D.G. Yuengling & Son501 Mahantongo St Pottsville, PA 17901, USA

D.G. Yuengling & Son liczy sobie już 187 lat i od 1829 jest nieprzerwanie prowadzony przez jedną rodzinę! To najstarszy browar w USA, a jego historia to uosobienie amerykańskiego snu.

Historia browaru Yuengling, to opowieść o bardzo przedsiębiorczej rodzinie browarników niemieckiego pochodzenia. Oryginalnie brzmiąca, nawet jak na standardy amerykańskie, nazwa, pochodzi od nazwiska założyciela - Davida Gottlieba Jünglinga, który w 1823 wraz z rodziną wyemigrował z Niemiec do Ameryki Północnej. David nauczył się rzemiosła od ojca i jako 21-latek założył swój pierwszy browar Eagle Bewery w miasteczku Pottsville w Pensylwanii, przy okazji zmienił pisownię nazwiska na bardziej swojską Yuengling.

Powodzenie Eagle Bewery zawdzięcza emigrantom z Niemiec, Irlandii, Walii i Polski, którzy przybyli do Ameryki jako górnicy. Mężczyźni lubili sięgać po kufle pełne złocistego trunku, a dzięki wyśmienitej wodzie, piwo smakowało wybornie. Po dwóch latach działalności w 1831 roku browar doszczętnie spłonął, jednak szybko został odbudowany. Po kilkunastu latach znacząco się rozwinął, a talent do warzenia piwa i handlu odziedziczył po nim jego syn, który przejął zakład.

Frederick miał złote ręce do biznesu, zmienił nazwę browaru na D.G. Yuengling & Son, która przetrwała do dzisiaj. W przeciągu kilku lat otworzył nowe browary w Nowym Jorku, Saratodze i Brytyjskiej Kolumbii, w 1895 wprowadził innowacyjne butelkowane piwa.

Wnuk założyciela doczekał czarnych czasów browarnictwa, czyli prohibicji wprowadzonej w 1919 r., jednak i z nią rodzina Yuenglingów poradziła sobie świetnie. Po zniesieniu prohibicji jako pierwszy transport piwa, wjechał do Białego Domu zapas „Winner Beer” właśnie z tego browaru! A rodzina aby utrzymać firmę zdecydowała się wprowadzić na rynek piwo bezalkoholowe oraz zainwestować w przemysł mleczarski i produkcję lodów.

W XX wieku browary prężnie się rozwijają, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek piwa w Stanach Zjednoczonych. Od początku istnienia firmy, prowadzona jest tradycyjnie przez męskich potomków Davida Jünglinga, jednak obecny właściciel przedsiębiorstwa doczekał się czterech córek, które chcą kontynuować rodzinną tradycję i nic nie wskazuje na to, by pozwoliły rodzinnemu dziedzictwo wymknąć im się z rąk.

 

Autor fotografii Jason Paris na licencji CC BY 2.0

31 stycznia 2016 Birofilia.org