Na Grunwald! Piwo z jajkiem i śmietaną.Grunwald, Pole bitwy pod Grunwaldem

Szczęk mieczy, łopot chorągwi na wietrze, kruszenie kopii, rżenie koni i głośne pieśni zagrzewające do walki znów na polach pod Grunwaldem!

Datę 15 lipca 1410 roku zna każdy Polak. Ponad 600 lat temu pod Grunwaldem odbyła się jedna z najważniejszych bitew średniowiecznej Europy. Dzięki corocznej inscenizacji bitwy, na którą zjeżdżają się członkowie bractw rycerskich z całej Europy, można sobie wyobrazić ponad 30-tysięczne wojsko polsko-litewskie, śmietankę ówczesnego rycerstwa, które w upale staje w szranki z Zakonem Krzyżackim. Dwa nagie miecze przekazane królowi polskiemu Władysławowi II Jagielle i rozpoczęcie bitwy w południe. Walki trwały ponad 6 godzin i skończyły się przed zachodem słońca zwycięstwem, które przeszło do historii.

Zastanawiacie się co wówczas pili wojowie? W tamtych czasach wody praktycznie nie piło się w ogóle - była źródłem drobnoustrojów chorobowych i jej spożycie mogło grozić poważnymi zakażeniami i zatruciami. Najważniejsi rycerze mieli do dyspozycji drogie, importowane wino, jednak większa część wojsk polskich i litewskich piła piwo!

Trudno jednoznacznie wskazać jak smakowało i z czego dokładnie było warzone średniowieczne piwo. Z pewnością miało mniej alkoholu niż współczesne trunki, było krzepiące, kaloryczne i gęste. Dodawano do niego jajka, śmietanę, masło lub chleb. Na terenie Prus trunek warzony był z jęczmienia i pszenicy, ówczesny Zakon Krzyżacki, a dokładnie krzyżaccy piwowarzy znani byli z wytwarzania doskonałego piwa. W dni postne bracia rycerscy dostawali około 0,5 l piwa, mieli do wyboru liczne odmiany tego trunku na różne okazje, np. piwo stare i młode, konwentowe, kolacyjne czy ciemne. Jako przypraw używali gorzkich ziół oraz owoców np. malin, śliwek czy czarnego bzu. W XV w. używany był także chmiel, używano także korzennych przypraw mających wpływać na trwałość i walory smakowe piwa.

Polscy rycerze raczyli się zazwyczaj wybitnym piwem świdnickim, a także importowanym piwem holenderskim, bydgoskim czy poznańskim. W całej Koronie Królestwa Polskiego warzono piwa w karczmach, browarach zamkowych czy zakonnych. Browarnictwo było bardzo dochodowym interesem, a browary były stałym elementem krajobrazu wsi i miast.

700_plakat_grunwald_2017.jpg

W tym roku podczas Dni Grunwaldu odbędzie się już po raz dwudziesty Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem (sobota 15.07 o godzinie 15:00). Same obchody rozpoczynają się już w środę od Turnieju łuczniczego, program pięciodniowej imprezy jest bardzo bogaty, związany z tradycjami średniowiecznymi, rekonstrukcjami walk oraz turniejów rycerskich i krzewieniem rzemiosła dawnego. Jednym ze sponsorów imprezy jest marka Specjal, która zadba o to by spragnionym wojom i podziwiającym bitwę turystom nie zabrakło napitku :) A dla żądnych wrażeń dostępne będą kramy z podpiwkiem, a także piwami, które usiłują naśladować i odtwarzać smaki i receptury średniowiecznego bursztynowego trunku. Pijmy za zdrowie naszych!

11 lipca 2017 Birofilia.org