Chmielobranie

Adres

Karczmiska-Piotrawin

https://www.facebook.com/chmielobranie1

Data wydarzenia

6 września, 2019 - 8 września, 2019

Czy możecie wyobrazić sobie dobre piwo bez odpowiedniej dawki chmielu? Chmielobranie wychodzi naprzeciw osobom, które nie tylko kochają piwo, ale przede wszystkim jego niepowtarzalny chmielowy smak i aromat!

Chmielobranie 2019 odbędzie się w dniach 6-8 września w Karczmiskach, gdzie uczestnicy zostaną zaproszeni na uprawy różnych odmian chmielu, których właścicielem jest chmielarz Paweł Piłat.

Paweł Piłat wyrósł w rodzinie chmielarzy i postanowił kontynuować tradycję uprawy piwnej przyprawy. Jego chmielniki, czyli plantacja rośliny na specjalnych tykach opartych na rusztowaniu z drutu, zajmują prawie 15 ha. Plantator lubi eksperymentować z różnymi odmianami chmielu, chce wskrzesić polskie odmiany tej rośliny: popularnego w XIX w Chmielu Tomyskiego i Izabelli, która rosła na sporym obszarze jeszcze w latach 90-tych, a aktualnie zachowało się jedynie kilka sztuk tej odmiany.

Chmielobranie nie wiąże się tylko z pokazami i degustacją piwa – to impreza dla prawdziwych zapaleńców! Niezwykłe spotkanie osób rozmiłowanych w piwie, warzeniu trunku w domowym zaciszu i wielkich kadziach browarniczych, a także plantatorów chmielu. Tutaj trzeba zakasać rękawy i wziąć się do roboty! Jak przystało na porządne chmielobranie, w programie imprezy zostało zaplanowane rwanie szyszek chmielowych na prawdziwej plantacji tej rośliny – PolishHops. Ma to na celu przedstawienie pracy chmielarzy i pokazanie, że nie jest ona wcale taka prosta.

Rodzaje chmielu stosowane w piwowarstwie

W zależności od odmiany, sposobu chmielenia oraz wykorzystanych ilości, chmiel decyduje o charakterze i aromacie piwa.
Czytaj dalej

Oprócz ciężkiej pracy organizatorzy pomyśleli o odpowiedniej rozrywce i edukacji. Osoby które są miłośnikami nie tylko złotego trunku, ale także kolejnictwa, z pewnością ucieszą się na przejazd Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową. Cała impreza rozpoczyna się właśnie od tego punktu programu w piątek 6 września. Kolejnym punktem będzie ognisko i integracja w Karczmiskach.

Sobotnia zabawa rozpocznie się od śniadania w chmielniku, a najważniejszym punktem dnia będzie zwiedzenie chmielników w Karczmiskach, gdzie w plenerze uczestnicy będą mogli zakasać rękawy do pracy przy rwaniu chmielu.

Całość imprezy zwieńczą niecodzienne konkurencje w konkursach i zabawy m.in. wspinaczka na pal, wyścigi na kosiarkach czy prawdziwie męska bitwa na szyszki! A to wszystko przy ciepłym ogniu ognisk. Miłośników piwa nie może tam zabraknąć.