Festiwal Birofilia 2014

Adres

ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec

http://festiwal-birofilia.pl

Data wydarzenia

20 czerwca, 2014 - 21 czerwca, 2014

Przez dwa dni ponad 6,5 tysiąca entuzjastów piwa poznawało smaki i aromaty ponad 620 piw z sześciu kontynentów, birofile mogli wziąć udział w największej giełdzie kolekcjonerskiej w Europie, a piwowarzy walczyli m.in. o tytuł Grand Championa Birofilia 201

To wszystko na Festiwalu Birofilia 2014 – największej imprezie o tematyce piwnej w Europie. Festiwal, jak co roku, odbył się w trzeci weekend czerwca w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu. Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu było ogłoszenie wyników Konkursu Piw Domowych Birofilia 2014. Konkurs pod każdym względem okazał się rekordowy. Aż 285 piwowarów domowych zgłosiło 782 piwa, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.

Po raz pierwszy w historii tytuł Grand Championa Birofilia 2014 otrzymało piwo laureata poprzedniej edycji, a dokładnie Dubbel autorstwa Czesława Dziełaka z Wyłudek w województwie podlaskim. W poprzednim roku Czesław Dziełak wygrał Konkurs Piw Domowych Birofilia swoim Imperial IPA. Jak co roku, autor najlepszego piwa będzie mógł je uwarzyć w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Tradycyjnie, najlepsze piwo roku trafił do sprzedaży 6 grudnia.

2014_festiwal_birofilia.jpg

Niezwykle dużą popularnością cieszyła się po raz kolejny Aleja Piw Świata, w której można było skosztować ponad 620 piw z różnych części globu. Degustacja odbywała się za pomocą specjalnych kufelków o pojemności 300 ml, posiadających podziałkę, dzięki której można było spróbować odpowiednio 100ml, 200ml lub 300ml piwa. Ta cecha pozwalała, że każdy mógł rozkoszować się dowolnym piwem, zgodnie z zasadami odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Więcej informacji dotyczących „Responsible drinking” można było również znaleźć na specjalnym stoisku „18+”.

Niekwestionowanym królem sklepu festiwalowego było jedno z najdroższych piw świata Samuel Adams Utopias, którego butelkę zakupioną przez Grupę Żywiec wystawiono na licytację, która po Festiwalu kontynuowana była w Internecie. Ostateczna wylicytowana kwota za drogocenne piwo wyniosło 2000 zł, które Grupa Żywiec przeznaczy na cele społeczne.

2014_festiwal_birofilia_giełda.jpg

W czasie Festiwalu na scenie głównej odbywały się interesujące wykłady związane z tematyką piwną. Wystąpili m.in. Beata i Jacek Michna prezentujący proces warzenia piwa, Tomasz Kopyra z wykładem „Jak zacząć degustować piwo? 7 prostych kroków”, Michał „Docent” Maranda z wykładem „100 browarów w Polsce i ciągle przybywa” oraz Michał Kopik z wykładem dotyczącym „Sensoryki piwa”.

Wśród festiwalowych atrakcji nie zabrakło także piwnego gotowania. Na scenie oglądać mogliśmy autorki bloga www.piwnegotowanie.pl – Alicję Czerwonkę i Magdalenę Rogulską, które zaprezentowały sztukę kulinarną uczestnikom Festiwalu Biorfilia. Zwycięzcy facebookowego konkursu „Piwne smaki” mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych dotyczących piwnego foodpairingu, czyli sztuki łączenia piwa z jedzeniem. Wśród dodatkowych atrakcji warto wymienić: możliwość zwiedzania Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu czy zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec.

2014_festiwal_birofilia_kzwiedzanie.jpg

 

W Strefie Kolekcjonerów uczestnicy mogli uzupełnić swoje zbiory o unikalne gadżety takie jak etykiety, butelki, kufle, kapsle oraz wiele innych. Mogli także wziąć udział w licznych konkursach oraz spotkać się z innymi kolekcjonerami z całej Europy.

Nie zabrakło też atrakcji muzycznych. Każdy dzień Festiwalu Birofilia 2014 kończył się przyjemną dla ucha oprawą muzyczną.