Piwo i kawa
Piwo i kawa to jedne z najpopularniejszych napojów i wbrew pozorom w określonych okolicznościach doskonale się uzupełniają i świetnie do siebie pasują. Do tego stopnia, że browary od lat tworzą różnego rodzaju połączenia piwa z kawą.
Piwo znane jest z wyjątkowej różnorodności w zakresie smaków i aromatów, a wśród nich znajdziemy również takie o niezwykłych kawowych, palonych aromatach. To prawdziwa gratka zarówno dla entuzjastów piwa, jak i miłośników kawy.
Pomysł połączenia kawy i piwa może początkowo wydawać się dziwny, ale w rzeczywistości jest to bardzo naturalne zestawienie. Fakt, że dziwi nas takie połączenie wynika przede wszystkim z naszych skojarzeń – po pierwsze, gdy myślimy o piwie, widzimy przed oczami kufel lub szklankę pełną bursztynowego płynu z puszystą białą pianką, po drugie najczęściej sięgamy po ten napój wieczorem, po całym dniu, w przeciwieństwie do kawy, która towarzyszy nam przede wszystkim rano lub wczesnym popołudniem.
Skojarzenia głęboko zakorzenione w naszej świadomości warto jednak przezwyciężyć, bo pomimo różnic, kawa i piwo mają pewne cechy wspólne, które sprawiają, że naturalnie do siebie pasują. Przede wszystkich chodzi o proces palenia ziaren, który nie różni się w znaczący sposób pomiędzy ziarnami słodu, a ziarnami kawy, które przecież naturalnie wcale nie są brązowe tylko zielone. To późniejsza obróbka termiczna w największym stopniu wpływa na smak i aromat zarówno jeśli chodzi o słód jak i kawę. Poza tym kawa i piwo są napojami powstającymi z wykorzystaniem dość szczególnych procesów przygotowania mających na celu wydobycie z naturalnych składników ich najlepszych cech. W wypadku piwa jest to bardzo długi i wieloetapowy proces, który musi być ściśle kontrolowany przez piwowara, w wypadku kawy trwa to krócej, ale poszczególne etapy są równie istotne dla mistrzowskiego efektu finalnego o złożonym smaku, aromacie i teksturze
Co więcej, po połączeniu kawa i piwo mogą uzupełniać nawzajem swój profil smakowo-aromatyczny, zwłaszcza w wypadku piw ciemnych, gdzie nuty palone, kawowe i czekoladowe są elementem pożądanym i poszukiwanym. Ziarna kawy mogą nadać piwu subtelne nuty, które mogą zrównoważyć słodycz niektórych stylów piwa lub wzmocnić gorycz innych. Ponadto zarówno kawa, jak i piwo mają długą historię eksperymentów i innowacji – zarówno piwowarzy, jak i bariści nieustannie odkrywają nowe smaki i kombinacje, aby tworzyć wyjątkowe i ekscytujące napoje. A to oznacza, że współpraca między nimi może zaowocować naprawdę niezwykłym napojem. Jak zatem wygląda proces tworzenia kawowego piwa?
Aby stworzyć piwo o zapachu i smaku kawy, piwowarzy często używają ziaren kawy w procesie warzenia. Można to zrobić na kilka sposobów, na przykład dodając ziarna kawy bezpośrednio w procesie warzenia lub używając naparu kawy później, już po zakończeniu gotowania, jako składnika dodawanego na zimno. Browarnicy mogą również używać różnych mieszanek kawowych ziaren, aby stworzyć unikalne profile smakowe. W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych piw z domieszką kawy, ale należy pamiętać również o protoplastach tego szlachetnego połączenia – uznaje się, że pierwszym komercyjnym przykładem tego piwa był Coffee Stout z browaru Wisconsin’s New Glarus Brewing, który pojawił się na amerykańskim rynku już w 1994 roku. W Polsce połączenia piwa i kawy pojawiło się wraz z piwną rewolucją i od tego czasu kawa jest jednym z najpopularniejszych dodatków, a w podsumowaniu roku 2021 bloga Piwna Zwrotnica piwa z tym dodatkiem zostały uznane za najważniejszy trend, a na naszym rynku w jednym tylko roku pojawiło się aż 78 takich premierowych piw.
Jednym z najpopularniejszych stylów piwa, które może zawierać kawę, jest stout. Stouty są warzone z wykorzystaniem palonych słodów, które nadają im bogaty, czekoladowo-kawowy smak. Stąd ziarna kawy dodane do mieszanki wzmacniają gorycz piwa, dodają subtelnego smaku i aromatu kawy wzmacniając te odczucia u degustatorów oraz powodują, że piwo staje się bardziej energetyczne ze względu na zawartość kofeiny w napoju. Innym popularnym stylem piwa, który może zawierać kawę, jest porter. Portery zazwyczaj są mniej gorzkie niż stouty i mają gładsze, bardziej kremowe odczucie w ustach. Kiedy ziarna kawy są dodawane do portera, mogą nadać mu orzechowe, waniliowe lub karmelowe nuty. Miłośnicy kawy, mogą również docenić aromat piwa z dodatkiem kawy.
Aromat kawy może być szczególnie wyczuwalny w stoutach i porterach, jednak dodatek ten pojawia się także w innych stylach, takich jak pale ale i IPA, a także lager. Te piwa mocno polegają na chmielu, który nadaje im kwiatowy lub cytrusowy aromat. Natomiast kiedy doda się do nich ziarna kawy, mogą zyskać subtelny, ziemisty smak, który ciekawie współgra z chmielem.
Czego zatem należy się spodziewać, próbując piwa o zapachu i smaku kawy? Przede wszystkim wyjątkowego i złożonego profilu smakowego. Goryczka kawy zmiesza się z goryczką piwa, tworząc złożony, wielowarstwowy, bogaty smak. Można również wyczuć subtelne nuty czekolady, wanilii, karmelu, orzechów, a także nuty owocowe, w zależności od rodzaju użytego piwa i kawy.
Podsumowując, piwo o zapachu i smaku kawy może być pysznym i wyjątkowym przeżyciem zarówno dla piwoszy, jak i miłośników kawy. Więc śmiało i spróbuj – możesz być zaskoczony, jak bardzo ci się to podoba!