Namysłów Pils

Renoma piwa Namysłów Pils jest bezpośrednio powiązana z doskonałej jakości składnikami, unikalną metodą warzenia oraz idealnym balansem pomiędzy słodowością a goryczką. Aż chce się sięgnąć po następną butelkę!

Namysłów Pils to piwo, które powstaje tylko w jednym, wyjątkowym miejscu w Polsce, gdzie historia i tradycja mieszają się z nowoczesnością, a średniowieczny warowny zamek owiewa zapach brzeczki z pobliskiego browaru. Od kilkuset lat losy obu tych wyjątkowych miejsc ściśle się ze sobą przeplatają. Tutejszy browar to jeden z najdłużej istniejących browarów nie tylko w Polsce, ale i na świecie – dokumenty poświadczają warzenie piwa w tym miejscu już w 1321 roku! Wielowiekowa tradycja nadal jest tu kultywowana – piwo powstaje ze składników naturalnego pochodzenia i fermentuje w otwartych kadziach jak dawniej. Już sam ten fakt stawia Namysłów Pils w elitarnym gronie, bo współczesne browary wyposażone są w zazwyczaj w tanki ze stali nierdzewnej, a dawne zbiorniki przez wielu traktowane są jako przeżytek. To jednak nieprawda!

Co to są otwarte kadzie?

Otwarte kadzie fermentacyjne niegdyś znajdowały się w każdym browarze, a dziś stanowią rzadkość, zastąpione masowo przez tanki ze stali nierdzewnej. Czym są otwarte kadzie i dlaczego piwowarzy...
Czytaj dalej

W Browarze w Namysłowie piwa fermentują w otwartych kadziach. Drożdże mają tu dużo łatwej niż we współczesnych instalacjach browarniczych – przebywają w standardowym ciśnieniu i temperaturze dostosowanej do swoich preferencji. W dużych zbiornikach fermentacyjnych są natomiast narażane na stres ze względu na panujące w nich wysokie ciśnienie. W otwartych kadziach pod tym względem proces fermentacji przebiega spokojniej, łatwiej, z drugiej strony praca przy nich jest bardzo ciężka, w całości wykonywana ręcznie, trudniejsza niż w nowoczesnych browarach.

– mówi Marcin Koziara, Kierownik ds. Procesów Technologicznych odpowiedzialny za działy Warzelni, Fermentowni i Leżakowni w Browarze w Namysłowie

W Browarze Namysłów wciąż zajmują się piwem prawdziwi pasjonaci, kadzie fermentacyjne pokrywa puszysta kremowa piana która robi wrażenie na każdym, kto ma okazję ją oglądać. Piwo dojrzewa powoli, stopniowo osiągając pełnię smaku i aromatu. Wykorzystywane po dziś dzień w Namysłowie otwarte kadzie to charakterystyczny element w browarach o długiej historii, ponieważ w nowszych zakładach zazwyczaj montuje się współczesne, zautomatyzowane linie produkcyjne. Warto pamiętać, że kultywowanie tego dawnego sposobu warzenia piwa wymaga znacznie więcej energii i wysiłku, a zajmujący się tym ludzie muszą posiadać dużą wiedzę i doświadczenie.

Namysłów Pils to pełne, treściwe, smaczne piwo o umiarkowanej goryczce i lekko wyczuwalnej słodyczy. Piwo jest bardzo pijalne, dobrze gasi pragnienie i od razu przychodzi ochota na drugie.

– opisuje warzony przez browar w Namysłowie trunek Marcin.

700_namysłów_pils.png

Namysłów Pils to klasyczny lager – jego złoty kolor oraz wieńcząca szklankę czapa białej piany to obraz piwa idealnego. Piwo to powstaje z najlepszej jakości jasnego słodu i warzone jest przy użyciu miękkiej wody, która jest charakterystycznym elementem tego stylu. W aromacie pojawiają się delikatne nuty słodowe, a także subtelny aromat chmielowy i odpowiednia goryczka dla zbilansowania całości. W trunku da się wyczuć zarówno odrobinę słodyczy pochodzącą ze słodu, jak i gorzką nutę, którą piwo zawdzięcza dodatkowi chmielu. Namysłów Pils to smaczne, orzeźwiające piwo dla tych, co się znają!