Browar Elbląg

Status

Funkcjonuje

https://grupazywiec.pl/

Adres

ul. Browarna 71, 82-300 Elbląg

Browar w Elblągu został założony w 1872 roku jako Towarzystwo Akcyjne Browar Elbląski (Elbinger Aktien-Brauerei), ale pierwsze bractwo browarników działało w Elblągu już w XIV wieku.

Historia browaru w Elblągu podobnie jak wielu innych browarów to wzloty i upadki. W 1880 roku, zaledwie 8 lat po uruchomieniu, zakład został przejęty przez Brauerei Englisch Brunnen (Browar Angielski Zdrój), który pod tą nazwą produkował piwo aż do 1945 roku. Warto wspomnieć że od 1900 roku Browar w Elblągu był oficjalnym dostawcą piwa na dwór cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Po 1918 przez pewien czas browar borykał się z problemami finansowymi, ale już niedługo później stał się dużym zakładem produkującym ponad 90 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. Pod koniec II wojny światowej browar został zniszczony, ale odbudowano go już w 1946 roku.

W latach 90. XX wieku browar został sprywatyzowany i przeszedł gruntowną modernizację dokonaną przez nowego właściciela – Elbrewery Company Limited (głównym udziałowcem było australijskie Brewpole Pty Ltd.). To właśnie wtedy miała miejsce premiera piwa EB, które stało się rozpoznawalne w całej Polsce i zyskało miano kultowego. Po 10 latach, w 2003 roku zaprzestano warzenia piwa na rynek polski i przez kolejne 12 lat Browar w Elblągu wyłącznie eksportował piwo EB. Jednak rosnąca popularność piw regionalnych na polskim rynku oraz silny lokalny sentyment lokalnej społeczności na rzecz przywrócenia marki spowodowały, że browar wznowił dostawy tego piwa także na rodzimy rynek.

Jednak najpopularniejszym piwem na Warmii i Mazurach jest od lat Specjal – warzony w Browarze Elbląg nieprzerwanie od 40 lat. To jednocześnie największa regionalna marka piwa w Polsce. Specjal to doskonałe piwo typu lager (jasne pełne) warzone według oryginalnej receptury. Bogaty i szlachetny smak sprawia, że piwo jest jednym z najpopularniejszych piw w północnej części Polski. Związek Specjala z Elblągiem jest widoczny już na etykiecie, gdzie umieszczono herb Elbląga.

700 lat browarnictwa w Elblągu

Pierwszy znany przywilej warzenia piwa w Elblągu pochodzi z roku 1309. Jednak piwo w Elblągu było warzone na pewno jeszcze wcześniej. To wyjątkowe miasto łączy browarnicze tradycje...
Czytaj dalej

Ale to jeszcze nie wszystko. Z okazji obchodzonego niedawno jubileuszu 140-lecia powstania, dzięki inicjatywie Browaru w Elblągu, udało się przywrócić blask, znajdującemu się w na Wyspie Spichrzów, budynkowi Starej Giełdy. Teraz obiekt jest dostępny dla wszystkich chętnych, a wewnątrz znajduje się jedyny w swoim rodzaju… Specjal Pub! Nadrzeczny budynek, o wyjątkowej architekturze dotykający niemal lustra wody, jest często odwiedzaną przez mieszkańców i turystów atrakcją. Przypomina także o związku browaru z miastem.

Od 1999 roku Browar w Elblągu wchodzi w skład Grupy Żywiec. Od tego czasu przeszedł szereg modernizacji. Zlokalizowany jest przy ulicy Browarnej i dzisiaj zajmuje powierzchnię około 6,5 hektara. Wysoka jakość piwa warzonego w browarze została potwierdzona m.in. 2018 roku, zdobyciem przez Browar Elbląg Brązowej Nagrody Total Productive Management. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych browarom z Grupy Heineken na świecie. To zresztą nie pierwszy sukces elbląskich browarników – w marcu 2010 roku został on uznany na najlepszy browar Heinekena w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie w browarze przykłada się ogromną wagę do jakości i bezpieczeństwa pracy – co potwierdzają: Złota Karta Lidera Bezpiecznej Pracy, przyznawana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy oraz pozycja laureata ogólnopolskiego konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

Browar w Elblągu pracuje dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jest sponsorem wielu wydarzeń, które mają miejsce w mieście i okolicach, w tym słynnych Dni Elbląga, podczas których każdy chętny może zwiedzić browar. Specjal od lat jest angażuje się we wspieranie najważniejszych imprez regionalnych i kulturalnych na północy Polski, m.in. takich jak Dni Grunwaldu, Dni Elbląga czy Bella Skyway Festiwal. Od 2018 marka Specjal jest sponsorem klubów żużlowych MRGARDEN GKM Grudziądz oraz Zdunek Wybrzeże Gdańsk.