O serwisie

Strona zawiera materiały przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Ustawienia cookie

Pasteryzacja

Proces pozwalający przedłużyć trwałość gotowego piwa – pasteryzacja polega na podgrzaniu piwa do takiej temperatury, by zneutralizować obecne w nim drożdże oraz drobnoustroje, które mogłyby wywołać zakażenie, lecz jednocześnie nie wywołać negatywnych zmian smaku i aromatu trunku.

Nazwa pochodzi od Ludwika Pasteura – naukowca, który jako pierwszy zaproponował tę metodę konserwacji żywności. W piwowarstwie wprowadzenie pasteryzacji stało się jednym z największych technologicznych przełomów, ponieważ pozwoliło oferować klientom, bezpieczny, trwały i smaczny produkt o dacie przydatności do spożycia wyrażanej w miesiącach, a nie dniach czy tygodniach jak było to wcześniej.

Piwo pasteryzowane dobrze znosiło zmiany pór roku i związane z tym wahania temperatur i mogło być wreszcie transportowane na większe odległości. Najlepsze browary lokalne, których produkty miały wysoką jakość i odpowiadały gustom konsumentów, stawały się sławne i mogły dzięki pasteryzacji rozszerzać obszar swojego oddziaływania.