycyjnym świętem, które odbywa się po zakończeniu żniw we wsiach. W Nowym Tomyślu, rolnicy stawiają na dożynki chmielowe i to one są ważnym wydarzeniem w całej okolicy. Z powodu dobrych plonów warto wyprawić huczną biesiadę - uczestnicy mogą spodziewać się jarmarku, piwa, jadła i dobrej zabawy przy muzyce granej na żywo.

Gmina postanowiła połączyć tradycję dożynek z wydarzeniami artystycznymi i sportowymi odbywającymi się na dwóch scenach. Na gości w piątek 6 września od godziny 14:00 do 17:00 czeka piknik historyczny z Teatrem Wagabunda z Krakowa „Polska stara zagroda, czyli jak 100 lat temu żyli i bawili się nasi przodkowie”, od 16 koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej  zaś o 17:00 rozpoczną się tradycyjne, świąteczne obrzędy: Korowód jarmarkowy i Otwarcie Jarmarku w staropolskiej formie obrzędowej. Na dużej scenie po południu odbędą się 4 koncerty oraz dyskoteka pod gołym niebem, gwiazdami wieczoru będą Michał Szpak oraz Kalwi & Remi.

W sobotę na gości znowu czeka piknik historyczny oraz występy lokalnych artystów. Rano zaplanowane jest nowe wydarzenie związane z Jarmarkiem – „Śniadanie na trawie” podczas którego odbędzie się m.in. pokaz baristów. Na dużej scenie w ciągu dnia odbędzie się natomiast kilka różnych koncertów, więc na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie - gwiazdami wieczoru będą  Paweł Stasiak, Pape D, Big Day oraz Roksana Węgiel. Przed 22:00 z pewnością wszystkich zachwyci pokaz Teatru Ognia.

Niedziela to połączenie jarmarku z typowymi, tradycyjnymi gminnymi dożynkami. Będzie można najeść się wiejskiego, pieczonego chleba, obejrzeć wieńce dożynkowe, wziąć udział w konkursach i zabawach sportowych. Wieczorem na scenie pojawią się Lord – Sound of Queen, Sarsa, a następnie Krzysztof Cugowski, o 22:00 na najwytrwalszych czeka pokaz laserowy.

Cały program suto okraszony będzie rozmowami o chmielu i wiklinie, które od lat uprawiane są w okolicach Nowego Tomyśla i stanowią podstawę rolnictwa w gminie. Pokazy wyplatania koszyków z wikliny, zrywania szyszek chmielu, degustacje, stoiska z lokalnymi i regionalnymi potrawami, zawody sportowe, konkursy, wesołe miasteczko, dużo bardzo dobrej muzyki – Nowy Tomyśl wie, jak świetnie się bawić i uczcić obfite chmielowe plony! Organizatorami wydarzenia są Gmina Nowy Tomyśl i Nowotomyski Ośrodek Kultury Nok.

31 sierpnia 2019 Birofilia.org