Projekt P.I.W.O.

Zobacz jak studenci Politechniki Wrocławskiej nadali nowy, świetlny wymiar znaczeniu słowa P.I.W.O ;)

P.I.W.O, czyli Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy, to inicjatywa studentów z koła naukowego MOS (Microsystems Oriented Society), działającego przy Politechnice Wrocławskiej. Inicjatorem projektu był student wydziału elektroniki Filip Rus. Po raz pierwszy P.I.W.O lightshow odbyło się w maju 2007 roku, w trakcie wrocławskich Juwenaliów, polegało na oświetlaniu okien akademika T-17 Ikar, lampami w pokojach studentów. Każde z okien było, oświetlonym, kolorowym „pikselem” a cały budynek: 10 kondygnacji po 12 okien na piętro, stanowił ogromny wyświetlacz.

Filip Rus odpowiedzialny był za komputerowe zarządzanie cyklem świecenia i wygaszania lamp. Dzięki temu powstał ogromny wyświetlacz, na którym pokazano proste animacje. Pierwsza iluminacja okazała się sukcesem i zyskała uznanie, a teraz kolejne pokazy przyciągają tłumy studentów i Wrocławian.

Kolejne edycje P.I.W.A to dodawanie kolorowych lamp i ulepszanie projektu. Od 2010 roku nie trzeba rozciągać kilometrów kabla (dokładnie 2), by zrobić wrażenie na Wrocławianach godzinnym pokazem animacji przy dźwiękach muzyki – system sterowany jest radiowo. W 5. rocznicę projektu żarówki zamieniono na diody LED, dzięki czemu widzowie mogą oglądać znacznie większą ilość kolorów. W tym roku dołączono do standardowego pokazu, również projektory laserowe RGB, dzięki czemu „lightshow” wkroczył na wyższy poziom.

Top 3 piwne miejsca we Wrocławiu

Wrocław to miasto pełne atrakcji i zabytków, gdzie żaden turysta nie może się nudzić! Jeśli nie obca jest Ci turystyka kulinarna lub po męczącym dniu zwiedzania pragniesz...
Czytaj dalej

Jak ta magia się dzieje? Przed pokazem w każdym oknie akademika umieszczony jest moduł z diodami LED, połączonymi między sobą siecią bezprzewodową. Na zewnątrz ustawione są nadajniki radiowe, bezpośrednio podłączone do komputera sterującego. Za pomocą laptopa na żywo nadawane są animacje, wraz z dostosowaną muzyką (wcześniej zaprojektowane i zaprogramowane przez studentów), od niedawna istnieje aplikacja, dzięki której można stworzyć własne treści, które w ramach konkursu wyświetlane są w trakcje pokazu.

Co projekt P.I.W.O ma wspólnego z napojem alkoholowym? Przede wszystkim studentów, którzy w ramach świętowania Juwenaliów, bawią się na całego na ulicach miasta. Oczywiście, przy piwie. Przedsięwzięcie podbija nie tylko serca studentów, ale także Wrocławian (Lightshow na Skytower i Rynku) i całej Polski (występ na Krakowskim Festiwalu Światła, pokaz na Pałacu Kultury, czy zagraniczne show w Brnie i Pradze). Obecnie nad projektem czuwa nowe pokolenie studentów i mamy nadzieję, że P.I.W.O lightshow wpisze się w juwenaliową tradycję, tak samo jak pochód i odbieranie klucza do miasta.

W przyszłym roku uczestników Juwenaliów czeka 10. edycja P.I.W.O lightshow, mamy nadzieję, że twórcy zorganizują z tej okazji naprawdę niezapomniany pokaz.

 

Fotografie Metamorfa Studio i Marek Żółkowski. Licencja CC BY-SA 3.0.