Wielka Brytania? Nie, Lekka Brytania!

Już jest! I to bardzo wyjątkowe! Pojawiło się szóste piwo Browaru Zamkowego w Cieszynie powstałe we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych.

Nosi nazwę Lekka Brytania i jest warzone nietypowym jak na polski rynek stylu Mild Ale. Tym samym jest to jedyne piwo w tym stylu dostępne na naszym rynku.

Recepturę wymyślił piwowar domowy Ireneusz Misiak, który następnie wraz z Dominkiem Szczodrym z Browaru Zamkowego w Cieszynie uwarzył to wspaniałe piwo. O wszystkich tych informacjach można dowiedzieć się z etykiety, na której znajdują się także autografy obu panów. Co wyróżnia Lekką Brytanię na tle innych piw oferowanych obecnie na rynku? Przede wszystkim rzadko spotykany styl, w jakim zostało uwarzone.

270_500_lekka_brytania.png

Styl Mild Ale przez niektórych uważany jest za jeden z najstarszych na świecie. Choć dość trudno to zweryfikować, zwłaszcza że mocno ewoluował on z biegiem czasu. Przyda się w tym miejscu rys historyczny i lepsze poznanie brytyjskiej terminologii piwnej. Początkowo uznawano jedynie dwa rodzaje napojów słodowych: piwo (beer) oraz ale. Piwo było mocno chmielowe, Ale zdecydowanie słabiej. Rozróżniając style w obu tych rodzajach, powoływano się m.in. na ich wiek. I tu pojawia się Mild Ale, czyli piwo młode, niedoleżakowane i niezbyt mocno chmielowe. Na początku XVIII wieku termin Mild Ale stosowano dość nonszalancko, określając tym mianem zarówno piwa jasne jak i ciemne, o różnym stężeniu alkoholu. Żadne z nich nie przypominało współczesnych piw w tym stylu, bo wszystkie były po prostu młode.

10 piwnych trendów 2019, o których musisz wiedzieć

Rok 2019 to kolejny rok piwnych rekordów i rozwoju polskiej branży piwowarskiej. Jakie trendy były najbardziej widoczne wśród niemal 2500 premierowych piw w ostatnich 12 miesiącach?
Czytaj dalej

Mild Ale używano m.in. do produkcji piw mieszanych, gdzie łączono młode wyroby z tymi długo leżakującymi. W ten sposób browary szybciej mogły wprowadzać do obrotu większe ilości swojego piwa. Z czasem gusta piwoszy uległy zmianie, przez co bardziej popularne stały się właśnie piwa świeże. Na obecne cechy charakterystyczne tego stylu miały natomiast najmocniejszy wpływ… wojny. Pierwsza, napoleońska, spowodowała konieczność poradzenia sobie z nałożonymi podatkami na słód. By ciąć koszty, browary decydowały się na użycie niepalonego słodu, który był zdecydowanie tańszy. Z kolei trudności w dostępie do w zasadzie każdego składnika piwa podczas I i II wojny światowej spowodowały konieczność zmiany receptur i odchudzenia zasypu.

W ten sposób powstało piwo Mild Ale, które znamy obecnie. Lekkie, z niską goryczką i niewielką zawartością alkoholu. Z czasem traciło ono na popularności na rzecz m.in. lagerów, a obecnie spotkać je można w zasadzie jedynie na terenie Wielkiej Brytanii. Dlatego tym bardziej cieszy pojawienie się Lekkiej Brytanii. W Polsce Mild Ale jest praktycznie niespotykane. Dzięki inicjatywie Browaru Cieszyn można wreszcie poznać smak tego stylu.

Lekka Brytania powstała przy użyciu sześciu słodów (jęczmienne Maris Otter, Biscuit, Brown, Special B, Crystal 150 i pszeniczny), dzięki którym można w nim wyczuć nuty karmelu, herbatników i toffi. Piwo jest wyraźnie słodowe, co równoważy lekka goryczka chmielowa. Może się również pochwalić niską zawartością alkoholu (3,4%), dzięki czemu można się cieszyć jego smakiem w większych ilościach i delektować się tym sesyjnym trunkiem podczas spotkań z przyjaciółmi. Najlepiej serwować Lekką Brytanię w temperaturze 10-12 stopni Celsjusza.

Próbowaliście już tego nietypowego piwa? A może podczas pobytu w Wielkiej Brytanii sięgnęliście po miejscowe interpretacje tego wyspiarskiego stylu?