Co trzyma piwo w butelce?
W jaki sposób piwo znalazło się w butelkach i co je tam trzyma? Korek, kapsel, a może patent?
W II połowie XIX wieku zaczęto na skalę przemysłową lać piwo do szkła. Butelkowanie piwa stało się powszechne. Wówczas ustaliły się kształty, pojemności i kolory piwnych butelek, które z niewielkimi zmianami przetrwały do dziś. Kiedy uporano się z pojemnikiem, podjęto prace nad zamknięciem, które będzie jednocześnie łatwe w produkcji, trwałe i wygodne.
Wynalazcy okazali się znacznie bardziej kreatywni w tym zakresie niż w przypadku pojemników – w ciągu kilkunastu lat powstały wszystkie znane i stosowane po dziś dzień metody zamykania.
Zaczęło się od rozwiązań znanych z winnic, czyli korków – stosowane były przy domowej produkcji piwa na własne potrzeby, a także w browarach, jednak okazało się, że rozwiązanie to ma sporo wad. Przede wszystkim każda butelka musiała być korkowana ręcznie, a każdy korek ręcznie formowany, co zajmowało dużo czasu i znacząco podnosiło koszty. Poza tym zamknięcie to było bardzo szczelne i wytrzymałe, więc zdarzało się, że butelki pękały z powodu nadmiernego ciśnienia w ich wnętrzu, a korek pozostawał nietknięty. No i w końcu konsument, który chciał zakosztować trunku musiał mieć korkociąg, by dostać się do zawartości butelki.
Spośród rozwiązań przeznaczonych na potrzeby powstającego przemysłu piwowarskiego pierwsze pojawiły się na rynku krachle, czyli butelki z zamknięciem kabłąkowym – w roku 1874 opatentował je Amerykanin Charles de Quillfeldt. Równolegle nad pomysłem pracowali Niemcy, którzy kilka lat później opatentowali podobne rozwiązanie oraz porcelanowe korki do butelek, które obecnie są częstym elementem birofilskich kolekcji. Pewnie dlatego w Polsce ten rodzaj zamknięcia nazywa się także patentowym.
Natomiast w roku 1879 Anglik Henry Barrett wymyślił sposób produkcji butelek z zakrętką, która wpasowywała się w odpowiednio ukształtowaną szyjkę butelki.
Najważniejsze okazało się jednak wprowadzenie na rynek w roku 1892 przez Amerykanina Williama Paintera znanych dzisiaj kapsli.
Warto zwrócić uwagę, że zamknięcia do butelek wszystkich typów wkrótce stały się akcesoriami chętnie kolekcjonowanymi przez miłośników piwa i one są obecnie wciąż dostępne na rynku.
W butelkach z korkiem sprzedaje się tradycyjnie piwa dzikiej fermentacji, niektóre z nich posiadają nawet dodatkowy element w postaci metalowego kapsla, który ma chronić delikatny materiał przed uszkodzeniem przez utrzymujący go na miejscu metalowy koszyczek! Niektórzy producenci szczycą się produkowanymi nadal butelkami z zamknięciem kabłąkowym, dotyczy to np. piwa Grolsh czy słowackiego piwa Kelt.
Najpopularniejsze są jednak kapsle i to one stanowią najczęściej początek birofilskiej pasji, ponieważ wielu piwoszy lubi zostawić je sobie na pamiątkę i tak krok po kroku kolekcja się rozrasta. Obecnie największy tego typu zbiór liczy ponad 240 000 sztuk, a trójka najbardziej aktywnych światowych zbieraczy dysponuje 600 000 kapsli!