Jak piwo bezalkoholowe pomaga w walce z wirusem?

W obliczu pandemii koronawirusa środki dezynfekujące stały się artykułem pierwszej potrzeby, browary na całym świecie wspierają ich produkcję dostarczając alkohol powstający podczas warzenia piwa bezalkoholowego!

Dzięki coraz większej popularności piw bezalkoholowych w Polsce i na świecie browary, które je produkują mogą obecnie wspierać świat w obliczu pandemii w nieco zaskakujący sposób – dostarczając alkohol uzyskany w procesie produkcji piwa bezalkoholowego na potrzeby produkcji środków dezynfekujących! Ale zacznijmy od początku…

Trend związany ze zrównoważonym trybem życia, w tym ograniczaniem spożywania alkoholu, przyczynił się do popularyzacji piw bezalkoholowych. Browary stosują kilka różnych metod produkcji piwa bezalkoholowego – od używania specjalnych szczepów drożdży wytwarzających mniej alkoholu, poprzez przerywanie fermentacji czy prowadzenie tego procesu w bardzo niskiej temperaturze. Jednak nie ma szans, by powyższymi metodami uzyskać napój pozbawiony alkoholu całkowicie. Należy przy tym pamiętać, że polskie prawo za piwa bezalkoholowe uznaje takie, o zawartości etanolu poniżej 0,5%.

Piwa bezalkoholowe 0,0%
Dlatego browary nie ustawały w poszukiwaniach metod idealnych i w ten sposób, do zakładów zawitały linie produkcyjne, których celem stało się całkowite pozbawianie piwa alkoholu. Dzięki temu raz uwarzone piwo mogło być butelkowane zarówno w wersji tradycyjnej oraz – po przejściu dodatkowego procesu dealkoholizacji – jako bezalkoholowe, o zawartości alkoholu 0,0%.

Jak się robi piwo bezalkoholowe?

Piwo bezalkoholowe to alternatywa dla tradycyjnego piwa jak i napój nawadniający po wysiłku fizycznym. Warto wiedzieć w jaki sposób piwo bezalkoholowe powstaje i na czym polega proces...
Czytaj dalej

Nic się nie marnuje
Jak łatwo zauważyć w procesie dealkoholizacji powstaje w browarze wysokoprocentowy alkohol. Na co dzień jest on sprzedawany innym zakładom do celów przemysłowych. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy środki dezynfekcyjne są kluczowym zasobem, a zakłady zajmujące się ich produkcją nie nadążają za potrzebami i nie mogą skokowo zwiększyć swoich dostaw, browary przekazują im alkohol odzyskany przy produkcji piwa bezalkoholowego. Dzięki temu więcej ludzi może dodatkowo zabezpieczać się przed koronawirusem SARS-CoV-2 – jest to szczególnie istotne w wypadku osób starszych lub o obniżonej odporności oraz pracowników służby zdrowia.

800_plyn_zywiec.png

Polskie browary także włączyły się do akcji przekazywania alkoholu. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu połączył siły z firmą Krynica Vitamin by wspomóc produkcję płynów do dezynfekcji, niezbędnych w czasie walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Otrzymany w wyniku tej współpracy płyn zostanie bezpłatnie przekazany służbom medycznym w Żywcu oraz mieszkańcom miasta. Dystrybucja płynu rozpocznie się już 10 kwietnia we współpracy z Urzędem Miasta Żywiec.

400_plyn.png