Utlenienie piwa
Jeden z procesów odpowiedzialnych za starzenie się piwa, efektem tego procesu jest często występująca wada piw domowych, objawiająca się aromatami i posmakami kojarzącymi się z mokrym kartonem. W produkcji domowej wynika to zazwyczaj z nadmiernego natlenienia piwa podczas nalewania z kraniku do butelek.
W browarnictwie starzenie się piwa to naturalny proces, któremu ulega trunek po rozlewie do butelek wraz z upływem czasu – z czasem aromaty chmielowe się ulatniają, goryczka przybiera charakter sciągający, a na pierwszy plan wybijają się nuty czarnej porzeczki, mokrej tektury czy zjełczałego sera.
Proces utleniania jest nieodwracalny. Długotrwałe leżakowanie piwa to nic innego jak wystawianie go m. in. na procesy związane z utlenianiem – służy to piwom ciężkim, ciemnym, mocno alkoholowym, w których chmiel nie odgrywa dużej roli (np. porter bałtycki czy RIS), których bukiet zyskuje z czasem. Odwrotnie jest w wypadku piw mocno nachmielonych (np. IPA czy APA), które bardzo tracą wraz z upływem czasu i najlepiej spożywać je świeże.