Browar Zamkowy Cieszyn po nowemu

Jakie znaczenie ma data 02.04.2020 i godzina 20:44? Jaki związek ma z nią Browar Zamkowy Cieszyn? Czas odkryć te tajemnice!

Każdy zna Cieszyńskiego Portera czy Mastne, a Sour Mango Ale uwarzone według receptury z I Festiwalu Piwowarów Domowych było wakacyjnym hitem wśród miłośników piwa rzemieślniczego. Wcześniej mało kto wiedział, że Browar Zamkowy Cieszyn ma w zanadrzu aż 50 takich perełek, bo tyle właśnie receptur znajduje się w księgach browaru. Od teraz ta wiedza jest dostępna dla wszystkich, a to za sprawą nowych opakowań, gdzie informacja o numerze receptury zawarta jest na krawatkach.

800_cieszyn.png

Wydawać by się mogło, że czasy epidemii, kiedy nic nie dzieje się jak zwykle, to nietypowy czas na prezentację nowego logo oraz ujednoliconej szaty graficznej piw, jednak władze browaru zdecydowały się na ten krok z prozaicznego powodu – po prostu nie dało się tego już zatrzymać. Przygotowywany od miesięcy w sekrecie rebranding miał się odbyć z wielką pompą, jednak zbiegł się ze społeczną izolacją spowodowaną koronawirusem. Nie było więc szans na wielkie wydarzenie i należytą prezentację wyników pracy sztabu ludzi zaangażowanych w to przedsięwzięcie od wielu miesięcy.

Medale dla Cieszyna

Podczas uroczystej gali w ramach Poznańskich Targów Piwnych piwa Browaru Zamkowego Cieszyn zdobyły dwa medale!
Czytaj dalej

Jednocześnie nowe etykiety trafiły już na linię produkcyjną, a stamtąd powoli wyruszały w swoją drogę do hurtowni i potem do klientów. Aby uniknąć postawienia swoich wiernych fanów przed faktem dokonanym przy sklepowej półce, Browar Zamkowy zdecydował się zatem na rozwiązanie, które przed nim wybrało wiele innych firm i które stanowi jedyną możliwą alternatywę w obecnej sytuacji – premiera nowej linii graficznej odbyła się w Internecie, na fanpage browaru i połączona była z tajemniczymi przesyłkami dostarczonymi do piwnych blogerów. Władze browaru zdecydowały się także otwarcie powiedzieć o tym, dlaczego premiera odbywa się w tak niefortunnym momencie, co znacząca większość odbiorców przyjęła ze zrozumieniem.

W ten wyjątkowy, czwartkowy wieczór 02.04.2020 o godzinie 20;44 wśród piwnych blogerów temat był tylko jeden – co zawiera w sobie tajemnicza drewniana skrzynia dostarczona z Browaru Zamkowego w Cieszynie wraz z instrukcją otwarcia jej w tym właśnie, konkretnym momencie. Wielu twórców zorganizowało transmisje live na swoich kanałach na YouTube, na Instagramie oraz na Facebooku – chyba po raz pierwszy w historii miłośnicy piwa musieli decydować która relacja jest dla nich bardziej interesująca i wartościowa, bo wiele osób nadawało materiał na ten sam temat o tej samej porze. W sumie ponad 20 blogerów wzięło jednocześnie udział w akcji browaru, a prawie połowa relacji miała charakter prowadzonego na żywo unboxingu wideo. Warto zajrzeć choćby do niektórych z nich, choćby do:

Chmielobrodego

Docenta z polskich browarów

Kororowych Szyszek

Kociokwiku

Soku z jednorożca

The Beervault

czy na vloga Birofilów

Od tego momentu wszystkie piwa produkowane przez Browar Zamkowy Cieszyn mają zunifikowaną identyfikację wizualną – wszystkie etykiety powstają na tej samej bazie i chociaż różnią się znacząco, podobnie jak warzone piwa, to od tego momentu przy sklepowej półce nie będzie już wątpliwości, że konkretne piwo jest produkowane przez ten browar. Nowe logo podkreśla niezwykłą historię i szczególną lokalizację browaru – to dlatego znalazła się na nim znana wszystkim wieża, obecna również w poprzednim logotypie, zamkowe okno oraz data powstania – 1846 rok. To moment, od którego piwo warzone jest nieprzerwanie na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym, w warunkach, które zmieniły się jedynie w niewielkim stopniu przez ponad 150 lat istnienia browaru.

800_cieszyn_sklepy.jpg

Klientom łatwiej będzie teraz zyskać pewność, że za jakość wybieranego przez nich piwa ręczy ich ulubiony browar o długiej historii i doskonałej renomie. Na butelkach pojawiła się też krawatka zawierająca nazwę piwa oraz rzymską cyfrę stanowiącą numer receptury danego piwa w księgach browaru. Na butelkach pojawiła się też łacińska inskrypcja IN CERVISA SPERO, co oznacza W PIWIE ZAUFANIE. W ten sposób podkreślona została wiara w jakość warzonego w Cieszynie piwa i przekonanie, że dobre piwo to ważny element codzienności.