Chmielaki 2024
Adres
Krasnystaw, Rynek i okolice
http://www.chmielaki.plData wydarzenia
23 sierpnia, 2024 - 25 sierpnia, 2024
W dniach 23-25 sierpnia 2024 w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie, już po raz 53., odbędzie się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów, czyli popularne Chmielaki. To najstarszy piwny festiwal w Polsce, a w jego trakcie odbywają się liczne imprezy dodatkowe, zarówno branżowe, jak i rozrywkowe.
Na uczestników wydarzenia czeka moc atrakcji. Przygotowane zostaną dwie sceny muzyczne, nie zabraknie również konkursów m.in. największego w Polsce Konsumenckiego Konkursu Piw oraz wydarzeń towarzyszących: Korowodu Chmielakowego, Półmaratonu Chmielakowego, Chmielotów, czyli Ogólnopolskiego Pikniku Paralotniowego, Chmielakowego Zlotu Weteranów Szos czy Wycieczki z Pianką po Krasnymstawie. Podczas wydarzenia odbędzie się także jarmark, na którym będzie można znaleźć stoiska kilkudziesięciu browarów z Polski i zagranicy oraz stoiska lokalnych rzemieślników, twórców ludowych i artystów.
Duża scena stanie na Rynku, zagrają na niej największe gwiazdy, m. in. Ania Dąbrowska, Smolasty, Vixen, Sara James czy Dżem, a wokół sceny rozstawią się największe browary. W piątek w ramach Chmiel Rock zagrają m.in. MadStone, ReLife oraz Machina. Bardziej sielska i zróżnicowana Strefa Piw Domowych i Kraftowych będzie czekać na miłośników piw rzemieślniczych na ul. Sikorskiego, gdzie zaprezentują swoją twórczość zespoły jazzowe, kapele ludowe oraz uczestnicy Kiermaszu Twórczości Ludowej.
To jednak nie wszystko! Do tego wyjątkowego święta przyłączy się 60 browarów z Polski i z zagranicy, wśród nich m.in. takie browary jak: Browar Amber, Browar Alchemik, Browar Bałtów, Browar Bojanowo, Browar Cornelius, Browar Chmiele Nałęczowskie, Browar Czarny Kot, Browar Dziki Wschód, Browar Green Head, Browar Grodzisk, Browar Łańcut, Browar Magic Road, Browar Okocim, Browar Pinta, Browar Perła, Browar Staropolski, Browar Zamkowy i wiele, wiele innych! To będzie prawdziwe eldorado dla miłośników smaków piwa!
Chmielaki Krasnystawskie to święto miasta, a także hucznie obchodzone chmielne dożynki, które związane są z historią i gospodarką regionu. Jednym z nieodzownych elementów obchodów jest barwny Korowód Chmielakowy, w którym mieszkańcy i turyści wędrują uroczyście przez miasto. Interesującą propozycją jest również wycieczka z pianką, czyli zwiedzanie miasta pod kątem piwnych atrakcji oraz miejsc związanych z piwowarstwem i uprawą chmielu, które mają na tych terenach bogate tradycje.
Dla branży piwnej niezwykle ważnym elementem Chmielaków będzie Konsumencki Konkurs Piw, który jest nie tylko zaszczytnym wyróżnieniem dla polskich browarów, ale także stanowi istotny punkt programu tej niezwykłej imprezy. Konkurs odbywa się od 1983 roku, zaś same Chmielaki są najstarszym festiwalem piwnym w Polsce, a ich tradycja kontynuowana jest nieprzerwanie od ponad 50 lat. Co więcej, przy okazji festiwalu odbywa się jedno z największych spotkań branżowych – Ogólnopolska Sesja Chmielarska, na której uczestniczą eksperci z branży chmielarskiej i piwnej z całego kraju.