Chmielaki KrasnostawskieKrasnystaw, Rynek, Dworek i ul. Rzeczna

Czym byłoby piwo bez chmielu?! Na cześć najlepszej piwnej przyprawy odbywa się najstarszy piwny festiwal w Polsce - Chmielaki Krasnostawskie o tradycji sięgającej półwiecza!

W dniach 19-21 sierpnia, w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie odbędzie się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów, czyli popularne Chmielaki. Na uczestników wydarzenia czeka moc atrakcji i mnóstwo wydarzeń towarzyszących, zwłaszcza że świętowanie chmielowych żniw połączone jest z dniami miasta hucznie fetowanymi koncertami i imprezami pod gołym niebem.

Wśród atrakcji towarzyszących tegorocznym Chmielakom znajdują się między innymi: Chmieloty, czyli XII Ogólnopolski Piknik Paralotniowy, XI Półmaraton Chmielakowy o Puchar Burmistrza, Chmielakowe Zawody Wędkarskie, Turniej Poetycki o Chmielakowy Antałek, Chmielakowy Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza, Przegląd Kapel Podwórkowych, Kiermaszu Twórczości Ludowej czy Chmielakowy Zlot Weteranów Szos, a to jeszcze nie wszystko!

Chmielaki Krasnostawskie to święto miasta, a także hucznie obchodzone chmielne dożynki, które związane są z historią i gospodarką regionu. Jednym z nieodzownych elementów obchodów jest barwny Korowód Chmielakowy, w którym mieszkańcy i turyści wędrują uroczyście przez miasto. Interesującą atrakcją jest również Wycieczka z Pianką, czyli zwiedzanie miasta pod kątem piwnych atrakcji oraz miejsc związanych z piwowarstwem i uprawą chmielu, które mają na tych terenach bogate tradycje.

Jednym z najważniejszych dla branży piwnej elementów imprezy jest Konsumencki Konkurs Piw, który jest jednym z najważniejszych konkursów piwnych dla polskich browarów - odbywa się on od 1983 roku! W tym roku zgłoszono do niego 541 piw z 48 browarów więc sędziowie będą mieli z pewnością trudny orzech od zgryzienia wybierając te najlepsze. Równolegle odbywa się też IV Konkurs na najlepsze piwo z polskimi odmianami chmielu, którego celem jest promocja rodzimych chmieli i przedstawienie ich w najlepszej możliwej formie szerszej publiczności – również międzynarodowej.

Chmielaki Krasnostawskie 2022 podzielone są na trzy strefy: Rynek ze sceną główną i Dworek ze sceną „Chmielaki - brzmią dobrze” oraz plac cyrkowy przy ul. Rzecznej, a niektóre z wydarzeń towarzyszących odbywać się będą w innych częściach miasta. Duża scena stanie na Rynku, zagrają na niej największe gwiazdy, w tym roku znaleźli się wśród nich tacy artyści jak: Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Marek Napiórkowski Trio, Audiosoulz, Mery Spolsky, Wolna Grupa Bukowina, Kayah, Kashell, Maja Szostak, Roksana Węgiel, Vito Bambino oraz kabaret Czarny Salceson oraz Kabaret A JAK! i Szymon Łątkowski.

Złoty trunek będzie lał się strumieniami na stoiskach takich wystawców jak: Browar Alchemik, Amber,  Bastion, Bergquell-Brauerei, Bierhalle, Browar Bojanowo, Bosman, Carlsberg, Chmiele Nałęczowskie, Browar Zamkowy Cieszyn, Browar Czarnków, Browar Czarny Kot, Deer Beer, Dwa Miasta, Dziki Wschód, Browar Fortuna, Browar Grodzisk, Browar Bałtów, Grolsch, Gwarek Browar rzemieślniczy, Browar Harpagan, Hopkultura Browar Rzemieślniczy, Browar Huzar, Ignis, Browar Inbrand, Incognito, Browar Jabłonowo, Jagiełło Regionalny Browar Rodzinny, Browar Jastrzębie, Kasztelan, Browar Kormoran, Kozel, Pivovar Krakonos, Książęce, Browar Lasowiak, Browar Mentzen, Browar Mikołajki, Browar na Jurze, Okocim, Perła, Pilsner Urquell, Pinta, Browar Piotrków, Piwne Podziemie, Piwo z Żuka, Primator, Spirifer Browar Rzemieślniczy, Kultowy Browar Staropolski, Browar Sulewski, Świętosław Dębicki, Browar Tanobrzeg, Tyskie, Ukiel, Browar Zakładowy, Browar Żuławski, Browar Zwierzyniec, Browar Zamkowy Racibórz, Browar EDI, Vilniaus Alus i inni.

Chmielaki są najstarszą imprezą piwną w Polsce, tradycja ich organizacji kontynuowana jest nieprzerwanie od 51 lat. Na początku miała charakter lokalny, ale aktualnie zjeżdżają się na nią artyści i rzemieślnicy z całej Polski. Przy okazji festiwalu w Krasnymstawie odbywa się Ogólnopolska Sesja Chmielarska, w której uczestniczą eksperci z branży chmielarskiej i piwnej z całego kraju.

16 sierpnia 2022 Birofilia.org