Alkohol i rower albo hulajnoga?
O konsekwencjach jazdy samochodem po pijanemu wie chyba każdy, jednak świadomość ograniczeń związanych z kierowaniem jednośladami, w tym rowerami i hulajnogami, jest znacznie mniejsza. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien o tym wiedzieć!
W myśl przepisów o ruchu drogowym kierowcą jest osoba prowadząca pojazd silnikowy, na przykład samochód, samolot lub helikopter, statek, ciągnik rolniczy, motocykl, motocross, quad, skuter a nawet pojazd szynowy! Wówczas konsekwencje prowadzenia po spożyciu alkoholu mogą być najbardziej poważne, a ich zakres zależy od zawartości alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu. Jeśli kierujący w wydychanym powietrzu ma poniżej 0,2 promila alkoholu według prawa traktowany jest jako osoba trzeźwa, pomiędzy 0,2 a 0,5 promila mówimy o stanie po spożyciu alkoholu, który jest wykroczeniem w myśl Art. 87 Kodeksu Wykroczeń, a powyżej 0,5 promila o stanie nietrzeźwości, co jest przestępstwem w myśl Art. 178a Kodeksu Karnego.
Kierując pojazdem po spożyciu alkoholu narażamy się na liczne konsekwencje, między innymi karę grzywny od 2 500 aż do 30 000 złotych lub areszt domowy do 30 dni, bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 15 punktów karnych. Nietrzeźwi kierowcy traktowani są przez ustawodawcę jeszcze surowiej – grzywna w tym wypadku jest zależna od sytuacji majątkowej sprawcy, dodatkowo kierowca może otrzymać zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres od 1 do 15 lat, karę więzienia lub ograniczenie wolności polegające na obowiązku wykonywania prac społecznych lub potrąceniu z wynagrodzenia, karę grzywny od 5 000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz 15 punktów karnych. Co ważne, kierujący może zostać przez sąd pozbawiony nie tylko prawa do prowadzenia pojazdów takiego typu, na jakim został złapany po alkoholu, ale także wszystkich posiadanych kategorii uprawnień – oznacza to, że motocyklista może stracić również prawo jazdy na samochody, a kierowca autobusu zarówno uprawnienia zawodowe, jak i prywatne. W skrajnej sytuacji, kiedy nietrzeźwy kierujący spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, może on nawet zostać oskarżony o zabójstwo!
Konsekwencje jazdy po spożyciu na rowerze lub hulajnodze
Liczne kampanie społeczne i akcje edukacyjne nieustannie przypominają o tym, że prowadzenie samochodu po konsumpcji alkoholu jest niedozwolone, jednak mało mówi się o tym, że zakazy te dotyczą też rowerów i hulajnóg, w tym także tych elektrycznych. Niedawna aktualizacja przepisów wprowadziła do prawodawstwa nowe kategorie pojazdów niemechanicznych nakładając na kierujących nimi konkretne prawa i obowiązki, w tym te dotyczące ograniczeń w spożywaniu alkoholu. Chodzi oczywiście o hulajnogi i hulajnogi elektryczne, rowery, rowery elektryczne, urządzenia transportu osobistego (np. elektryczne deskorolki i monocykle) a także urządzenia wspomagające ruch (np. tradycyjne deskorolki, rolki, wrotki). W tym wypadku świadomość prowadzących jest niestety niewielka, a dla części osób tego typu pojazdy niestety nadal są alternatywą dla powrotu z zakrapianej imprezy autem. Grupa Żywiec opublikowała niedawno wyniki badania „Percepcja społeczna korzystania z jednośladów po spożyciu alkoholu” – warto przyjrzeć się im bliżej i poprawić swoją wiedzę w tym zakresie, bo nieznajomość prawa nie zwalnia nas z odpowiedzialności za zachowanie sprzeczne z przepisami!
Aż 30% jeżdżących na jednośladach nie wie, że obowiązują ich takie same limity spożycia alkoholu jak kierowców, a aż 60% nie wie jakie sankcje i kary mogą ich dotknąć, jeśli zostaną złapani. To dobry moment, żeby sobie to uświadomić, bo nowy taryfikator mandatów jest bezlitosny dla kierujących na podwójnym gazie, także w wypadku jednośladów.
Kara za prowadzenie pojazdu niemechanicznego po spożyciu alkoholu to obecnie 1 000 złotych, a w stanie nietrzeźwości aż 2 500 zł!
Co ciekawe aż 57% Polaków decyduje się na jazdę hulajnogą i rowerem po konsumpcji alkoholu, bo uważają, że nie są pijani i ich stan pozwala na odpowiedzialną jazdę, co druga osoba wskazuje, że nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób łamie przepisy, a 20% respondentów traktuje to jako alternatywę dla powrotu do domu samochodem! Nic więc dziwnego, że działające w dużych miastach sieci wypożyczające hulajnogi elektryczne coraz częściej wprowadzają w swoich aplikacjach testy trzeźwości, które mają ograniczyć korzystanie z jednośladów przez osoby pod wpływem alkoholu.
Na koniec chcemy podkreślić jeszcze raz, że taki powrót do domu jest niebezpieczny dla samej osoby jadącej, jak i dla jej otoczenia, a dodatkowo może się skończyć mandatem naprawdę dotkliwym dla domowego budżetu. Nie warto tak ryzykować tym bardziej, że obecnie prowadzenie samochodu lub jednośladów nie musi się wiązać z rezygnacją z ulubionego, piwnego smaku. Rynek piw bezalkoholowych oraz niskoalkoholowych to jedne z najszybciej rosnących segmentów rynku, wybór jest naprawdę bardzo szeroki, każdy znajdzie coś dla siebie na sklepowych półkach, jednocześnie zapewniając sobie i innym bezpieczny powrót do domu po imprezie.