ChmielobranieKarczmiska-Piotrawin

Czy możecie wyobrazić sobie dobre piwo bez odpowiedniej dawki chmielu? Chmielobranie wychodzi naprzeciw osobom, które nie tylko kochają piwo, ale przede wszystkim jego niepowtarzalny chmielowy smak i aromat!

Chmielobranie 2018 odbędzie się w dniach 7-8 września na Opolszczyźnie, w dwóch małych miejscowościach: Karczmiskach, gdzie uczestnicy zostaną zaproszeni na uprawy różnych odmian chmielu, których właścicielem jest chmielarz Paweł Piłat, a także w Pałacu w Piotrawinie, który ugości na swoim placu birofilów na czas giełdy, zabaw i piwowarskich rozmów.

Paweł Piłat wyrósł w rodzinie chmielarzy i postanowił kontynuować tradycję uprawy piwnej przyprawy. Jego chmielniki, czyli plantacja rośliny na specjalnych tykach opartych na rusztowaniu z drutu, zajmują prawie 15 ha. Plantator lubi eksperymentować z różnymi odmianami chmielu, chce wskrzesić polskie odmiany rośliny: popularnego w XIX w Chmielu Tomyskiego i Izabelli, która rosła na sporym obszarze jeszcze w latach 90-tych, a aktualnie zachowało się jedynie kilka sztuk tej odmiany.

Chmielobranie nie wiąże się tylko z pokazami, prelekcjami i degustacją piwa - to impreza dla prawdziwych zapaleńców! Niezwykłe spotkanie osób rozmiłowanych w piwie, warzeniu trunku w domowym zaciszu i wielkich kadziach browarniczych, a także plantatorów chmielu. Tutaj trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty! Jak przystało na porządne chmielobranie, w programie imprezy zostało zaplanowane rwanie szyszek chmielowych na prawdziwej plantacji tej rośliny - PolishHops. Ma to na celu przedstawienie pracy chmielarzy i pokazanie, że nie jest ona wcale taka prosta.

Oprócz ciężkiej pracy organizatorzy pomyśleli o odpowiedniej rozrywce i edukacji. Osoby które są miłośnikami nie tylko złotego trunku, ale także kolejnictwa, z pewnością ucieszą się na przejazd Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową i możliwości zwiedzenia Muzeum Kolejnictwa. Cała impreza rozpoczyna się właśnie od tego punktu programu w piątek 7 września. Po przejażdżce warto iść na spacer wśród chmielników i zakasać rękawy do pracy przy rwaniu chmielu. Po południu będzie można wziąć udział w warzeniu piwa wraz z pokazem chmielenia na mokro. Wieczorem degustacje piw rzemieślniczych i dyskusje piwowarów przy złotym trunku odbędą się w pięknym otoczeniu pałacu w Piotrawinie.

Sobotnia zabawa rozpocznie się od zwiedzenia chmielników w Karczmiskach, gdzie w plenerze uczestnicy będą mogli wypróbować swoją wrażliwość sensoryczną kosztując piw single hop z różnych odmian chmielu. Imprezę zakończy biesiada w Piotrawinie, podczas której będzie można degustować trunki z dodatkiem chmielu z plantacji od zaproszonych browarów.

Gwoździem programu będzie Konkurs Viking Brewmaster Challenge 2018, polegającym na współzawodnictwie czterech zespołów w uwarzeniu piwa w zadanym stylu. Uczestnikami konkursu będą przedstawiciele browarów rzemieślniczych i piwowarzy domowi, część praktyczna konkursu będzie poprzedzona drużynowym quizem z wiedzy o piwie. Finał odbędzie się 24 listopada w Warszawie, gdzie 4 certyfikowanych sędziów piwnych wchodzących w skład 12 osobowej komisji oceni uwarzone piwo.

Całość imprezy zwieńczą niecodzienne konkurencje w konkursach i zabawy m.in. wspinaczka na pal, wyścigi na kosiarkach czy prawdziwie męska bitwa na szyszki! A to wszystko przy ciepłym ogniu ognisk. Miłośników piwa nie może tam zabraknąć :)

22 sierpnia 2018 Birofilia.org