Jarmark Chmielo-WikliniarskiPark Kultury i Wypoczynku, 64-300 Nowy Tomyśl

Jeżeli lubisz kultywować stare tradycje, a klimat święta plonów nie jest Ci obcy, to Jarmark Chmielo-Wikliniarski w Nowym Tomyślu jest właśnie dla Ciebie.

Dożynki zazwyczaj kojarzone są z ludowym, tradycyjnym świętem, które odbywa się po zakończeniu żniw we wsiach. W Nowym Tomyślu, rolnicy stawiają na dożynki chmielowe i to one są ważnym wydarzeniem w całej okolicy. Z powodu dobrych plonów warto wyprawić huczną biesiadę - uczestnicy mogą spodziewać się jarmarku, piwa, jadła i dobrej zabawy przy muzyce granej na żywo.

Gmina postanowiła połączyć tradycje dożynek z wydarzeniami artystycznymi i sportowymi odbywającymi się na dwóch scenach. Na gości w piątek 31 sierpnia od godziny 17:00 czekają tradycyjne, świąteczne obrzędy: Korowód jarmarkowy z orkiestrą dętą i Otwarcie Jarmarku w staropolskiej formie obrzędowej. Na dużej scenie po południu odbędą się 4 koncerty oraz dyskoteka pod gołym niebem, gwiazdami wieczoru będzie zespół Classic i Lemon. Małą scenę przejmą m.in. artyści z Teatru Rozrywki Trójkąt.

W sobotę wydarzenie rozpocznie się od patriotycznej uroczystości na Placu Niepodległości przy Pomniku, której częścią będzie program artystyczno-literacki. Na dużej scenie w ciągu dnia odbędzie się natomiast aż 8 różnych koncertów, więc na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie - gwiazdami wieczoru będą MROZU i TEDE. Przed 22:00 z pewnością wszystkich zachwyci pokaz Teatru Ognia.

Niedziela to połączenie jarmarku z typowymi, tradycyjnymi gminnymi dożynkami. Będzie można najeść się wiejskiego, pieczonego chleba, obejrzeć wieńce dożynkowe, wziąć udział w konkursach i zabawach sportowych. Wieczorem na scenie pojawi się Edyta Górniak, a następnie Sound’n’Grace, o 23:00 na najwytrwalszych czeka pokaz laserowy.

Cały program suto okraszony będzie rozmowami o chmielu i wiklinie, które od lat uprawiane są w okolicach Nowego Tomyśla i stanowią podstawę rolnictwa w gminie. Pokazy wyplatania koszyków z wikliny, zrywania szyszek chmielu, degustacje, stoiska z lokalnymi i regionalnymi potrawami, zawody sportowe, rajd samochodowy, zawody strzeleckie, kino pod chmurką, test wiedzy, koło fortuny, fotobudka i dużo bardzo dobrej muzyki – Nowy Tomyśl wie, jak świetnie się bawić i uczcić obfite chmielowe plony!

20 sierpnia 2018 Birofilia.org