W dobrym lokalu najważniejsze jest piwo!

Niedawno zapytaliśmy Was co jest ważne przy wyborze lokalu, dokąd najchętniej chodzicie na piwo i jakie są Wasze ulubione piwne miejsca. Oto co nam powiedzieliście :)

Co charakteryzuje idealny piwny lokal? Nasza społeczność nie pozostawiła wątpliwości – potrzeba nastrojowej muzyki w tle, która daje nastrój ale nie przeszkadza rozmawiać – tylko jeden na 10 miłośników piwa się z tym nie zgadza. Piwo oczywiście jest bardzo istotne – dobrze jeśli wybór piw i stylów jest duży, ale nie wszystkie piwa muszą być lane (68% odpowiedzi). Aż 2/3 ankietowanych twierdzi, że w sezonie lokal musi koniecznie mieć ogródek lub inne miejsce, gdzie można napić się piwa na świeżym powietrzu. Karta dań nie musi być duża, ale potrawy powinny być świeże i przygotowywane na miejscu. Połowa z Was docenia też wartość miłej kompetentnej obsługi oraz znajomych, których zawsze można spotkać w  lokalu. Birofile zwracają też uwagę na to by piwo podawane było zgodnie z zasadami, w odpowiednim szkle, właściwej temperaturze, na podkładkach, oczekują długich godzin otwarcia, najlepiej do ostatniego gościa oraz oczywiście czystych i schludnych toalet.

dobry_lokal_1_1.png

W kwestii wystroju i klimatu lokalu zdania są podzielone – oczywiście lubimy fajny wystrój, dobrze jeśli ma charakterystyczną stylistykę (np. biesiadną czy irlandzką), cenimy także nowoczesne wnętrza i zaskakujące elementy wystroju, ważne jest wygodne miejsce do siedzenia, fotele, kanapy, krzesła lub ławy. Tylko 15% piwoszy preferuje wnętrza z historią – w zabytkowych budynkach czy dawnych browarach. Zdecydowanie mniejsze znaczenie dla birofilów mają elementy rozrywkowe takiej jak bilard czy rzutki oraz sportowa atmosfera lokalu. Liczy się piwo!

dobry_lokal_2_1.png

W piwnym lokalu piwo jest najważniejsze – ogromna większość birofilów uważa, że najważniejszy jest duży wybór różnych piw. To oczywiste, że wśród nich musi być ulubiony piwny styl osoby odpowiadającej, jednak tę odpowiedź wskazało tylko 5 osób na 100 ankietowanych :)  Jeśli chodzi o piwne style to na prowadzeniu znajduje się standard, czyli różne odmiany jasnego, pełnego piwa (pils, lager), ale zaraz za nimi na podium uplasowały się nowofalowe piwa (IPA, APA), dla respondentów ważne są też piwa ciemne w sumie wskazało je 14% osób, a delikatne, letnie piwa takiej jak saison, witbier czy piwo pszeniczne 11%.

dobry_lokal_3.png

Lokalizacja nie jest kluczowa – równie chętnie wybieramy lokale w centrum, do których łatwo się dostać i łatwo stamtąd wrócić, jak i lokale umiejscowione w fajnych miejscach, na rynku, na plaży czy nad wodą. Kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni wskazywały, że w sezonie lubią bywać w lokalach nad wodą. Dla co piątego birofila odległość nie ma znaczenia, bo najważniejsze jest najlepsze piwo i aby je zdobyć gotów jest podróżować.

dobry_lokal_4.png

W ankiecie wzięli udział przede wszystkim mężczyźni – to oni udzielili ponad 85% odpowiedzi. Większość uczestników ankiety po prostu lubi piwo, co czwartej odpowiedzi udzielił zaawansowany birofil, uczestnik festiwali piwnych, aż 13% odpowiadających jest zawodowo związana z piwną branżą, a 10% to piwowarzy domowi. Co ciekawe spośród uczestników ankiety tylko nieco ponad połowa zadeklarowała, że ich ulubionym miejscem piciem piwa jest lokal, kolejne wskazania to plener (niemal 1/4 odpowiedzi), konsumpcja w domu oraz piwne wydarzenia, festiwale i koncerty.

 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-9 kwietnia 2017 wśród pełnoletnich fanów profilu birofilia.org na Facebooku. Formularz pozwalał na jednokrotne wypełnienie ankiety na jednym urządzeniu i był dostępny tylko dla użytkowników skierowanych na stronę przez odpowiedni link. Zabraliśmy łącznie 300 kompletnych wypełnień kwestionariusza.

Chmiel na urodę

Chmiel zazwyczaj kojarzymy tylko jako ważny składnik piwa. Jednak nie każdy wie, że ma sporo właściwości leczniczych i wspomagających urodę. Do czego można wykorzystywać chmiel w domowym...
Czytaj dalej