Co to jest APA?

Miłośnicy piwa co chwilę spotykają się z różnymi skrótami, jednym z najpopularniejszych jest APA. Co oznacza ten zlepek liter i jakiego piwa możemy się spodziewać widząc go na etykiecie czy sklepowej półce?

APA to skrót od American Pale Ale, który oznacza jasne piwo górnej fermentacji, aromatyczne, nieco goryczkowe, doskonale zbalansowane, łagodne, smaczne i pijalne, wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych o korzeniach sięgających do Anglii. APA to piwo stworzone po to, by sięgnąć po jeszcze jedno!

Zacznijmy od piwnej tradycji i historii – APA oficjalnie pojawia się w niej dość późno, bo dopiero w latach 80. wieku XX, jednak datować można je znacznie wcześniej, ponieważ jak sama nazwa wskazuje ma sporo wspólnego z Ameryką. Osadnicy wyruszając z Anglii na podbój Nowego Świata zabrali ze sobą swoje ulubione piwo English Ale, a także jego receptury i składniki niezbędne do jego produkcji. Niestety zapasy szybko się kończyły, dostawy z ojczystego kraju były bardzo drogie, a transport morski wymagał dużo czasu. Zamiast więc sprowadzać wszystko, co potrzebne do warzenia, pionierzy zaczęli uprawiać w Stanach Zjednoczonych chmiel i jęczmień na własne potrzeby oraz produkować piwo na miejscu. Po jakimś czasie okazało się, że piwo z dawnej ojczyzny w nowym miejscu się zmieniło i smakuje inaczej, w ten sposób angielskie piwo stało się amerykańskie.

Dostrzegając różnicę wynikającą z wykorzystania innych składników Amerykanie z czasem zaczęli coraz bardziej je akcentować aż w pewnym momencie Ale z USA nie przypominało już prawie wcale tego brytyjskiego. Oczywiście nadal są to pokrewne style jednak da się zauważyć istotnie różnice między nimi, które wynikają przede wszystkim z walorów chmielu, na którym Amerykańskie Ale opiera w głównej części swój profil smakowy i aromatyczny.

Jedna litera robi różnicę: IPA i APA

American Pale Ale oraz India Pale Ale to pokrewne piwne style powstałe w wyniku przekształceń tradycyjnego brytyjskiego piwa. Mają one sporo podobieństw, ale trudno je ze sobą...
Czytaj dalej

Najważniejszą dla historii tego piwa wydaje się być odmiana Cascade, stworzona w latach 60., a udostępniona plantatorom na początku lat 70 – to jej profil zadecydował o różnicach pomiędzy APA a IPA czy Amber Ale, które to style są do amerykańskiego piwa najbardziej podobne. Chmiel Cascade został po raz pierwszy użyty przez kultowy browar Anchore w 1975 roku, co jak się okazało zmieniło piwowarstwo na zawsze. Na wiele lat odmiana Cascade wraz z jej kwiatowym, cytrusowym, tropikalnym oraz nieco przyprawowym charakterem stała się znakiem rozpoznawczym American Pale Ale i najpowszechniej uprawianym wariantem chmielu w USA, zdetronizowana została dopiero w roku 2018 przez odmianę Cintra o podobnym profilu aromatycznym, lecz większej zawartości alfa kwasów.

W efekcie zastosowania chmielu o tak wyjątkowych właściwościach Amerykańskie Pale Ale zmieniło się jeszcze bardziej i już w latach 80. zostało uznane za osobny, niezależny piwny styl, który od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego! APA to piwo, które pięknie pachnie, doskonale wygląda, świetnie smakuje i nigdy się nie nudzi. American Pale Ale to piwo zrównoważone – dość bogate, jeśli chodzi o smak i aromat, zwłaszcza w porównaniu do lagera, ale jednocześnie niewymagające i sesyjne. Średni poziom nagazowania i goryczki powoduje, że pije się je niezwykle przyjemnie. APA zapewni interesujące doznania sensoryczne, ale nie wykrzywi twarzy przesadną goryczką ani nadmierną słodyczą – to po prostu idealne piwo na spotkanie ze znajomymi czy chwilę relaksu po ciężkim dniu. Jasna, drobna i długo utrzymująca się piana oraz złoto-bursztynowy kolor powodują, że nie tylko pije się je przyjemnie, ale też pięknie wygląda nalane do odpowiedniego szkła, najczęściej szklanek pintowych, nonic lub shaker.  Nic tylko się delektować!